Коли дитина починає тримати голівку самостійно – як навчити дитину тримати голову швидше | Сім’я і мама

Коли дитина починає тримати голівку самостійно  як навчити дитину тримати голову швидше | Сімя і мамаУ сьогоднішній статті ви дізнаєтеся, коли дитина починає тримати голівку самостійно (зі скількох місяців) і дізнаєтеся, як навчити дитину тримати голову швидше. А також основні причини, чому дитина не тримає голову в 3 місяці і що робити в такій ситуації.

Розвиток дитини відбувається поступово, і одним з важливих навичок на початку його життя після появи на світ є здатність тримати голівку без сторонньої допомоги.

Для цього необхідно, щоб зміцнилися м’язи його шиї, і тоді значний вага цієї частини тіла по відношенню до тулуба і кінцівок буде подолано. Батькам малюка, безумовно, потрібно бути в курсі, коли дитина починає тримати голову, самостійно, але, крім того, вони можуть йому допомогти швидше розвинути це вміння.

Коли дитина починає тримати голівку самостійно

Важливість даного вміння безсумнівна, адже коли немовля здатний утримувати голівку, його розвиток переходить на інший рівень, і починає зміцнюватися мускулатура хребта. Для дитини це великий крок вперед, адже, по своєму, це становлення самостійності та незалежності, оскільки матері вже не треба його постійно підтримувати.

Шлях дитини до оволодіння власним тілом складається з крихітних щоденних кроків до своєї мети, і мало-помалу це дає свої результати:

 • вже через 15-20 днів після народження дитя, розташовуючись на животику, намагається піднімати голівку, і хоча триває це дія всього 1-2 секунди, тренування шийних м’язів вже запущена;
 • через місяць і півтора малюкові вдається утримувати голівку вже довше – до чверті хвилини;
 • двомісячне немовля намагається відірвати голову від ліжка, лежачи на спинці;
 • приблизно в тримісячному віці, у дітей це виходить набагато впевненіше, причому у вертикальному положенні;
 • ближче до четвертого місяця дитина здатний відривати від поверхні ліжка, як голівку, так і плечі.

Чотиримісячні діти вже щосили крутять головкою, коли їх тримають на руках. До цього моменту мускулатура розвинена достатньо, щоб дитина міг сам керувати своєю головою, і з цікавістю роздивлятися навколишній його незнайомий світ.

Варто відзначити, що багато недоношені дітки здатні навчитися цьому вмінню до третього місяця і навіть раніше. Завдяки такому значному події, немовля отримує можливість більшого огляду, може розглядати все навколо себе, і при цьому йому зовсім необов’язково перебувати на руках у матері.

Розвиток дитини по місяцях

У перші дні після народження малюк ще не здатний керувати своїм тілом і крутити головкою, крім того, він погано розрізняє предмети навколо себе, все, що йому потрібно в короткі моменти неспання – безперервний контакт із найближчою істотою – мамою. На цьому етапі з немовлям необхідно багато розмовляти, погладжувати його і частіше міняти пози дитини, перевертаючи його на бік, на живіт. Добре, якщо мама буде тримати його «стовпчиком», підтримуючи голову.

Що ж відбувається далі:

 • На першому місяці дитина може робити нетривалі спроби піднімати голову, від мами ж потрібно лише підстраховувати дитя, щоб вона не відкидалася назад.
 • Випадки, коли дитина починає тримати голівку самостійно в півтора місяці, швидше, виняток, і навіть певний ризик для його здоров’я. Зазвичай тільки ближче до двох місяців цей рух малюка стає більш впевненим. Раннє оволодіння навиком, якщо педіатр виключає підвищений тиск всередині порожнини черепа, звичайно, велика радість для батьків, тим не менш, зустрічається таке явище не часто. Взагалі, в два місяці відсутність досвіду не є серйозним відхиленням, і це не привід для занепокоєння. Багато діти в цей час вміють, принаймні, недовго тримати голову на одному рівні з тілом.
 • У три місяці багато дітей вже успішно справляється з важливим завданням, але навіть якщо цього не сталося, зневірятися не варто – можливо, шийні м’язи у них ще недостатньо зміцніли. У цьому випадку варто подумати, щоб допомогти дитині за допомогою спеціальних вправ, а також не забувати продовжувати підстраховувати дитя.
 • Розбираючись, коли дитина починає тримати голову, можна зрозуміти, що більшість дітей приходять до оволодіння умінням лише до 4-5 місяців.

  Як перевірити, що відхилень немає

  При нормальному розвитку і відсутності захворювань, діти здатні добре утримувати голову вже три місяці, так як саме в цей час м’язові тканини шиї досягають певної міцності та сили. Однак не варто забувати про те, що малюки всі різні, а значить, і кожен життєво необхідний навик освоюється ними в свій час. Зрозуміти, що є проблеми, можна, провівши нескладний тестування прямо у себе вдома:

  • дитини, що лежить на спинці, обережно беруть за руки і тягнуть, приводячи його в сидяче положення;
  • приблизно півхвилини його головка повинна бути прямою, оскільки вона напружена, проте допускаються несуттєві похитування;
  • процедуру повторюють знову з лежачого положення, але на цей раз дають немовляті, як би зависнути між позою лежачи і сидячи.

  Якщо притому, що відбувається відкидання голови, на якусь мить дитині вдається утримати її на лінії хребта, є надія на те, що малюк скоро зможе керувати цією частиною тіла.

  Але для цього дорослі повинні навчити свого сина чи дочку деяким корисним вправам.

  Як навчити дитину тримати голову

  Займатися з дитиною можна вже через 20-30 днів після народження. До цього малюк сам намагається відривати голівку від простирадла, що і є своєрідним тренуванням шийної мускулатури.

  Вправи для немовляти не відрізняються складністю, але робити їх потрібно регулярно і дуже обережно:

 • Перша вправа ідентично тесту, про якого вже розповідалося. Лежить на спинці дитини тягнуть за ручки, поступово перекладаючи з лежачого в сидяче положення. Особливо важливий момент, коли він висить, підтягуючи голову до грудей.
 • Після загоєння пупкової ранки, немовля кладуть на живіт, і тоді дитина сам спробує підняти голову. Одночасно з цим, малюку можна зробити масаж шиї і спини, це допоможе підвищити тонус м’язів. Бажано робити вправу на порожній шлунок, тобто, перед годуванням. Або проводять заняття перед купанням.
 • При тренуванні можна тримати дитину на руках, обхопивши його за животик і підтримуючи шийку. Головка його буде свешена вниз, і малюк навіть просто з-за цікавості почне нею рухати і намагатися піднімати, щоб побачити, що відбувається навколо.
 • Якщо немовля здатний утримати голову, хоча б, протягом 10-15 секунд, його можна перевести у вертикальну позу, як і раніше, страхуючи рукою за потиличну частину.
 • Також можна скористатися фітболом, катаючи малюка животиком і спинкою по його поверхні, або виконуючи вправи за спеціальною програмою. Вважається, що навчити малюка утримувати голову достроково можна, зайнявшись навчанням дитини плаванню.

  Як навчити малюка (немовляти) тримати голівку, лежачи на животі: відео

  Дитина не тримає голову в 3 місяці: причини

  Якщо минуло три місяці, і навіть притому, що батьки регулярно займалися з дитиною, дитина не може тримати голову або робить це з працею, слід подумати про причини невдачі, серед яких:

  • недоношеність і занадто мала вага при народженні дитини;
  • передчасні, важкі пологи, травми при народженні;
  • затримка росту і розвитку плоду в утробі матері;
  • інфекційні ураження дитячого організму;
  • м’язова гіпотонія, інші захворювання малюка.

  При наявності таких причин батькові і матері доведеться набратися терпіння і продовжувати займатися з дитиною. Незважаючи на те, що немовля буде деякий час відставати від своїх ровесників, до шести місяців, він зможе їх наздогнати, абсолютно точно. Якщо мова не йде про серйозної патології, ймовірно, анатомічного характеру. А з таким питанням потрібно йти до лікаря.

  Також звертатися за професійною допомогою слід, коли малюк народився в строк, володіє хорошим апетитом і славно набирає кілограми, але не в змозі утримувати голову у чотири місяці. Аналогічним чином слід вчинити при завалення головки на бік і її різкому відкиданні у немовляти.

  Момент, коли дитина починає тримати голівку самостійно, настає, коли дитя готове до цього фізично, тому не варто квапити події і засмучуватися, якщо у нього поки не виходить повністю оволодіти навиком. Щоб заспокоїти батьків, додамо, що до шести місяців, фактично, всі дітки утримують голівку, і вміють її повертати на всі боки. Так що залишається набратися терпіння і продовжувати заняття з немовлям.

  Дякуємо за інтерес до статті «Коли дитина починає тримати голівку самостійно — як навчити дитину тримати голову швидше». Якщо вона виявилася корисною, то прохання зробити наступне:

 • Поділіться з друзями за допомогою кнопки соціальних мереж
 • Напишіть коментар внизу сторінки — поділіться порадами, висловіть свою думку
 • Подивіться нижче схожі статті, можливо, вони виявляться вам корисні
 • Всього вам доброго!

  Моя довідка - Корисні поради