По-покрокова інструкція: як прочистити батарею опалення не знімаючи

На радіаторі з часом накопичується пил і бруд, а внутрішні поверхні покриває шар вапняного нальоту або іржі. Тверді домішки в теплоносії викликають засмічення в трубах, і огрівальна система перестає нормально функціонувати. Щоб вирішити проблему, потрібно дізнатися, як можна прочистити батарею опалення, не знімаючи.

По покрокова інструкція: як прочистити батарею опалення не знімаючи

Ознаки забруднення

Перед тим, як помити батарею всередині, потрібно переконатися, що це дійсно необхідно. Зробити це можна тільки в опалювальний сезон:

 1. Поторкати всі батареї в будинку, визначити, чи відрізняються по ступені нагріву. Якщо якісь радіатори віддають менше тепла, то вони засмітилися або їх внутрішні стінки вкриті нальотом іржі.
 2. Помацати стояк. Він повинен бути приблизно тієї ж температури, що і батареї. Якщо стояк гарячий, а ледь теплі радіатори, система забився десь на вході.
 3. Визначити, чи немає в батареях окремих погано нагрітих секцій. Це свідчить про утворення пробки на конкретній ділянці каналу.

Однією з причин нерівномірного прогрівання елементів опалювальної системи може служити не засмічення, а попадання всередину повітря. У цьому випадку чистка не потрібна, досить акуратно відкрити кран, щоб видалити повітря з батареї опалення.

Навіщо мити радіатори опалення

Батареї необхідно чистити, якщо вони забруднилися зсередини, щоб усунути тепловтрати. Утворилася пробка або товстий наліт іржі на внутрішніх поверхнях радіатора зменшують тепловіддачу, з-за чого приміщення гірше прогрівається. З часом корозія, якщо не позбутися від неї, пошириться по всій системі.

По покрокова інструкція: як прочистити батарею опалення не знімаючи

Якщо відкладати миття, радіатори можуть повністю забитися, і тоді буде потрібно повна їх заміна.

Підготовка до промиванні

Чистку батарей опалення виконують в період, коли опалювальний сезон ще не почався. Слід упевнитися, що гаряча вода не подається до труби, і робота котельні не відновиться під час проведення робіт.

Види батарей і особливості чищення

Спосіб очищення залежить від матеріалу, з якого виготовлені радіатори і виду системи (вона може бути централізованою або індивідуальної). Слід точно підбирати миючий склад, щоб не погіршити стан внутрішніх поверхонь батареї.

Особливості чищення в приватному будинку

Щоб прочистити чавунні батареї індивідуальної системи всередині в домашніх умовах, потрібно враховувати деякі особливості:

 1. Оскільки в якості теплоносія в таких системах найчастіше використовується вода з колодязя або свердловини, яка не проходить попередню очистку, то разом з нею в труби надходить дрібний і великий сміття. З-за цього засмічення утворюються частіше.
 2. Бруд накопичується у всій системі, а не тільки в радіаторах, і чистити потрібно магістраль повністю.
Читайте також:
Ідеї для подарунків: що подарувати дівчині на 30 років до Дня народження?

По покрокова інструкція: як прочистити батарею опалення не знімаючи

На відміну від централізованої, систему приватного будинку можна прочистити не тільки в літній час. Роблять це в будь-який період, коли виникла необхідність.

Особливості чищення в опалювальний період

Якщо засмічення батареї в приватному будинку утворився в зимовий час, обробку проводять тими ж способами, що і при стандартній чищенні. При цьому допустимо не демонтувати радіатори і не зливати теплоносій.

Як потрібно діяти:

 1. Перекрити подачу води.
 2. Продути систему.
 3. Встановити клапани, включити воду.
 4. Відкрити кран, зливати рідину, поки не потече чиста.

З допомогою цього методу прочищаються не тільки батареї, але і вся магістраль. Спосіб можуть застосовувати тільки власники індивідуального опалення, централізовану так не можна почистити.

Демонтаж

Перш ніж приступати до роботи, потрібно зрозуміти, як безпечно зняти чавунну батарею опалення. Якщо не дотримуватися рекомендацій, можна створити аварійну ситуацію.

Потрібно:

 1. Злити залишилася в системі воду, відкривши кран і підставивши відро.
 2. Розстелити у ванні дрантя, на злив встановити решітку, щоб великий сміття не змило в каналізацію.
 3. Відкрутити ключем гайки, акуратно зняти радіатори з фіксуючих штирів. Чавунні вироби мають спеціальні заглушки, їх також потрібно зняти.
 4. Віднести в ванну, покласти на ганчірки.

По покрокова інструкція: як прочистити батарею опалення не знімаючи

Після цього приступають до миття. Для внутрішньої чистки використовують спеціальні склади або корозійні іржу і вапно підручні засоби.

Що мити спочатку

Щоб не доводилося виконувати роботу двічі, спочатку варто почистити чавунні батареї зовні. Видаливши зовнішні забруднення і віднісши демонтований елемент у ванну для внутрішньої чистки, миють стіну, до цього закриту радіатором. За час очищення внутрішніх стінок опалювального приладу вимиті поверхні просохнуть, і можна буде відразу встановити батарею на місце.

Миття зовні

Прибрати забруднення з радіатора можна двома способами – сухим і вологим. Перший використовують для регулярного чищення, щоб видалити пил, другий підійде для боротьби з більш серйозними забрудненнями, наприклад жиром.

Суха чистка

Без використання миючих засобів позбутися від пилу можна з допомогою:

 1. Пилососа. Буде потрібно спеціальна вузька насадка, щоб дістатися до задніх поверхонь.
 2. Фена. На стіні поза радіатором розвішують вологу ганчірку, включають побутовий фен, здувають пил, направляючи струмінь повітря від себе. Волога тканина буде утримувати бруд від поширення по всьому приміщенню. Після закінчення чищення знімають її і перуть.
 3. Пипидастра. Спеціальна щітка легко проникає в самі вузькі щілини, а об’ємна м’яка щетина змахує пил навіть з нерівних поверхонь.

По покрокова інструкція: як прочистити батарею опалення не знімаючи

Проводити подібну чищення рекомендується регулярно. Це допоможе попередити утворення застарілого нашарування бруду.

Читайте також:
Пересадка цикламени в домашніх умовах 2020 посадка, садити, календар зими, весни, літа, осені

Волога чистка

Для обробки зовнішніх поверхонь радіатора підійдуть:

 • губка;
 • йоржик (їм зручно чистити батарею-гармошку);
 • ганчірка.

В якості миючого розчину застосовують теплу воду з додаванням гелю для посуду. Такий склад ефективно справляється з пилом, брудом і жиром, осілим на кухонні батареї.

Застарілі жирні плями можна попередньо розм’якшити:

 • поставити під батарею широку ємність;
 • між стіною і радіатором покласти плівку або клейонку, кінці якої опускають у таз;
 • закип’ятити воду в чайнику;
 • акуратно полити забруднені ділянки;
 • потерти щіткою.

Можна скористатися спеціальною побутовою хімією. Як правило, вона випускається у вигляді спрею, тому її легко наносити. Залишки рідини і змитий бруд витирають чистою ганчіркою. При наявності парогенератора прибирання буде набагато простіше: гарячий пар швидко видалить забруднення навіть без миючих засобів. Щоб не пошкодити оздоблення стін за батареєю, накривають цю ділянку плівкою, її ж розстеляють на підлозі. Включають прилад, надягають вузьку насадку і включають подачу пари.

По покрокова інструкція: як прочистити батарею опалення не знімаючи

Видалення фарби

Якщо старі радіатори, миття іноді не допомагає: крім застарілих забруднень покриття може мати тріщини і відколи. Щоб надати презентабельний вигляд опалювальній системі, можна заново її пофарбувати. Для цього попередньо потрібно буде зняти стару фарбу.

Як очистити батарею потрісканою від старої фарби:

 1. За допомогою спеціальної змивки. Її наносять пензликом або розпилюють, після чого залишають на вказаний в інструкції час, а потім зчищають розм’якшилася фарбу.
 2. Піскоструминної чищенням. Потрібно відповідне обладнання, однак цей метод дозволяє якісно очистити поверхні перед повторним фарбуванням.
 3. Будівельним феном. Крім самого фена знадобиться щітка з металевою щетиною і ганчір’я. Включають прилад, нагрівають батарею, щоб фарба стала м’якою, зчищають щіткою. Досить трудомісткий метод.
 4. Звичайним дрилем з насадкою у вигляді щітки. Нею обробляють всі поверхні, поки не зніметься останній шар фарби. В процесі роботи слід надіти респіратор і захисні окуляри, щоб пил не потрапила в дихальні шляхи або очі.

По покрокова інструкція: як прочистити батарею опалення не знімаючи

Коли фарба знята, грунтують батарею і покривають емаллю для радіаторів. Звичайну фарбу використовувати не можна – при нагріванні вона пожовкне і потріскається.

Миття всередині

Метод, як почистити від накипу всередині батареї опалення, вибирають, враховуючи тип радіатора.

Щоб промити чавунну батарею, застосовують:

 • оцтову есенцію;
 • кальциновану соду;
 • лимонну кислоту;
 • рідина для прочищення автомобільного радіатора.

Спершу готують очищуючий розчин (розчиняють у гарячій воді кілька ст. л. соди або есенції). В поставлену в ванну батарею за допомогою воронки заливають рідину. Обидва отвори – вхідна і вихідна – закривають заглушками. Руками в рукавичках беруть радіатор, інтенсивно струшують його. Залишають на годину, щоб розчин роз’їв іржу і вапняний наліт. Обережно постукують гумовим молотком, щоб відколоти великі шари нальоту.

Читайте також:
Розбився градусник в квартирі - що робити, як зібрати ртуть, ознаки отруєння ртуттю

По покрокова інструкція: як прочистити батарею опалення не знімаючи

По закінченні вказаного часу насаджують на кран гнучкий шланг, інший кінець вставляють у вхідний отвір в батарею, знявши обидві заглушки. Включають воду на повну потужність, чекають кілька хвилин, щоб струмінь вимила забруднення.

В особливо складних випадках можна використовувати агресивні склади для прочищення труб типу «Тирет» або «Кріт».

Спосіб, як самостійно промити алюмінієві батареї опалення, практично не відрізняється від того, що використовується для чавунних виробів. Для радіаторів з алюмінію використовують ті ж склади і технології, однак бажано не застосовувати занадто агресивні засоби – наліт на внутрішніх стінках виконаних з цього металу виробів утворюється набагато повільніше, і чищення лимонної або оцтової кислотою в більшості випадків буває достатньо.

Централізована промивка батарей

Самостійна чистка одного елемента центральної опалювальної системи може не принести результату – забруднення в стояку швидко приведуть до повторного засмічення. У цьому випадку буде потрібно централізована промивка.

Щоб домогтися її проведення, необхідно:

 1. Заручитися згодою сусідів.
 2. Написати відповідну заяву в керуючу компанію.
 3. Оплатити послугу.

Всі роботи проведуть співробітники КК, при цьому демонтаж радіаторів не потрібно. Однак досить складно отримати згоду інших мешканців, оскільки через процедуру потрібно буде заплатити кожному власнику квартири.

По покрокова інструкція: як прочистити батарею опалення не знімаючи

Спеціальна апаратура

Швидко видалити наліт всередині, не знімаючи батареї, можна з допомогою спеціальних пристроїв:

 1. Пневмопістолети «Тайфун». Пристрій призначений для усунення засмічень в трубах. Продукує гідравлічний удар, що поширюється на відстань до 60 м.
 2. «Кріт-Міні». Прилад має спеціальну гнучку спіраль, яку проштовхують в трубу, щоб механічним шляхом розбити складні засмічення.
 3. «Зевс-24». Компактна установка знімає наліт і вимиває засмічення з допомогою подаються електричних розрядів.

Якщо навіть після чищення радіатор виглядає погано, не слід поспішати міняти всю систему повністю. Дізнавшись, як закрити батареї опалення, легко замаскувати недоліки.

Чим можна закрити батареї:

 1. Декоративним екраном. Спеціальна сітчаста або решітчаста панель встановлюється на радіатор, дозволяючи гарячому повітрю безперешкодно надходити в приміщення і приховуючи недоліки елемента опалювальної системи. Не складає труднощів підібрати екран для будь-якого інтер’єру. Він може бути виконаний з дерева, металу або іншого матеріалу.
 2. Коробом. Виготовляється з гіпсокартону, дерева, МДВ, фанери тощо. В конструкції передбачені вентиляційні отвори для проходження теплого повітря в кімнату.
 3. Драпірування тканиною. Довгі штори або фіранки допоможуть сховати радіатори.

Чистка батарей централізованого опалення повинна здійснюватися строго не в опалювальний період. Промити індивідуальну систему обігріву можна в будь-який час. Слід використовувати тільки відповідні миючі склади, щоб не пошкодити радіатор.



Моя довідка - Корисні поради