Історія і традиції Дня знань, як підготувати дитину до 1 вересня

Щорічно початок осені означає, що для студентів і школярів починається новий навчальний рік. День знань 1 вересня – це свято для вчителів, учнів і всіх тих, хто відноситься до навчального процесу. Особливо хвилюючий це свято для першокласників, які тільки починають свій довгий шкільний шлях. Безліч квітів, посмішки на обличчях, широко розкриті очі першокласників – все це чекає в гімназіях і школах. В технікумах, коледжах та ВУЗах також з почестями проводять цей день.

Чому саме 1 вересня

Історія і традиції Дня знань, як підготувати дитину до 1 вересняІсторія свята 1 вересня наступна. Вже дуже давно перший день вересня вважався днем знань, однак він був визнаний офіційним святом лише в 1984 році. Спочатку при царі в Росії навчання могла починатися в різні місяці року. Міські гімназії навчальний рік починали в середині серпня, а діти селян могли почати займатися лише до кінця осені. Поки всі збиральні роботи не були завершені, навчання не починалася. Таке було правило. Після революції таке розмежування на міських і селянських дітей подобалося правилами державності. Раднарком назвав перше вересня днем початку нового навчального року, а сталося це в 1935 році. Також він встановив, скільки навчальний рік повинен тривати, скільки канікул і якої тривалості має бути.

Перший день вересня був обраний не випадково. Уже давно багато навчальні заклади саме 1 вересня починали свої заняття. Просто на Русі цей день вважався початком нового року протягом тривалого часу. Коли ж Петро I переніс новорічне свято на 1 січня, перший день навчання вирішили залишити у вересні, оскільки не потрібно було здійснювати велику перерву в навчанні і робити переміщення в дні канікул на зимові місяці.

На замітку! Також важлива роль була відведена церкві. Багато навчальних центри організовувалися саме при церквах, і ті не бажали змінювати свій календар, не визнавали нововведень.

У 1980 році 1 вересня затвердили офіційним днем знань. Але всі учні в цей день вже починали займатися, і тільки у 1984 році його зробили офіційним святковим днем.

Історія і традиції Дня знань, як підготувати дитину до 1 вересняОфіційним днем знань 1 вересня стало в 1980 році.

Початок навчального року в СРСР і пострадянських країнах

В СРСР перше вересня вважалося дуже важливим днем. До нього готувалися заздалегідь: купували шкільну форму, дівчата одягали білі фартухи, хлопчики білі сорочки, пришивали ошатні комірці, купували красиві букети квітів. Обов’язково проводилася урочиста лінійка, з пошаною виносилося прапор школи, грав піонерський горн. Прапор піднімався на флагшток, а присутні вітали його, салютуючи руками. Ті, хто прийшов до школи вперше, отримували в якості подарунків набори першокласників.

Історія і традиції Дня знань, як підготувати дитину до 1 вересняЗ часів СРСР у святкуванні Дня знань мало що змінилося.

Державним вихідним 1 вересня не був, і загальновизнаним святом теж, але батьки відпрошувалися з роботи, щоб проводити своїх чад на лінійку. Квіти частіше вирощували на при

садибних ділянках, але іноді й купували. Раніше не було такої великої кількості квіткових магазинів, але до першого дня вересня намагалися підібрати найбільш пишний і красивий букет з різнокольорових гладіолусів, жоржин, айстр. В цей день на вулицях можна було зустріти вчителів, одягнені в кращий одяг, з великими букетами квітів.

Занять у свято 1 вересня як таких не було, це був день знань. Учні ділилися враженнями про проведений літо, розповідали, де були в літні місяці. Першачки знайомилися один з одним і з першою вчителькою. Самим першим уроком проводився урок миру. Вчителі розповідали про Другу світову війну і про те, якою ціною люди отримали можливість мирно існувати, і які були принесені величезні жертви.

Також обговорювалися розкладу уроків, факультативні заняття, знайомилися з новенькими учнями і викладачами.

Все залишилося й донині схожим. Свято 1-е вересня називають днем знань. Діти йдуть до школи з квітами, красиві та чепурні. У всіх пострадянських країнах продовжується традиція святкувати День знань, і скрізь проведення першого дня знань дуже схоже. Винятком є Узбекистан, де 1 вересня – офіційний день Незалежності. З цієї причини учні йдуть в школу не першого, а другого вересня.

Свято 1-е вересня не є навчальним днем. У багатьох гімназіях і школах обов’язково проходить святкова лінійка, дзвенить перший дзвінок. Першокласникам приділяється особливу увагу, для них 1 вересня – дуже важливий день. Часто у цей день класи ходять в кіно, театри, на виставки, в музеї. У вищих і середніх навчальних закладах також студенти приходять з квітами, влаштовуються концерти, розважальні заходи.

Початок навчання в інших країнах

Історія і традиції Дня знань, як підготувати дитину до 1 вересняУ Німеччині першокласники отримують в подарунок великий пакет із солодощами.

 • У Німеччині починають вчитися з кінця літа до початку осені, все залежить від регіону країни. Оригінальним подарунком для першокласників є кульок з щільного паперу, куди складаються ласощі разом з канцелярським приладдям. Замість букета першачки саме з такими кульками йдуть перший раз у перший клас.
 • Норвегія починає навчальний рік наприкінці квітня. Починають вчитися з шести років. Цікавим фактом у цій країні можна назвати те, що в тутешніх школах не передбачені їдальні та інші пункти громадського харчування. Молодшим класам видають соки або йогурти, а старші діти приносять обіди з дому.
 • Чеські діти, як і російські, йдуть в школу першого вересня, як правило, з шести років. Перед тим, як дитину беруть в школу, він розмовляє з психологом, і він вирішує, наскільки дитина психічно і емоційно готова до школи.
 • В Індії день знань починається 1 червня, але святом він не вважається. Максимум, що роблять батьки, це пригощають дітей солодощами і читають урочисту молитву, виходячи з дому.
 • Угорщина – країна, де керівництво закладу сама вирішує, коли розпочнеться навчальний рік. Зазвичай починається він у серпні-вересні. Також кожне шкільне заклад розподіляє тривалість і час канікул самостійно, на свій розсуд. Єдине загальне умова – шкільний рік повинен тривати 185 днів у році.
 • В Англії діти починають навчання з п’яти років. Початок навчального року у вересні. Закладу у Великобританії практично всі за типом пансіонату: діти проживають в шкільних гуртожитках, і їздять додому тільки на вихідні або канікули. Батькам дозволено відвідувати своїх чад у певний, спеціально відведений для цього час.
 • У Данії самі нетривалі літні канікули – всього півтора місяці, і після них вже в середині серпня стартує новий навчальний рік.

Історія і традиції Дня знань, як підготувати дитину до 1 вересняВ Індії навчальний рік починається в червні.

Як відзначають день знань будинку

Правильно, якщо в родині заведено вважати 1 вересня святом і відзначати цей день знань. У цьому випадку діти з задоволенням будуть ходити в школу, намагатися отримувати гарні оцінки, тягнутися до знань. Якщо ж батьки задовго до початку навчального року починають вголос міркувати, як вони не люблять 1 вересня, наскільки важко робити з дітьми уроки і проводжати в школу, а ще відвідувати батьківські збори, діти будуть з таким же негативом ставитися до шкільних занять.

Історія і традиції Дня знань, як підготувати дитину до 1 вересняГоловним подарунком школярам на 1 вересня є портфель з усіма необхідними приналежностями.

Традиції всіх сімей, де є школярі, – купувати заздалегідь канцелярське приладдя. Батьки з дітьми йдуть в магазин, де обирають зошити, ручки, олівці, фарби та інші канцелярські товари до школи. Бажано дати можливість дітям самим вибрати те, що їм найбільше сподобається.

Також багато батьки дарують подарунки своїм учням. Особливо це стосується першокласників, яким потрібно дати зрозуміти, що 1 вересня – це справжнє свято, а не початок важкою болісною роботи. Що ж можна подарувати першокласнику?

 • Шкільний портфель або рюкзак
 • Цікаву пізнавальну літературу
 • Спортивну форму
 • Шкільну форму
 • Відвідування аквапарку або парку розваг
 • На замітку! Також увечері можна влаштувати сімейне чаювання з тортом, щоб діти відчули, наскільки важлива ця подія – початок навчального року.

  Отримання знань – це відповідальний і складний етап у житті кожної людини, і завдання батьків і вчителів зробити все можливе, щоб діти з радістю пізнавали щось нове. Якщо навчання буде в радість, а кожне 1 вересня – особисте свято, від шкільних років залишаться тільки найтепліші спогади.

  Моя довідка - Корисні поради