Традиції та особливості православної Пасхи, якого числа в 2019 році?

Одним з найбільш значущих свят у всіх віруючих росіян вважається святий Великдень. Свято випадає щороку на різні дати. У всьому світі Великдень відзначають іноді вже в березні, а іноді в квітні або травні. До великої події починають готуватися заздалегідь, тому вже задовго до свята православні стали задаватися питанням, коли буде відзначатися Великдень в Україні в 2019 році.

 

Коли Великдень у 2019 році в Україні?

Традиції та особливості православної Пасхи, якого числа в 2019 році?Православна церква в цьому році відзначає великий день у неділю 28 квітня. Останній тиждень Великого посту – Страсна Седмиця. Це найбільш відповідальний час, коли кожен день володіє особливим змістом. Тим, хто з якихось причин не дотримувався канонів посту, у Страсну седмицю церква рекомендує старанно молитися, постити і відвідувати храм. Що означає кожен день останнього тижня Великого посту:

 • 21 квітня – вербна неділя;
 • 22 квітня – у православній церкві читається Псалтир і пригадуються бесіди Ісуса Христа з учнями;
 • 23 квітня – згадуються проповіді Ісуса Христа;
 • 24 квітня – присвячується зрадництва Іуди. Важливе значення має щира сповідь від усього серця;
 • 25 квітня – згадують Таємну вечерю. «Чистий четвер» слід присвятити прибиранню будинку, а також помитися під проточною водою.
 • 26 квітня – Страшна (Страсна) П’ятниця, коли на хресті розіп’яли Ісуса.
 • 27 квітня – Поховання Ісуса Христа. До вечора православні росіяни відправляються до храму, щоб освятити продукти, які будуть присутні на святковому столі.

Протягом Страсної седмиці православні тримають строгий піст. В деякі дні заборонено вживання будь-якої їжі.

Як визначається дата православної Пасхи?

Православна пасха обов’язково повинна святкуватися в неділю, але дата може бути рухливою. У 2019 році православні росіяни Христове неділю відзначають 28 квітня, а католики – 21 квітня.

Свято має випасти на перший недільний день після весняного повного місяця, яке буде першим за рахунком. Розрахувати самостійно дату великого свята складно, але можна дізнатися про те, коли буде відзначатися світле неділю, з церковного календаря.

Історія та значення свята Пасхи

Традиції та особливості православної Пасхи, якого числа в 2019 році?З давніх часів люди відзначали воскресіння Бога

Ще до виникнення християнства язичники відзначали день воскресіння Бога. В Старому Завіті, в книзі «Вихід», сказано, що коли-то єврейський народ знаходився в полоні у Єгипту. Єгиптяни знущалися над євреями, принижували, застосовували фізичну розправу. Проте єврейський народ сподівався на волю Господа, молився і чекав порятунку.

І ось Господь почув молитви і послав Мойсея, який повинен був переконати єгиптян звільнити єврейський народ. Фараон слухати Мойсея не став, і за це Господь розлютився і обрушив на Єгипет страшні прокльони. Самим страшним подією була страта первістків-хлопчиків у всіх будинках, але нещастя сталося з єгипетськими сім’ями, а єврейські діти залишилися живі. Ця подія так налякало фараона, що він звільнив єврейський народ.

На чолі з Мойсеєм євреї рушили по морю, яке відкрилося перед ними, на святі землі. Після цього євреї почали відзначати свято звільнення від єгипетського ярма, який отримав назву «Песах», або «Великдень».

Історія народження, життя, розп’яття і воскресіння Ісуса Христа розповідається в Новому Завіті. В четвер перед Страшною П’ятницею, Ісус Христос представив головні символи на Таємній Вечері – як вино на свою кров, а хліб як своє тіло. У п’ятницю Ісус був розіп’ятий на хресті разом із двома розбійниками, а в неділю ангели сповістили про його воскресіння.

Кожна віруюча людина в Росії відзначає світле свято за всіма традиціями. Це самий довгоочікуваний день, коли люди радіють торжества добра над злом.

Підготовка до православного Великодня

 

У Росії в 2019 році Великдень випадає на 28 квітня, тому росіяни встигнуть підготуватися заздалегідь. Але найважливіше, з чим повинен прийти до свята Воскресіння кожен православний житель Росії, це чиста душа і щире серце. Не повинно бути ніяких злих намірів, поганих вчинків і гріховних думок. Ось для чого тримають довгий і важкий Великий піст.

Важливо! В першу чергу, слід очищати не тіло, а душу з допомогою молитов і регулярного відвідування церкви.

Православні господині в Росії заздалегідь планують, які страви будуть присутні на святковому великодньому столі. Слід бути обережними при недільному розговіння, особливо після обмежень під час посту.

Обов’язкові атрибути православної Пасхи в Росії – крашанки, паски і сирна паска. Незалежно від того, були куплені паски, або приготовані своїми руками, їх треба освятити в православному храмі. Викладають продукти на спеціально відведений для цього стіл в суботу, після закінчення служби.

Читайте також: Як пофарбувати яйця на Великдень

Святкова літургія в храмі збирає православних людей разом, щоб відзначити великої вісті про воскресіння Господа.

Традиції та особливості православної Пасхи, якого числа в 2019 році?

Традиції та особливості православної Пасхи

 

У росіян існують свої традиції свята Великодня. Деякі з них беруть початок у предків-слов’ян. Видозмінившись, ці традиції дійшли до нашого часу і дотримуються православними росіянами. Деякі традиції свята з’явилися значно пізніше. Навіть не віруючі жителі Росії намагаються в світле свято виконувати всі необхідні обряди і дії, така магічна сила великого свята.

Основні традиції православного свята в Росії:

 • Великий піст. Православні росіяни витримують чотири пости в рік, але передує Великодню Великий піст – найтриваліший і найважчий. В сучасний час сенс постів часто зводиться до одного – обмеження в харчуванні. Хоча мета посту полягає в очищення душі від злих думок, заздрості, злості. Під час посту не можна лаятися, лихословити, думати про людей погано, заздрити.
 • «Чистий четвер». Перед світлим воскресінням практично кожен росіянин миється під душем. Вважається, що людина таким чином «змиває» з себе гріхи. Також в цей день ретельно прибирається квартира або будинок. До неділі житло має бути в чистоті та порядку.
 • Освітлення пасок і яєць. Напередодні великого неділі віруючі росіяни відправляються до церкви, щоб освятити продукти, призначені для святкового столу. Вважається, що неосвященные продукти вживати не можна.

На замітку! Католики по-іншому відзначають Великдень, зі своїми традиціями та особливостями. Читайте про католицької Пасхи в цій статті.

Традиції та особливості православної Пасхи, якого числа в 2019 році?Великий піст є самим довгим і найважчим

Що готують в православних країнах на Великдень

 

Як і в інших православних країнах, у Росії основні великодні страви — паски, фарбовані яйця і сирна паска.

 • Раніше яйця выкрашивались в червоний колір, який символізував кров Христову. Але потім почали використовувати різнокольорові харчові барвники. Церква забороняє використовувати наклейки з ликами святих. Дозволяється нанесення на пофарбовані яйця візерунків або орнаменту.
 • На святковому столі обов’язково повинні бути великодні паски. Кожна господиня випікає паску за своїм особливим рецептом, перевіреного роками або переданим у спадок від бабусі та мами. Неважливо, який паска буде красуватися в центрі святкового столу. Головне, щоб він був випечений з душею і добрими думками.
 • Сирна паска. Зазвичай вона готується з сиру, вершкового масла, цукру, яєць з додаванням жирних вершків, сухофруктів, цедри цитрусових, горіхів.

Прикмети, і що робити на Великдень не можна?

На Великдень існує безліч народних прикмет, в які вірять і намагаються їх дотримуватися, щоб весь наступний рік відчувати милість Господа. Яким прикметам слідують жителі Росії:

 • Якщо в «чистий» четвер залишити житло неприбраним, в цьому будинку будуть постійно сварки, чвари і непорозуміння.
 • В четвер перед Великоднем багато росіян перший раз стрижуть малюків.
 • При наявності домашньої худобини, з кожної тварини в четвер зрізається по жмуту вовни. Якщо це зробити, то наступний рік буде вдалим в господарстві і принесе прибуток.
 • Не можна нічого виносити іншому з дому, з четверга по неділю.
 • У Страшну П’ятницю не можна влаштовувати прання.
 • Якщо у Великодню неділю яскраво світить сонце, буде тепле літо. Якщо йде дощ, очікується багатий урожай.

Традиції та особливості православної Пасхи, якого числа в 2019 році?Великдень — свято радості й добра

Читайте також: чи Можна в піст і на Великдень хрестити дітей?

У світлу неділю не можна:

 • Лаятися;
 • Лихословити;
 • Думати погано про когось;
 • Виконувати будь-яку роботу по дому: прибирати, прати, шити, вишивати, в’язати;
 • Викидати освячені продукти;
 • Працювати в саду або городі;
 • Зловживати алкоголем і важкою їжею;
 • Проводити час в розважальних закладах.

На замітку! Церква забороняє всю пасхальну тиждень вінчатися і замовляти панахиди.

Велике свято уособлює перемогу життя над смертю, він пронизаний духовним світлом і благодаттю. Це час варто присвятити родичам: зібратися з близькими людьми разом, привітати один одного з воскресінням Ісуса Христа, провести день у колі родини, як роблять багато православні росіяни.

Моя довідка - Корисні поради