Дата Пасхи, чому кожен рік свято припадає на різні дні

Великдень у всіх віруючих християн вважається одним з найголовніших свят. Напередодні істинно віруючі витримують суворий Великий Піст, який закінчується світлим днем Христового Воскресіння. Але, як відомо, кожен рік Воскресіння Спасителя відзначається по-різному. Чому дата Пасхи постійно змінюється, і як вираховується кожна наступна дата великого свята?

Чому Великдень кожен рік святкують у різні дні

Дата Пасхи, чому кожен рік свято припадає на різні дніУ свята Великодня немає щорічної точної дати

У християнських церквах існує два види релігійних свят:

 • Постійні, які відзначаються в один і той же день;
 • Рухливі, дата яких щороку різна.
 • Найголовніший рухливий свято у християнстві – Великдень. Багато інші перехідні релігійні свята вираховуються, виходячи з того, на який день випаде в цьому році Велике Неділю. Від цього залежить, коли буде відзначатися, наприклад, такі православні свята:

  • Вознесіння Господнє;
  • Дні П’ятидесятниці;
  • Вхід Господа в Єрусалим, та інші.

  Дата Великодня визначається шляхом складних підрахунків, але робити їх самостійно не потрібно – у церковному календарі вже відзначено, коли всі віруючі християни відзначатимуть великий день Святого Воскресіння.

  Юдейська Пасха

  У давні часи християнське Святе Неділю напряму було пов’язано із святкуванням іудейського Пейсаха.

  Дата Пасхи, чому кожен рік свято припадає на різні дніЗміст іудейського Пейсаха відрізняється від християнського і полягає у святкуванні свободи євреїв. Події відбувалися в XIII столітті до нашої ери. Про це можна прочитати в Старому Завіті, Книга Вихід. Тут докладно розповідається про те часу, коли єгиптяни гнобили єврейський народ, всіляко знущаючись над ними. Господь почув гарячі молитви євреїв і послав їм на допомогу Мойсея, який повинен був умовити єгипетського фараона звільнити єврейський народ. Але фараон відмовився, після чого Господь обрушив на єгиптян кару небесну. Господь повідомив, що всі первістки-хлопчики повинні померти. Але євреям був даний указ намалювати на своїх будинках мітки кров’ю ягнят. Всі діти єгиптян опинилися мертві, а єврейські хлопчики залишилися живі. Після цієї страти фараон звільнив єврейський народ з рабства, і євреї рушили слідом за Мойсеєм на святу землю. З того часу кожен рік євреї відзначають в цей день звільнення від Єгипту. В пам’ять про ті події заколюється ягня, готуються національні страви. Ягня символізує Ісуса Христа, який став спасителем людським, опинившись розп’ятим за гріхи всіх, що живуть на землі.

  Перші сто років християнства віруючі відзначали Святу неділю двічі:

 • Перша половина святкувала 14 нісана за єврейським календарем, разом з іудеями. Цей день був символом розп’яття Ісуса Христа і його смерті.
 • Друга половина, яких виявилося більшість, відзначала після 14 нісана в першу неділю, і цей день символізував радість від того, що Ісус Христос воскрес.
 • У 325 році перший Вселенський собор постановив єдиний розрахунок Великодня і оголосив, як визначається дата Великої Пасхи. Вона повинна відзначатися після дати єврейського Песаха, в неділю, перше після першого весняного повного місяця. Повня повинно бути або в дату весняного рівнодення, або відразу після нього, але ніяк не раніше.

  Чому Пасха відзначається в різний час

  Дата Пасхи, чому кожен рік свято припадає на різні дніРозрахунок дати Великої Пасхи католицькою і православною конфесіями робиться по-різному. Католицька церква вираховує день свята за григоріанським календарем, а православна церква – за юліанським календарем. Спочатку християнство жило по загальному юліанським календарем, але в XII столітті Папа Римський Григорій XIII запровадив новий календар – григоріанський. З 1582 року розпочалося нове літочислення, яке значно точніше за астрономічним показниками, ніж юліанський календар.

  Поступово католицька і протестантська церкви стали переходити на григоріанський календар. Православна церква досі користується юліанським літочисленням, бо вважається, що Ісус Христос жив і проповідував вчення Боже в ті часи, коли літочислення проводилося за юліанським календарем.

  На замітку! Юліанський календар, яким користується православна церква, має другу назву – православний.

  Як розраховується православна Пасха? Вираховуючи свято за юліанським календарем, православний день Воскресіння Христа йде після єврейського неділі. Якщо користуватися григоріанським календарем, виходить, що Велике Неділю у католиків може збігатися з єврейським неділею, або католицький свято може бути трохи раніше.

  Ось чому Великдень святкується щороку в різний час. Вона може відзначатися набагато пізніше, ніж католицька, або ж дати свята можуть бути поруч.

  Хоч григоріанський календар і вважається більш точним, але ось уже довгий час у Віфлеємі благодатний вогонь сходить на Святій свято в дату саме за юліанським літочисленням.

  Дата Пасхи, чому кожен рік свято припадає на різні дніБлагодатний вогонь сходить саме в день Пасхи

  Як розрахувати дату Великої Пасхи

  Оскільки дата Світлого Воскресіння прив’язується до дня весняного рівнодення, спочатку визначають, на яку дату він випадає. Далі слід вирахувати, коли відбудеться перший повний місяць після дня весняного рівнодення. Великий день буде відзначатися в першу неділю, наступне за высчитанным повнею. Від чого залежить, коли буде наступна дата Пасхи? Розраховуючи день Великого Неділі, враховуються багато факторів. Від чого залежить дата Великої Пасхи:

  • Місячний календар;
  • Сонячний календар;
  • Великдень обов’язково повинна зазначатися у неділю.

  На замітку! Як визначити день Великої Пасхи, якщо перший повний місяць випадає на неділю? В цьому випадку велике свято переноситься на тиждень пізніше, в наступну неділю.

  Але самостійно вираховувати дату Світлого Воскресіння не обов’язково. Існують спеціальні церковні календарі із зазначеними днями, коли варто відзначати релігійні свята.

  Існує ще один метод, як обчислити дату наступного Великодня – математичний. Його відкрив математик з Німеччини Гаусс в XIX столітті. Він пояснив, як визначається математичним шляхом день Великодня.

  Але, незалежно від дати великого свята, це велике свято для всіх віруючих людей. Задовго до вказаної дати святкування Пасхи християни починають готуватися до наступу Неділі. В першу чергу, вони тримають Великий Піст, який закінчується святом Воскресіння Спасителя. Останній тиждень перед Великим неділею найбільш відповідальна і складна. Кожен день передвеликоднього тижня має важливе, особливе значення. У неділю християни по всьому світу відправляються до храму на святкове богослужіння.

  У 2018 році католики відзначають велике свято 1 квітня. Дата Пасхи православної настане через тиждень – 8 квітня.

  Моя довідка - Корисні поради