7 липня — свято Івана Купала

Є у східних слов’ян свято, присвячений літнього сонцестояння, проходить він 7 липня і називається він — Іван Купала.

Свято це має народно-християнське походження. Православна церква засуджувала і засуджує це свято, називаючи його язичницьким, а обряди, що проводяться на ньому, бісовськими. Але незважаючи на це, традиція проведення цього свята непохитна.

Ніч на Івана Купала наповнена обрядами, присвяченими вогню, воді і травам. До свята треба було скупатися до заходу сонця. А на заході на пагорбах біля води розпалювалися купальські вогні. Неодружені парубки й незаміжні дівчата, оголосивши себе парою, стрибали через багаття, обмінювалися квітами й купалися в ранковій росі.

Купання і прыганье через багаття

7 липня — свято Івана КупалаВ день на Івана Купалу обов’язковими були масові купання в річці або інших водоймах. У народі вважається, що в цей день вся нечиста сила йде з водойм аж до Ільїна дня. Ще купальській воді приписували магічні властивості. В ніч на Івана Купала дівчата пускали по річці вінки. Вважалося, якщо він попливе, то їй вийти найближчим часом благополучно заміж.

Купальський вогонь вважається очищує. Всі жінки села зобов’язані були вийти до багаття, якщо хтось не приходив, то її вважали відьмою. Хто стрибав вище за всіх, тому світила удача. Якщо дівчина перестрибувала через вогнище, то цим вона захищала себе від немочі, псування і злих духів.

Вінок на Івана Купала

7 липня — свято Івана КупалаВінок на Купали був одним з головних атрибутів свята. Плели її з квітів і трав. Кожна квітка, що входить у вінок, ніс свою смислове навантаження. По техніці плетіння вінки ділилися на виті і плетені. В процесі свята вінок або спалювали, або кидали у воду, або закидали на дерево або дах.

Слов’яни вірили, що на Купала нечисть виходить і починає пустувати.

День Івана Купала вважався найкращим днем для збору лікувальних трав. Частина трав збиралася тільки опівдні, частина виключно вночі, а частина тільки рано вранці. 7 липня — свято Івана КупалаНайкориснішою вважалася трава, яку збирали старі і діти. Під ранок в ніч на Івана Купала вирушали в ліс шукати квітку папороті. Вважалося, хто знайде його і збереже, той зможе знайти скарб і стане дуже могутнім.

Дівчата на Купалу наряджали так зване купальське дерево. Його прикрашали вінками, солодощами, квітами, травами, стрічками і виносили в поле. Навколо дерева водили хороводи і співали обрядные пісні, а в кінці свята спалювали на вогнищі, або топили у воді.

Моя довідка - Корисні поради