Догляд за акваріумом: покрокова чищення акваріума, як доглядати за акваріумом

Чищення акваріума повинна здійснюватися постійно, щоб рибки відчували себе добре і жили довше. Частота чищення і спосіб збирання залежать як від характеристик самого резервуара, так і від його власника, якими складається розклад. Але для забезпечення правильної життєдіяльності рибок в посудині, потрібно знати, як в домашніх умовах чистити акваріум.

Догляд за акваріумом: покрокова чищення акваріума, як доглядати за акваріумом

Часті питання

Як мити посуд, вирішує кожен господар акваріума самостійно. Є певні моменти, які слід при цьому враховувати, але розклад складається індивідуально. При цьому настійно рекомендується слідувати йому. Щодня на це буде йти не більше 10 хвилин, у тиждень близько години доведеться витратити виключно на чистку, але все буде необхідно приділити всього пару годин.

Навіщо мити і чистити акваріум

В домашніх умовах очищення водойми повинно проводитися його господарем. Потрібно це для забезпечення нормальної життєдіяльності його мешканців, які не можуть зробити це самостійно. Крім іншого, варто розуміти, що брудний акваріум зовсім не прикрашає будинок, а тому про нього треба дбати.

Як часто чистити

Частота прибирання та проведення очищення акваріума залежать від великого числа чинників. Найчастіше дивляться на ступінь забруднення, хоча деякі заходи потрібно проводити щодня. Замінювати воду в акваріумі потрібно час від часу приблизно на 30%. Якщо акваріум за обсягом менше 65 літрів, то приділяти час на його чистку доведеться досить часто.

Догляд за акваріумом: покрокова чищення акваріума, як доглядати за акваріумом

У перший час особливих забруднень не буде. Вони з’являються у випадку, коли фільтр не справляється зі своєю роботою. Тут постає два питання: він не справляється з наданими йому об’ємом води або господар занадто часто і багато годує риб. Чистильники акваріума сповільнять наступну процедуру очищення, а тому варто подбати про їх придбання.

Чистячі засоби

Для чищення акваріума не можна застосовувати побутові чистячі засоби, оскільки їх повністю змити практично неможливо, але вони можуть принести шкоду рибкам. Або потрібно шукати спеціалізовані засоби для очищення акваріумів, або скористатися механічними засобами очищення, якими нескладно прибрати забруднення.

Навіщо мити новий акваріум

Новий акваріум також необхідно ретельно вимити перед його установкою і заселенням. Це обумовлено тим, що до його придбання не було ніякої інформації про те, що з ним відбувалося і як з ним поводилися в магазині або іншому місці, де його придбали. Це може нести шкоди рибам, а тому варто ознайомитися з тим, як правильно потрібно чистити акваріум.

Догляд за акваріумом: покрокова чищення акваріума, як доглядати за акваріумом

Чому зеленіє вода в акваріумі

Вода в акваріумі зеленіє з кількох причин. Найчастіше це із-за неправильної підсвічування, яка сприяє розмноженню зелених водоростей. Також причиною може служити велика кількість органічних відходів, що може свідчити про те, що фільтр не справляється зі своєю роботою.

Останньою причиною є надмірна кількість корму в акваріумі: рибки не встигають з’їдати ту кількість, яка потрапляє в акваріум, в результаті чого корм накопичується на дні і гниє.

Як пом’якшити воду в акваріумі

Часто в зоомагазинах чують питання, як можна знизити жорсткість води в акваріумі. Перш за все, господар посудини з рибками повинен виміряти відповідні показники, і тільки потім задаватися таким питанням. Якщо це дійсно потрібно, то необхідно здійснювати процедуру поступово, так як мешканці повинні звикнути до зміни умов.

Догляд за акваріумом: покрокова чищення акваріума, як доглядати за акваріумом

Найчастіше використовується найпростіший спосіб – кип’ятіння. І тут постає ще одне питання, а чи можна заливати в акваріум кип’ячену воду? Можна. Під час процесу кип’ятіння в осад випадають важкі метали і солі, завдяки чому жорсткість знижується. Перед заливанням в посудину її необхідно охолодити і процідити. При цьому не варто повністю заливати в акваріум нову воду. Тільки третину посудини повинна бути кип’яченою водою заповнена.

Чищення акваріума

Запах з акваріума і помутніння стінок повинні навести на думку, що пора провести процедуру його очищення. Але не всі знають, як правильно доглядати за ним. Акваріум вимагає особливого догляду за собою, оскільки в ньому знаходяться всі свого часу живі істоти, які через неправильне очищення можуть загинути.

Моєму стінки

Зелений наліт на стінках з’являється в будь-якому акваріумі. З цим просто потрібно вміти боротися, так як запобігти досить складно. Каламуть з’являється на стінках через водоростей, а тому їх доводиться постійно знищувати. Позбутися зелені в акваріумі можна за допомогою різних спеціальних пристосувань, які потрібно придбати в спеціалізованих магазинах.

Догляд за акваріумом: покрокова чищення акваріума, як доглядати за акваріумом

Скребок для чищення акваріума, має довгу ручку, зручний і простий у використанні, але до нього потрібно пристосуватися. До того ж він не підходить для чищення судин, які вироблені з органічного скла, оскільки на їх поверхні здатний залишати подряпини.

За допомогою магнітного скребка зручно очищати стінки великих судин. До того ж можна використовувати навіть у тому випадку, коли акваріум виконаний з органічного скла. Він не залишає подряпин, а також допускає уникнення опускання рук у воду. Але очистити за допомогою скребка кути є трудноосуществимой завданням.

Найменш зручний спосіб з використанням мочалки, так як для цього потрібно повністю діставати скрізь рукою. Це найбільш дешевий спосіб, який при цьому не можна використовувати на резервуарах, виконаних з органічного скла.

Наліт, що утворюється водоростями і счищаемый зі стінок, не вимагає усунення, оскільки його вживають у їжу рибки, а решта прибирається при зливі води. Також равлики для чищення акваріума є відмінним засобом, якщо часто забруднюються стінки посудини.

Догляд за акваріумом: покрокова чищення акваріума, як доглядати за акваріумом

Дно акваріума

Дно посудини – своєрідна звалище органічних і побутових відходів, а тому слід подбати про те, щоб від них позбутися. Перевірити, чи здійснювати прибирання – потрібно всього лише поворушити грунт, і якщо на поверхню почали підніматися бульбашки, то очищення потрібно.

Для цього потрібно гнучкий шланг, в діаметрі становить 1,5 сантиметра, і закінчується насадкою з скла або металу. Нею слід водити по дну, іноді притискаючи до нього. Таким чином через інший кінець шланга буде стікати вода. Її згодом доведеться додати назад.

Заміна води

Раз на тиждень потрібно замінювати воду в акваріумі приблизно на 30%. Але це залежить від об’єму резервуара. В акваріумах, обсяг яких більше 200 літрів, подібна процедура може проводитися рідше. Головним чином, це заняття повинно бути регулярним, щоб не дати воді згаснути. Коли вода в акваріумі починає пахнути болотом, рибкам стає некомфортно там жити, а тому виникнення таких ситуацій допускати не варто.

Догляд за акваріумом: покрокова чищення акваріума, як доглядати за акваріумом

Чистка фільтра

Очистити воду від каламуті допомагає акваріумний фільтр, але його також потрібно час від часу чистити. Робити це не так вже і складно, а тому відмовлятися від такого заняття не варто. Чистка фільтрів повинна проводитися регулярно, а повна – у разі, коли велика кількість мікроорганізмів заважають нормальній роботі очищувального устаткування.

Не варто очищати губки до повної стерильності – на них скупчуються бактерії, які беруть участь у процесі очищення, а також підтримують біобаланс в резервуарі. Варто промивати їх просто чистою водою без застосування додаткових засобів.

Обробка рослинності

Для видалення водоростей на ринку є велика кількість спеціальних засобів, а тому їх варто придбати, що спостерігати за кількістю рослинності в своєму акваріумі. Так як вони викликають зелений і коричневий наліт в акваріумі, їх варто зрізати за допомогою спеціальних скребків для очищення стекол судини.

Догляд за акваріумом: покрокова чищення акваріума, як доглядати за акваріумом

Для їх усунення можна використовувати порошок стрептоміцину. Цей антибіотик є абсолютно нешкідливим для живності, але при цьому відмінно справляється з водоростями, як причиною виникнення зеленої каламуті.

Прибирання декорацій

Прибирання декорацій не є обов’язковою умовою, але потрібно у випадку, коли хочеться усунути темну плівку нальоту на них. Для цього декорації потрібно дістати і почистити за допомогою губки або щітки.

При цьому варто дізнатися, з допомогою яких рибок можна чистити акваріум від водоростей. Найчастіше це спеціальні риби-водорослееды.

Сифонка грунту і зливання води

Очищення ґрунту і дна є подібним заняттям. Для цього використовується одне і те ж пристосування сифон. Чистка грунту акваріума – важливе заняття, оскільки через скупчення в ньому сміття гасне вода в акваріумі.

Догляд за акваріумом: покрокова чищення акваріума, як доглядати за акваріумом

Другий кінець шланга можна помістити в іншу ємність або відразу в зливний отвір. Такий спосіб очищення грунту підходить у випадку, коли рибки великі і не можуть втекти через сифон. Слід провести тести на нітрат, які визначають його вміст у воді. Визначається, безпечний рівень чи ні. Замінювати воду потрібно частинами. Для очищення акваріума з великою кількістю риб і водоростей сифонка не потрібно, але у випадку, коли рослин немає, а риби великі, подібний захід потрібно проводити щотижня.

Позбутися від неприємного запаху

Як чистити грунт, стало зрозуміло, але що робити, якщо в акваріумі залишився неприємний запах? З’ясувати причину його виникнення можна тільки досвідченим шляхом, а тому слід спробувати кілька різних варіантів.

Варто поміняти воду в акваріумі і здійснити сифонку грунту, а також придбати інший корм. Якщо протягом декількох днів його використання запах не зник, то це означає, що причина в іншому.

Варто впродовж двох днів не годувати риб взагалі, а потім робити це рідше, так як той корм, який рибки не встигають з’їдати, осідає на грунті і починає гнити. Це означає, що годувати їх потрібно рідше і менше.

Догляд за акваріумом: покрокова чищення акваріума, як доглядати за акваріумом

Причина може бути в декораціях і рослинах. А також слід уважно перерахувати рибок і подивитися, чи не загинули чи деякі. Якщо таке трапилося, то вони можуть розкладатися в будь-яких декораціях або частої рослинності. Від них потрібно позбутися якомога швидше, щоб не почалася епідемія.

Почистити акваріум без зливу води

Будь-яка чистка – певний стрес для його мешканців, а тому при проведенні прибирання не слід робити різких рухів, які будуть лякати риб. Щоб позбутися від тіни потрібно скористатися спеціальним скребком для чищення стінок, а також сифоном для чищення дна.

При цьому варто дотримуватися послідовності. Чищення стінок проводиться в першу чергу. Рекомендується для зручності користуватись магнітним скребком, який менш за все буде турбувати мешканців акваріума.

Не варто проводити чищення акваріума навіть від вапняного нальоту за допомогою металевих скребків, так як частинки можуть потрапити у воду, і почати іржавіти, в результаті чого можлива загибель риб. Відмити можна за допомогою пластикових щіток.

Догляд за акваріумом: покрокова чищення акваріума, як доглядати за акваріумом

Потім варто чистити дно, так як на нього осіло все те, що на першому етапі було прибрано зі скла. При сифонке грунту потрібно бути обережним, щоб не пошкодити коріння рослин. Потім проводиться чистка води. Приблизно 15% було прибрано на попередньому етапі, а тому варто прибрати ще приблизно те ж кількість і залити нову.

Не варто виливати всю воду разом для заміни, оскільки в цьому випадку потрібно буде почекати з заселенням в резервуар рибок. Приблизно два тижні потрібно на те, щоб в акваріумі відновилася потрібна середовище.

Рибки, очищаючі акваріум

На допомогу людині акваріум можуть почистити і ті, хто в ньому живе. Але для цього потрібно знати, які саме риби здатні очистити акваріум. Найбільш часто в магазинах радять перерахованих нижче содержанцев.

Найчастіше рекомендують придбати сомів, які своїми присосками здатні вичистити бактеріальну плівку з усіх поверхонь резервуару. При цьому вони невибагливі в їжі, хоча і можуть мати поганий характер, якщо не враховувати того, що вони виростають до великих розмірів.

Сімейство риб гиринохейловые також сприяють очищенню акваріума від водоростей, зскрібаючи їх з декорацій і стінок акваріума. При цьому вони здатні пошкоджувати рослини. До того ж потрібно придбати велику кількість таких рибок, щоб забезпечити нормальне прибирання судини.

Догляд за акваріумом: покрокова чищення акваріума, як доглядати за акваріумом

Боротися з водоростями допоможуть креветки і равлики, яких називають чемпіонами чистоти. Перші проціджують воду, виловлюють з неї корм, рослини, випорожнення, а також цідять каламуть з дна. Другі менш успішні, але вони споживають будь-який вид забруднень. При цьому перше потрібно придбати велику кількість, щоб вони добре робили свою роботу. Популяцію равликів регулювати практично неможливо, оскільки вони швидко плодяться.

Догляд за акваріумом і профілактика забруднень

Щоденний догляд за акваріумом повинен включати в себе наступні кроки:

  1. Потрібно годувати рибок двічі на день невеликими порціями. Варто спостерігати за тим, щоб корм з’їдався рибками протягом пари хвилин, а не опадав на дно.
  2. Після годування варто прибирати опалий за рибками корм за допомогу сифона або іншого пристосування.
  3. Спостерігати за здоров’ям рибок. Варто стежити за зміною забарвлення і появи інших ознак нездоров’я особини.

Догляд за акваріумом: покрокова чищення акваріума, як доглядати за акваріумом

При появі хворобливих ознак у рибки, варто виключити з акваріума, щоб вона не заразила іншу популяцію. Щотижня потрібно проводити повну чищення акваріума. Потрібно стежити за станом води, оскільки при її погіршенні, рибки можуть почати себе погано почувати.

Щоб видалити хлорні забруднення, потрібно використовувати хімічні кондиціонери, проводити фізичне очищення, використовувати очищувачі води і провести процес де-іонізації.

Подібні заходи дозволять рибкам жити в комфорті, продовжать термін їх життя і не дозволять захворіти. Стежити за частотою акваріума важливо, оскільки самостійно його мешканці нічого не можуть з цим зробити, але і висловити невдоволення їм буде складно.
Моя довідка - Корисні поради