Відвідування кладовища на Великдень, чи можна це робити?

Скоро настане важливий релігійний свято – Христове Воскресіння. У багатьох є звичай ходити на цвинтар на Великдень, хоча церква виступає проти відвідання цвинтаря в Світле воскресіння. Ходять на Великдень на цвинтар, чи все ж таки краще це робити у спеціально відведені дні?

Чому церква виступає проти

Що церква відповідає на питання, чи можна на Велику Пасху ходити на цвинтар? Священнослужителі закликають парафіян відмовитися від відвідування цвинтаря на Великдень. У Біблії немає тексту, що забороняє віруючим людям йти на цвинтар у велике свято. Але священики пояснюють, що Великдень – це час світлої радості і веселощів. На свято не можна сумувати і засмучуватися, навпаки, потрібно намагатися очищати свідомість від негативних думок. Ось чому не можна ходити на цвинтар на Великдень.

Важливо! Відвідування кладовища на Велику Паску – не страшний гріх, але схвалення вчинок у церкви не викликає.

Відвідування кладовища на Великдень, чи можна це робити?Багато священнослужителів дотримуються думки, що варто відмовитися від відвідування кладовища на Великдень

У світлу неділю і подальшу великодній тиждень не правляться панахиди. Для померлого у великодній тиждень прихожанина відбувається спеціальне відспівування, що включає великодні піснеспіви.

Після святкової служби в честь Воскресіння Христового тисячі людей вирушають додому і цілий день приймають гостей або самі відправляються в гості. У світлу неділю святкується торжество життя над смертю, і ходити на могилки не варто. Як кажуть священики, ті люди, хто воліє ходити у великодню неділю на кладовище, не зовсім розуміють сенс спасительного вчення християнства. Той, хто радість Світлого Христового воскресіння розділяє, не буде відвідувати могили покійних у велике свято.

Поминати померлих потрібно, але для цього церква виділяє до Великодня спеціальні батьківські суботи. Після пасхальної неділі віруючі люди будуть відзначати Радоницу, коли поминання покійних належить церквою.

Якщо з якихось причин ви будете відвідувати кладовище на Великдень, перед цим обов’язково рушайте в храм на службу.

Звідки пішла традиція йти на цвинтарі у великодню неділю

Існує два варіанти, звідки пішла традиція відвідування цвинтарів у великодню неділю.

 • В радянські часи майже всі храми були закриті. Віруючі люди хрестили і відспівували таємно, запрошуючи священиків додому. Так як неможливо було відправитися на святкову службу в храм, віруючі люди йшли на цвинтарі у великодню неділю, де могли спокійно помолитися. Зараз будь-яка людина може піти на службу. Потреба у відвідуванні могил на Великдень відпала. Істинно віруючі люди не ходять на Великдень на цвинтар.
 • До Жовтневої революції померлих ховали біля церков. Церкви розташовувалися далеко, сільським жителям доводилося йти на службу за багато кілометрів. Після нічної служби заодно відвідували могили померлих родичів, приносили освітлені паски і яйця, згадували покійних.
 • Відвідування кладовища на Великдень, чи можна це робити?Існує думка, що традиція відвідин кладовища на Великдень бере свій початок з радянських часів

  Батьківські суботи

  Великий Піст не передбачає щоденних молитов за упокій. Церква визначає кілька дат, коли будуть відбуватися спільні молитви про спасіння душ померлих перед Страшним Судом. Церква не забуває про покійних, і щорічно перед Великим святом у кожної людини є можливість згадати у молитвах померлих людей.

  У 2018 році батьківські суботи випадають на наступні дати:

  • 3 березня;
  • 10 березня;
  • 17 березня.

  Після великоднього тижня, на 10 день після Великодня, відзначається Радониця. У 2018 році загальна панахида та відвідування кладовища відбудуться у вівторок, 17 квітня.

  Існують певні правила, що необхідно робити в батьківські суботи.

  Відвідування кладовища на Великдень, чи можна це робити?Кладовище варто відвідувати в батьківську суботу

  У поминальний день слід відвідати церкву, поставити свічки за упокій, написати потреби. Бажано роздати нужденним монетки і продукти. Багато вважають, що відвідування кладовища у батьківську суботу обов’язково. Якщо є можливість, бажано привести в порядок могилки і якийсь час там провести. Церква вітає облаштування могил у поминальні дні.

  Категорично заборонено розпивати спиртні напої на цвинтарі, влаштовувати застілля після його відвідування. Поминальна субота – це день, коли варто згадувати своїх померлих близьких добрими словами і світлою пам’яттю, а не розпиванням алкоголю, яке часто закінчується піснями і танцями.

  Але і сильно горювати на кладовищі теж не варто. Звичайно, втрата близьких людей – це дуже велике горе, і з роками біль хоч і притупляється, але не зникає. Але православна церква нагадує, що смуток – теж гріх, тому краще згадати все хороше, що було пов’язано з померлими.

  Що потрібно робити на Радоницу

  Відвідування кладовища на Великдень, чи можна це робити?На Радоницу проходять спеціальні панахиди

  Сама назва свята «Радониця» позначає аж ніяк не горе і смуток, і радість. Віруючі люди радіють з того, що померлі потрапили в царство Боже. Їх мирські турботи і труднощі припинилися, і коли-небудь всі разом вони возз’єднаються на небесах. Ці думки повинні приносити радість віруючим людям.

  На Радоницу служиться спеціальна панахида, супроводжувана пасхальними піснеспівами. Також, відвідуючи кладовище на Радоницу, моляться про померлих і на могилках. Перед тим, як їхати на цвинтар, православні відвідують церкву, подають записки, ставлять свічку на вівтарі, причащаються.

  На кладовищі запалюється церковна свічка, читаються молитви. Якщо є можливість, краще запросити на Радоницу священнослужителя, але можна читати молитву самому. Після цього необхідно привести могили родичів в порядок: прибрати сміття, пофарбувати огорожу, протерти пам’ятник і т. д. А потім якийсь час слід провести в мовчанні, згадуючи всі щасливі моменти, коли чоловік був ще живий.

  На жаль, досі існують народні традиції, які церква всіляко засуджує:

  • Розпивання спиртних напоїв на Радоницу. На цвинтарях під час свята можна зустріти людей, що влаштовують на могилках справжні пиятики. Пішов від нас душам необхідна молитва про спасіння. Вони повинні знати, що їх не забувають та постійно згадують добрим словом і світлою думкою, а розпивання алкоголю на кладовищі тільки образить пам’ять померлих.
  • Церква виступає категорично проти того, щоб на могилах залишали освітлені пасхальні паски і фарбовані яйця. Деякі навіть ставлять чарку горілки, накриваючи її шматком хліба. Робити цього не варто ні в якому разі.
  • Після відвідування кладовища на Радоницу більшість людей вирушають додому, де влаштовують пишні застілля, забуваючи істинний сенс цього свята.

  Відвідування кладовища на Великдень прирівнюється деякими до страшного гріха, але таким не є, хоча церква цього не схвалює. Все-таки, свято Святого Воскресіння – це день, коли слід веселитися і не сумувати. А поминати померлих потрібно в спеціально відведені для цього дні.

  Моя довідка - Корисні поради