Святкування Дня космонавтики в Росії і світі, традиції свята

В наш вік технічного прогресу космос все ще залишається однією з найбільш хвилюючих загадок цього світу. Тому ця пам’ятна дата вже тривалий час привертає до себе увагу людей з різних країн і займає особливе місце в історії.

Чому це свято важливе для Росії?

День космонавтики відзначають 12 квітня. Цей день вибраний не просто так: 12 квітня 1961 року Юрій Гагарін здійснив перший у світі орбітальний політ навколо Землі. Ця подія стала проривом у вивченні позаземного простору, дало початок його масштабного дослідження, і про першого в світі космонавта дізнався весь світ.

Святкування Дня космонавтики в Росії і світі, традиції свята

Для росіян же ця пам’ятна дата має більше значення, ніж для жителів інших країн, тому що героєм, чиє ім’я увійшло в історію як ім’я першого побував у космосі людини, став їхній співвітчизник. Перший крок до вивчення космічного простору було зроблено Радянським Союзом.

Крім цього, в тому ж році Герман Титов, радянський космонавт, провів поза поверхні Землі 1 добу, 1 годину і 18 хвилин — перший тривалий політ в історії. А через два роки вирушила дослідити зоряні дали перша і єдина досі жінка, яка залишила планету поодинці — радянський космонавт Валентина Терешкова. У 1965 р. Олексій Леонов вперше за всю історію космонавтики вийшов у відкритий космос і пробув там 12 хвилин і 9 секунд.

Історія святкування Дня космонавтики в Росії

Досі День космонавтики та історія свята залишаються значущими як для дорослих, так і для дітей — так само, як і в 1962 р., коли захват після скоєного Гагаріним подвигу ще не затих.

Космічний корабель «Восток-1» з Юрієм Гагаріним був запущений з космодрому «Байконур» і виконав один оборот навколо планети Земля. Завершивши політ на 108 хвилині, він приземлився в Саратовській області, поряд з селом Смєловка, а сам космонавт на відстані декількох кілометрів від поверхні Землі катапультувався і приземлився недалеко від корабля.

У Радянському Союзі свято День космонавтики відзначили вже на наступний рік після цієї події — 12 квітня 1962 року. З пропозицією встановити пам’ятну дату в цей день в ЦК КПРС 26 березня 1962 р. звернувся другий льотчик-космонавт СРСР Герман Титов. Уряд підтримав цю ідею, і вже указ Президії Верховної Ради СРСР від 9 квітня 1962 р. офіційно підтвердив появу цієї урочистої дати.

Святкування Дня космонавтики в Росії і світі, традиції свята

В Російській Федерації цей день відзначається у відповідності з Федеральним законом від 13 березня 1995 р. «Про дні військової слави і пам’ятні дати Росії».

Історія свята у світі

У 1968 р. з ініціативи Радянського Союзу Генеральна конференція Міжнародної авіаційної федерації прийняла рішення про проголошення Дня космонавтики міжнародним святом, який отримав назву «Всесвітній день авіації та космонавтики». Його почали відзначати в США і Європі.

12 квітня 2001 р. з нагоди 40-річчя першого польоту людини в космос в США була проведена перша «Юр’єва ніч» (yuri’s Night) — захід, метою якого стало підвищення інтересу людей (в основному молодь) до вивчення позаземного простору шляхом створення невимушеної атмосфери. Воно являло собою ряд тематичних розважальних вистав і вечірку, де кожен міг висловити свою зацікавленість космосом в зручній для нього формі.

Вже у 2004 р. до проведення цього святкового події приєдналося 34 держави, а в 2011 р., до 50-річчя підкорення космічного простору, на офіційному сайті «Юр’євої ночі» було зареєстровано 567 заходів до 75 державах.

Святкування Дня космонавтики в Росії і світі, традиції святаСвяткування Юр’євої ночі

У тому ж 2011 р. Генеральна Асамблея ООН проголосила 12 квітня Міжнародним днем польоту людини в космос (International Day of Human Space Flight). Спочатку рішення підтримало понад 60 країн, але в наступному році кількість держав, що визнали цю урочисту дату, збільшилася.

Можна зробити висновок, що в звичний нам День космонавтики за кордоном відзначається також ряд інших подій, присвячених першому полетевшему у космос людині.

Традиції свята

У присвячених цьому дню заходах часто беруть участь космонавти, працівники ракетобудівних підприємств, науковці, військові, випробувачі космічної техніки, викладачі дисциплін, пов’язаних з вивченням космосу, — всі ті, хто працює в космічній індустрії.

Головні заходи свята відбуваються в столиці. У Музеї космонавтики в Москві до Дня космонавтики готують спеціальні проекти, а в Московському планетарії проводять екскурсії і розповідають про історію вивчення космічного простору. По всій країні проходять розважальні вистави, тематичні виставки, вечірки, наукові конференції, освітні програми в музеях і планетаріях. За традицією проводяться показові запуски моделей ракет, зібраних молодими конструкторами, над землею.

Святкування Дня космонавтики в Росії і світі, традиції святаСаморобні макети ракет

Часто у цей день в небо запускають кулі з космічною символікою в пам’ять про подвиг, який здійснив Юрій Гагарін.

У школах і дитячих садах до Дня Космонавтики проходять різні заходи, відкриті уроки та класні години, присвячені космосу. Школярі та дошкільнята роблять різні вироби на конкурси, організовані вчителями і вихователями.

Читайте також:

 • Збірки дитячих поробок до Дня Космонавтики
 • Варіанти сценаріїв свята для дитячого садка і початкової школи

«Юр’єва ніч»

Традиційно 12 квітня по всьому світу проводиться «Юр’єва ніч». Приводом для її проведення є як перший політ Юрія Гагаріна в космос, так і запуск першого американського шатла — багаторазового транспортного космічного корабля.

Особливість цього заходу полягає в тому, що в ньому об’єднуються освітня частина і веселощі. В рамках Юр’євої ночі проводяться вечірки в космічному стилі, покази фільмів на космічну тематику в кінотеатрах або місцевих університетах), тематичні музичні концерти, вечірні збори на відкритому повітрі або в барі і т. п. Обмежень у проведенні заходу немає. Провести «Юр’єву ніч» може будь-який бажаючий, попередньо зареєструвавши подію на офіційному сайті.

Святкування Дня космонавтики в Росії і світі, традиції свята

Організаторами «Юр’євої ночі» були астробіолог NASA Лоретта Ідальго та її чоловік Джордж Уайтсайдс, виконавчий директор Virgin Galactic. Лоррета Ідальго пише на офіційному сайті заходу, що їх метою є залучити молодь у науку і показати їй те, що можна любити космос, не маючи наукового ступеня.

У Росії, незважаючи на те, що ця країна стала батьківщиною Дню космонавтики, «Юр’єви ночі» проводяться порівняно нечасто. У 2011-2014 р. свято проходило в Красноярську: все починалося лекціями та вікторинами на тему космосу, а закінчувалося вечірками в барі зі спеціальним «космічним меню». У 2018 році в Росії проводилося всього чотири «Юр’єви ночі»: дві в Новосибірську, одна в Пермі і одна в Гагаріні Смоленської області — на батьківщині Юрія Гагаріна.

Цікаві факти

 • До Гагаріна у космосі побували три собаки: Лайка, яка загинула за помилки в побудові апарату «Супутник-2», і всім знайомі Білка та Стрілка.
 • Першими тваринами, які здійснили політ навколо Місяця, були черепахи. Це сталося на 1968 році на радянському кораблі «Зонд-4».
 • 12 квітня 1981 року, рівно через 20 років після польоту Гагаріна в космос, американський шаттл «Колумбія» здійснив свій перший пілотований політ.
 • Інформація про перший політ людини в космос ніде не з’являлася до самого польоту, і фотографій цієї події імовірно не існує. Знайомі всім кадри були зроблені пізніше, коли Юрій Гагарін повторював всі свої дії для кінохроніки.
 • Гагарін полетів у космос старшим лейтенантом, але Н. С. Хрущов домігся підвищення його у званні до майора ще до прибуття його на Землю.
 • Приземлення «Восток-1» було заплановано в Казахстані, але з-за помилки сталося біля села Смєловка.
 • Юрій Гагарін загинув 27 березня 1968 року в авіаційній катастрофі на літаку Міг-15УТІ під час тренувального польоту під керівництвом В. С. Серьогіна. Досі невідома точна причина падіння літака.
 • На зворотній поверхні Місяця існує кратер, названий на честь Юрія Гагаріна.
 • У російських космонавтів є традиція: перед відльотом вони дивляться фільм «Біле сонце пустелі». На його прикладі їм пояснюють, як правильно працювати з камерою.
 • Це свято присвячений не тільки Юрію Гагаріну — він присвячений всім тим, хто працює над дослідженням космічних далей, теоретикам і практикам, науковцям та інженерам. Люди цих професій повільно, але вірно наближають людство до осягнення всіх таємниць Всесвіту.

  Моя довідка - Корисні поради