Свята Трійця — історія та традиції свята

Трійця – одне з найбільш шанованих свят християн усього світу. Він святкується через п’ятдесят днів після Великодня, тому ще одна назва цього свята – П’ятидесятниця. У 2016 році свято Святої Трійці буде відзначатися 19 червня.

Історія свята

У православ’ї цей день відноситься до дванадесяті свята і прославляє Пресвяту Трійцю. Здавна День Святої П’ятидесятниці вважають днем утворення Церкви Христової.

Століття це свято поєднує в собі радість, веселощі і нескінченну любов з молитовним настроєм. Свято Трійці вражає своєю красою. З давніх часів оздоблення будинків і церков прикрашалося зеленню: свіжою травою, квітами й гілками дерев, оскільки зелений колір символізує життя.

Свята Трійця — історія та традиції святаТак склалося, що на Русі здавна для прикраси використовують гілки берези, тому до цього дерева особливе ставлення. Йому присвячено безліч віршів і пісень. Святкувати Трійцю без берези – все одно, що зустрічати Різдво без ялинки. Проте кліматичні умови на території нашої великої країни далеко не однакові, тому в різних місцях при оздобленні будинків до свята можуть використовувати гілки горобини, клена або дуба.

Веселощами і радістю наповнений свято Трійці. Вранці всі відвідують храм для участі у святковій службі. Вона в цей день найбільш урочиста та красива. Як правило, парафіяни йшли на службу з букетами польових квітів і гілочками дерев. Квіти потім зберігали за іконами. Збережені букетики клали під свіже сіно, комори, щоб відлякати мишей, а також на горище, щоб захистити будинок від пожежі. Також намагалися захопити з церкви траву, якою була встелена долівка.

Народні традиції, пов’язані з днем Святої Трійці

В народі свято Трійці дуже любимо, тому до нього готувалися заздалегідь: на дворі і в будинку наводили порядок, все мили і прибирали, обов’язково пекли паляниці й пироги, запрошували гостей на святковий обід. Також у свято П’ятидесятниці було прийнято дарувати подарунки і завивати березові вінки.

Свята Трійця — історія та традиції святаЗі святом Святої Трійці пов’язано багато традицій. Молодь влаштовувала хороводи і гуляла на луках і в лісах. Дівчата в цей день були в найкращих вбраннях, найчастіше спеціально зшитих саме для свята, і брали участь у «невестиных оглядинах». Вони збиралися в гаю, де стелили скатертину, ставили на неї короваї, прикрашені квітами, водили хороводи.

У цей час хлопці обирали собі наречених. Свататися на Трійцю вважалося доброю прикметою. Говорили, що сосватанным в цей день будуть супроводжувати любов, радість і багатство. Скатертину, сплетені на Трійцю вінки і спечені паляниці відігравали важливу роль у майбутньому сімейному житті. Скатертина таємно клали на стіл під час оглядин, коровай залишали на сухарі і берегли до весілля, а вінок дівчата іноді передавали своїм коханим, як символ вірності.

Ще на Трійцю завивали берізку. Цей обряд прийшов з сивої давнини. Закручуючи гілки берези, дівчата сподівалися зв’язати свої думи з хлопцем, який милий її серцю, чи бажали здоров’я своєї матінки. Так само з цим святом пов’язано багато народних прикмет, за якими люди вгадували погоду і наскільки хорошим буде урожай у поточному році.

Моя довідка - Корисні поради