Чорна цвіль у ванній: як позбутися, як прибрати чорну цвіль у ванній

Навіть найбільш чиста і регулярно прибирається ванна не захищена від появи грибка – чорні плями або розлучення можуть проступити в найнесподіваніших місцях: на швах між плиткою, стелі, на задній стороні бачка або під душовим піддоном. Активно розмножуються спори шкідливі не тільки для обробки приміщення, вони здатні завдати шкоди здоров’ю. Тому важливо вчасно виявити проблему і, дізнавшись, як позбавитися від чорної цвілі у ванній, приступити до її усунення.

Чорна цвіль у ванній: як позбутися, як прибрати чорну цвіль у ванній

Причини появи

У санвузлі нерідко створюються практично ідеальні умови для розвитку цвілі:

 1. Підвищена вологість повітря. Навіть якщо труби і крани не підтікають, вологість в приміщенні часто вище рекомендованої: після користування сантехнікою на її поверхні залишаються краплі води, на стінах після прийняття душу осідає конденсат.
 2. Відсутність природного освітлення. Зазвичай у ванних немає вікон, і сонячні промені, справляють на спори згубну дію, не проникають всередину.
 3. Збої в роботі вентиляції. Якщо в приміщенні порушений повітрообмін, вологість збільшується, що створює сприятливий для розвитку грибка мікроклімат.
 4. Недостатнє опалення. Відсутність рушникосушки або слабкий прогрів санвузли також призводять до підвищення вологості. Багато різновиди цвілі не потребують тепла і здатні розмножуватися вже при +5 °С.
 5. Помилки при ремонті. Всі матеріали, використовувані для обробки санвузла, повинні бути вологостійкими, а бетонні, дерев’яні оштукатурені поверхні покриті спеціальною антисептичної грунтовкою. Якщо це не було зроблено, на них з часом з’явиться грибок.

Щоб зменшити вологість у санвузлі, рекомендується протирати раковину, ванну, внутрішні стінки і піддон душової кабіни. Випрану білизну бажано сушити на балконі або іншому провітрюваному приміщенні, а не у ванній.

Чорна цвіль у ванній: як позбутися, як прибрати чорну цвіль у ванній

Як розпізнати

Оскільки грибниця цвілі може розташовуватися навіть під шаром штукатурки, виявити її відразу виходить не завжди. Сигналом, що у ванній розвивається грибок, служить затхлий запах. Як тільки він з’явився, слід негайно приступити до пошуків його джерела. Для цього потрібно уважно оглянути стіни, стеля, плінтуси, простір під ванною, за побутовою технікою та меблями.

Часто цвіль знаходиться за ПВХ панелями, може проникати під кахельну плитку або вражати внутрішню сторону лінолеуму і чорнову підлогу. Їй підвладні будь-які матеріали: бетон, дерево, фарба, штукатурка, пластик, силіконові герметики та інше.

Грибкова колонія залишає на стінах темні плями, смуги або розлучення, покриває суцільним шаром або проступає окремими точками.

Важливо знайти грибницю, яка може розташовуватися як на поверхні, так і під шаром обробки. Якщо усунути тільки видимі сліди, залишивши вогнище недоторканим, через деякий час грибок розростеться знову.

Підготовка до обробки приміщення

Оскільки основна причина розмноження спір – підвищена вологість, перед тим як почати боротися з чорною пліснявою у ванній, необхідно виявити і усунути причину вогкості:

Чорна цвіль у ванній: як позбутися, як прибрати чорну цвіль у ванній

 1. Оглянути труби і ліквідувати протікання. Якщо труби старі, рекомендується замінити їх на пластикові – на останніх конденсату утворюється набагато менше.
 2. Перевірити роботу сантехніки і опалювальної системи. Встановити новий змішувач, якщо старий протікає.
 3. Оцінити силу тяги вентканала. Якщо відтік повітря утруднений, може знадобитися прочищення шахти. У випадках, коли здійснити її неможливо, монтують на отвір, що веде в шахту, спеціальну сітку з вентилятором.

На час проведення робіт решітку вентиляції заклеюють, щоб суперечки не поширювалися по інших приміщеннях.

Чистку і обробку проводять в щільно облягають руку рукавичках, одязі з довгим рукавом, респіраторах та захисних окулярах, оскільки цвіль і більшість засобів для її знищення шкідливі для здоров’я.

Уражені грибком поверхні змочують водою, щоб запобігти поширенню спір по кімнаті. З допомогою скребка, дриля з насадкою-металевою щіткою, зубила або інших інструментів потрібно очистити стіну від чорного нальоту. Якщо цвіль глибоко проникла всередину, знімають штукатурку повністю.

Після цього проводять ретельне вологе прибирання санвузла: протирають сантехніку, труби, стіни, підлогу. Використані ганчірки і зняту обробку викидають (в ідеалі – спалюють).

Коли механічна чистка завершена, приступають до нанесення спеціалізованих або підручних засобів, щоб знищити залишки спір і захистити оброблені ділянки від повторного розвитку грибкової колонії.

Чорна цвіль у ванній: як позбутися, як прибрати чорну цвіль у ванній

Важливо! Деякі готові суміші не вимагають попередньої зачистки поверхні. Їх наносять на суху підставу, розпилюючи прямо поверх цвілеві нальоту. Завдяки здатності проникати глибоко, ці препарати справляються навіть з грибницею, що знаходиться під шаром оздоблювального матеріалу.

Протигрибкові засоби

Існує безліч готових до використання хімічних складів, з допомогою яких видалити цвіль просто і швидко:

 1. PS 50 – універсальним складом, що містить хлор. Підходить для бетонних, гіпсокартонних і оштукатурених поверхонь, дерева.
 2. Szavo – польським засобом, відмінно справляються з грибком в приміщеннях з підвищеною вологістю. Призначений для обробки деревини, пластику, фарби, керамічної та кахельної плитки, штукатурки. Прибирає шкідливий чорний наліт протягом декількох хвилин, дезінфікує.
 3. SCHIMMELENTFERNER – засобом для обробки плитки, швів, бетонних поверхонь.
 4. Astonish Mould & Mildew – спреєм з відбілюючим ефектом. Справляється з чорною пліснявою на бетонних стінах, пластику, плитки, сантехніки. Вбиває патогенні спори всього за 4 хвилини.
 5. «Тефлекс ЭкспрессО2» – швидкодіючим розчином, який підходить для застосування на пористих матеріалах. Перед застосуванням уражені ділянки зачищають і добре просушують.
 6. Pufas – спреями двох видів (з додаванням хлору і без), призначеними для обробки скла, дерева, пластику, бетонних і оштукатурених стін.

Це далеко не повний перелік засобів, які призначені проти чорної цвілі. Однак вибираючи склад, слід переконатися, що обраний препарат саме знищує грибок, а не захищає від його освіти.

Чорна цвіль у ванній: як позбутися, як прибрати чорну цвіль у ванній

Народні методи

Знищити грибок можна і підручними засобами – вони не менш ефективні, якщо застосовувати їх, дотримуючись правила і зазначені пропорції.

Мідний купорос

Дієве, однак токсична речовина, тому використовувати його потрібно обережно, захистивши шкіру рук рукавичками, а органи дихання – респіратором.

100 г порошку насипають у відро води (10 л), перемішують, за допомогою кисті обробляють уражені грибкових нальотом ділянки. Через кілька годин промивають і просушують, а у ванній залишають відкритими двері, щоб провітрити.

Відбілювач

Завдяки антисептическому дії хлору відбілювач усуне грибок на плитки, сантехніки, склі. Мають пористу структуру матеріали (бетон, дерево, цеглу, штукатурку, ГКЛ) їм обробляти не можна – рідина не проникає глибоко всередину, тому немає гарантії, що грибниця буде знищена.

Відбілювач токсичний, має неприємний запах. Працювати потрібно в рукавичках і в захисній масці, забезпечивши приплив свіжого повітря у ванну. Засіб розводять водою в пропорції 1:10, наносять і не змивають.

Чорна цвіль у ванній: як позбутися, як прибрати чорну цвіль у ванній

Нашатирний спирт

Розчин аміаку має ті ж недоліки, що і відбілювач – різкий запах і нездатність проникати вглиб. Нашатир з’єднують з рівною кількістю води, змочують в отриманій рідини ганчірку, обробляють стіну. Через кілька годин змивають, добре провітрюють санвузол.

Бура

Розчин тетраборату натрію з обережністю використовують на пофарбованих стінах – при тривалому контакті він здатний пошкодити покриття.

В 5 л води розчиняють склянку порошку, ретельно перемішують, наносять щіткою або ганчіркою на запліснявілі ділянки. Витримують кілька хвилин, потім зчищають щіткою і змивають вологою ганчіркою.

Перекис

3-відсотковий антисептичний розчин використовують, щоб вивести чорну цвіль тільки на світлих поверхнях, оскільки він надає відбілюючий дію.

Склад наносять в нерозведеному вигляді, змивати рідина не потрібно – вона нетоксична, не виділяє запаху. Підходить для застосування на пластику, штукатурці.

Чорна цвіль у ванній: як позбутися, як прибрати чорну цвіль у ванній

Оцет

Спосіб застосування гранично простий: нерозбавленою рідиною просочують чисту ганчірку, протирають нею проблемні ділянки. Через годину змивають. Різкий оцтовий запах зникне після ретельного провітрювання.

Сода

Чим відмити грибковий наліт, щоб не довелося дихати токсичними випарами? Краще рішення – содовий розчин. Він не має запаху, нешкідливий, зате є дієвим антисептиком.

Для приготування очищаючого складу чайну ложку порошку розмішують в 200 мл води, переливають в пульверизатор, розпорошують по плесневелой області. Змивати не потрібно – залишки соди допоможуть захистити поверхні від повторного появи грибка.

Господарське мило

Ще один рецепт порятунку від чорної цвілі – застосування господарського мила. Результат приносить входить до складу мила луг. Однак потрібно розуміти, що це засіб досить слабка, і використовувати його має сенс, тільки якщо грибок з’явився зовсім недавно і не встиг проникнути глибоко.

Вологу губку рясно намилюють, відтирають чорні плями і крапки. Не змивають.

Чорна цвіль у ванній: як позбутися, як прибрати чорну цвіль у ванній

Ефірне масло

Як прибрати цвіль у ванній з допомогою олії:

 1. В пульверизатор наливають літр води, додають 20 мл ефірного масла, що володіє антисептичними властивостями (наприклад, лаванди, чайного дерева, меліси, бергамоту).
 2. Закрутити кришку, інтенсивно трясуть ємність, щоб рідини перемішалися.
 3. Розпилюють складу на зачищений ділянку і залишають до повного висихання.
 4. Поверхні з ураженими великими ділянками обробляють повторно.

Змивати складу не потрібно, він повністю безпечний.

Важливо! Масло чайного дерева має специфічний і насичений запах, який може триматися в приміщенні кілька діб після обробки.

Екстракт кісточок грейпфрута

В 250 мл води додають 10 крапель екстракту, добре перемішують і з допомогою малярської кисті або розпилювача обробляють плісняві ділянки. Змивати рідина не потрібно. При необхідності обробку повторюють через кілька годин, коли склад повністю висохне.

Профілактика

Після того як грибок усунутий, рекомендується дотримуватися профілактичні заходи, щоб не стикатися з проблемою знову: сушити речі на балконі або іншому провітрюваному місці, витирати сантехніку насухо після використання, своєчасно усувати поломки каналізаційної, опалювальної та вентиляційної систем у ванній. Також варто прогрунтувати стіни антисептичним складом, а в якості обробки використовувати тільки підходящі – стійкі до вологості – матеріали.

Боротися з цвіллю потрібно відразу ж після її появи: чим раніше почати, тим менший вона завдасть шкоди здоров’ю мешканців будинку і внутрішній обробці ванної. З допомогою хімічних складів або народних способів впоратися з чорним нальотом досить просто.Моя довідка - Корисні поради