Чищення сухим льодом: як зробити сухий лід своїми руками, для чого потрібен сухий лід

Ще недавно чищення сухим льодом проводили тільки в промислових умовах, з допомогою спеціального обладнання. Однак сьогодні скористатися цим засобом можна навіть вдома.

Сухий лід – що це

На відміну від звичайного, сухий лід робиться не з води, а з двоокису вуглецю. Це нетоксичний склад, який не має запаху і не завдає шкоди здоров’ю. Для зберігання йому потрібні спеціальні умови, тому купувати або готувати його самостійно рекомендується безпосередньо перед застосуванням. При кімнатній температурі речовина досить швидко переходить в газоподібний стан.

Чищення сухим льодом: як зробити сухий лід своїми руками, для чого потрібен сухий лід

Області застосування

Сухий лід має широку сферу застосування:

 1. В промисловості. З його допомогою очищають обладнання. Лід видаляє будь-який бруд без додаткових миючих засобів.
 2. У транспортній галузі. Його використовують для чищення корпусів, генератора, двигуна та інших машинних вузлів. Він справляється з забрудненнями в самих важкодоступних ділянках, де іншими засобами скористатися не можна.
 3. У тваринництві. З допомогою двоокису вуглецю наносять клеймо на худобу.
 4. У харчовому виробництві. Його застосовують для підтримання низької температури, чищення обладнання, приготування газованих напоїв.
 5. В будівництві. Вплив льоду допомагає швидше впоратися із демонтажем плитки, використовується і для інших операцій.
 6. У садівництві. З його допомогою позбавляються від шкідників на ділянці.
 7. У розважальній індустрії. Газ, який утворюється при нагріванні речовини, використовують для виробництва спецефектів.

Це далеко не повний перелік способів застосування замороженої двоокису вуглецю. Якщо зробити сухий лід будинку, то можна замінити їм побутову хімію.

Чищення сухим льодом: як зробити сухий лід своїми руками, для чого потрібен сухий лід

Як проводиться очищення сухим льодом

Сухий лід використовується в домашніх умовах переважно для чищення. Цей метод має багато переваг:

 1. Оскільки при нагріванні тверда речовина відразу ж переходить в газоподібний стан, немає ризику намочити поверхні. Завдяки цьому можна очистити будь-які чутливі до контакту з рідиною механізми, електроніку, побутову техніку.
 2. Не потрібно додаткового застосування чистячих засобів. Грязьовий наліт з оброблюваних ділянок видаляється з допомогою дрібних частинок льоду, що проходять по поверхні з великою швидкістю.
 3. Очищення з використанням двоокису вуглецю можна проводити в житлових приміщеннях без побоювання зашкодити здоров’ю – засіб не містить токсичних речовин, не має смаку і запаху.
 4. Оброблені поверхні не тільки очищаються від забруднень, але і знезаражуються. При контакті з двоокисом вуглецю низької температури більшість бактерій гине. Знищуються також грибок і цвіль.

Процес чищення дещо відрізняється від звичайного, коли використовується чистячий склад і губка. Сухий лід підносять до забрудненої поверхні і починають обробку з одного кінця, переходячи до іншого. Бруд при цьому буде переміщатися вперед і залишиться на краю обробленої поверхні, звідки легко видалити гумовим скребком або ганчіркою.

Чищення сухим льодом: як зробити сухий лід своїми руками, для чого потрібен сухий лід

Запобіжні заходи

Незважаючи на те, що сухий лід безпечний для здоров’я, працювати з ним слід обережно. З-за низької температури речовини можна пошкодити шкіру рук. Щоб цього не сталося, потрібно:

 • брати його, надівши тканинні рукавиці або обернувши ганчіркою;
 • зберігати в контейнері, обкладеній теплоізоляційним матеріалом (наприклад, пінопластом), в добре провітрюваному приміщенні;
 • класти на поверхні, витримують перепади температур, стійкі до морозу.

Якщо частина сухого льоду залишилася невикористаною, а найближчим часом він більше не потрібно, викидати його не слід. Щоб позбутися його, потрібно покласти його в місці, недоступному для тварин і дітей, і почекати деякий час. Він випарується без сліду.

Важливо! Змивати сухий лід в каналізацію не можна – він може пошкодити труби.

Чищення сухим льодом: як зробити сухий лід своїми руками, для чого потрібен сухий лід

Технологія приготування

Без відповідного обладнання неможливо виготовити сухий лід так само, як на виробництві. Однак зробити його своїми руками все ж можливо. Для цього потрібні вогнегасник, захисні окуляри, рукавички, щільний тканинний мішок (або наволочка), моток скотчу і контейнер. Роботу проводять у добре провітрюваному приміщенні або на вулиці.

Як самостійно зробити сухий лід в домашніх умовах:

 1. Надівши рукавички та окуляри, беруть вогнегасник.
 2. Розправляють мішок, вставляють у нього шланг вогнегасника.
 3. Щоб конструкція трималася, обмотують навколо розтруба скотч.
 4. Знімають запобіжник і починають витісняти газ в мішок. Через кілька секунд перекривають кран.
 5. Стиснувши краю мішка однією рукою, віддирають скотч. Притримують першої рукою тканину, щоб газ не виходив.
 6. Знявши скотч, витягують шланг вогнегасника, зчищаючи з нього застиглу масу.
 7. Речовина з мішка перекладають у відповідний за розміром контейнер, обгорнутий теплоізоляційним матеріалом. Зберігають його там до моменту використання.

Зверніть увагу! Немає сенсу виготовляти відразу багато сухого льоду – він досить швидко випаровується. Краще робити його невеликими порціями, які можна витратити за 1 раз.

Чищення сухим льодом: як зробити сухий лід своїми руками, для чого потрібен сухий лід

Де зберігати

Зроблений своїми руками сухий лід потрібно зберігати у відповідній тарі. Можна використовувати для цієї мети звичайний термос, однак щільно загвинчувати кришку не можна. Поступово лід буде переходити у газоподібний стан, і якщо йому не буде вистачати місця, він зірве кришку термоса.

Інший можливий варіант – контейнер для заморозки. Він виконаний з стійкого до низьких температур пластика, тому не трісне. Як і у випадку з термосом, кришку закривають нещільно.

Контейнер для зберігання, можна зробити із підручних матеріалів – картонної коробки, пінопласту і скотча. Всі поверхні коробки потрібно ретельно обклеїти скотчем, не пропускаючи жодної ділянки. На кришку, дно і стінки кладуть пластини пінопласту, фіксують їх скотчем. Конструкція готова.

Важливо! Будь-який скляний і керамічний посуд використовувати для зберігання сухого льоду не можна. Ці матеріали можуть тріснути з-за низької температури речовини.

Чистка за допомогою сухого льоду – ефективний спосіб видалення бруду з будь-яких поверхонь. З її допомогою можна привести в порядок навіть внутрішні деталі побутової техніки, при цьому повністю розбирати пристрій не потрібно.Моя довідка - Корисні поради