Чищення кондиціонера по кроках: як почистити кондиціонер вдома самостійно

Чищення кондиціонера необхідна для нормальної роботи приладу. Забруднені деталі відчувають підвищене навантаження, можуть вийти з ладу, що призведе до додаткових витрат на витратні матеріали. Щоб цього не правилося, потрібно вчасно очищати внутрішні і зовнішні елементи від пилу і бруду.

Чищення кондиціонера по кроках: як почистити кондиціонер вдома самостійно

Навіщо і коли чистити кондиціонер

При роботі кондиціонер затягує всередину корпусу струмінь повітря, проводить її крізь фільтр, охолоджує і подає назад в приміщення. При цьому частина пилу, наявному в повітрі, утримується фільтром. З часом очищаюча решітка забивається, з-за чого проходження повітря всередині пристрою може. Ефективність роботи кондиціонера знижується.

Крім того, пил і бруд осідає на інших важливих вузлах приладу: теплообміннику і вентиляторі. Забруднення ведуть до перегріву теплообмінника, навантаження на компресор зростає, збільшується ризик поломки кондиціонера.

Важливо! З-за підвищеної вологості, бруду всередині корпусу можуть утворюватися грибок і патогенні мікроорганізми. Спори цвілі та мікроби разом з охолодженим повітрям будуть надходити в приміщення, що може негативно позначитися на здоров’ї людей.

Частота миття залежить від ступеня забрудненості повітря. Пристрої, що працюють в будинках, які розташовані на жвавих вулицях міста або в промисловому районі, забруднюються швидше, оскільки в повітрі крім пилу багато вихлопних газів. Якщо квартира знаходиться на верхніх поверхах, чищення можна проводити рідше – на висоті повітря чистіше.

Чищення кондиціонера по кроках: як почистити кондиціонер вдома самостійно

Якщо подається кондиціонером повітря стало погано пахнути, це свідчить про необхідність почистити прилад. Зрозуміти, що внутрішні вузли пристрою засмітилися і потребують чищення, можна також за іншими ознаками:

 1. У процесі роботи кондиціонер видає тріск, нехарактерний гул або шум.
 2. Повітря в приміщенні став гірше охолоджуватися.
 3. Збільшилася енергоспоживання.
 4. Внутрішній блок почав протікати.

Виявивши один або кілька цих симптомів, слід відразу ж вимкнути прилад, щоб провести чистку та дезінфекцію кондиціонера. Включати його до цього не варто – пристрій може вийти з ладу.

Чищення кондиціонера по кроках: як почистити кондиціонер вдома самостійно

Розбирання кондиціонера

Для очищення внутрішніх елементів кондиціонер потрібно розібрати. Щоб захистити дихальні шляхи і шкіру від скопилася всередині корпусу пилу і бактерій перед роботою потрібно надіти респіратор і гумові рукавички. Також потрібно підготувати хрестову і плоску викрутки, засіб для чищення, пульверизатор, плівку, губку і ганчір’я.

Порядок дій при розбиранні:

 1. Від’єднати пристрій від мережі.
 2. Розстелити на підлозі клейонку або газети, щоб уберегти підлогове покриття від бруду та води.
 3. Потягнути на себе кришку корпусу, підняти вгору.
 4. Зняти захисну решітку.
 5. Дістати фільтри. Вони виконані у вигляді дрібної пластинки. Потрібно підчепити їх, потягнути спочатку вгору, а потім до себе.Чищення кондиціонера по кроках: як почистити кондиціонер вдома самостійно
 6. Відкрутити саморізи, знаходяться на передній панелі.
 7. Демонтувати панель, потягнувши її на себе. У деяких моделях вона додатково утримується засувками, їх також потрібно акуратно від’єднати.
 8. Запам’ятавши розташування сервоприводів, від’єднати їх.
 9. Відключити дренажну трубку від ємності для конденсату.
 10. Зняти ємність.
 11. Демонтувати датчик температури.

Після цього на електронний блок потрібно надіти пакет або накрити його щільною плівкою. Це необхідно, щоб на механізм не потрапляла вода під час чищення.

Проста пінна промивка

Засоби для очищення кондиціонера випускаються в різних формах, найчастіше – у вигляді піни або аерозолю. З їх допомогою видаляють бруд із теплообмінника і дренажної системи. Всі склади володіють дезинфікуючим властивістю, знищуючи грибок та мікроби. Обробка такими засобами додатково захищає внутрішні елементи пристрою від корозії і вапняного нальоту.

Чищення кондиціонера по кроках: як почистити кондиціонер вдома самостійно

Для регулярного профілактичного чищення кондиціонерів будинку розбирати пристрій не потрібно. Порядок дій:

 1. Від’єднавши кондиціонер від мережі, піднімають кришку, витягують фільтр. Останній чистять окремо, використовуючи будь-який миючий засіб і проточну воду.
 2. Засіб для чищення розпилюють на випарник, залишають на строк, зазначений на упаковці використовується складу.
 3. Монтують назад вимиті фільтри.
 4. Включають пристрій у розетку, вибирають режим вентиляції або обігріву, залишають на 30 хвилин.
 5. По закінченні вказаного часу вимикають прилад, а приміщення ретельно провітрюють.

Таку чистку використовують для видалення бруду з теплообмінника. Щоб привести в порядок інші елементи, пристрій потрібно розібрати.

Очищаємо внутрішній блок спліт-системи

Щоб видалити з внутрішнього блоку кондиціонера забруднення, його розбирають. Всі внутрішні елементи брудняться з різною швидкістю, тому чистити їх потрібно з різною частотою. Не слід намагатися видалити бруд з поверхонь деталей або корпусу гострими предметами, можна пошкодити їх.

Підготовчі роботи

Перед тим як почистити кондиціонер всередині будинку самостійно, потрібно підготувати:

Чищення кондиціонера по кроках: як почистити кондиціонер вдома самостійно

 • зубну щітку;
 • ємність для приготування мильного розчину;
 • пульверизатор;
 • щітку з довгою щетиною;
 • теплу воду;
 • рідке мило;
 • шматок м’якої тканини;
 • пилосос.

Важливо! Перш ніж приступати до роботи, слід уважно вивчити інструкцію до приладу. В іншому випадку можна пошкодити внутрішні вузли, що призведе до поломки кондиціонера.

Чистка фільтрів

Фільтри, крізь які проходить повітря, забруднюються швидше всього. Їх потрібно чистити частіше – мінімум раз в 3 тижні. Потрібно розуміти, що мити можна тільки сітчасті фільтри, кишенькові міняють на нові.

Чищення кондиціонера по кроках: як почистити кондиціонер вдома самостійно

Зняті фільтри промивають проточною водою. При сильних забрудненнях їх можна попередньо замочити в теплому мильному розчині на 30 хвилин. З важкодоступних місць бруд видаляють зубною щіткою. Після ретельно змивають залишки розчину і протирають сухою ганчіркою. Залишають сушитися в провітрюваному приміщенні, встановлювати їх назад вологими не можна.

Важливо! Використовувати для сушіння побутові або опалювальні прилади не слід. З-за високих температур фільтр може деформуватися.

Чистка теплообмінника

Теплообмінник виконаний у вигляді планки, на якій розташована велика кількість тонких металевих пластин. Відстань між останніми дуже невелика, а всередині скупчується багато пилу, яку складно прибрати.

Якщо пил забилася глибоко, видаляють її з допомогою потужного пилососа. Для регулярного чищення можна використовувати щітку з довгою щетиною. Після всі поверхні протирають вологою ганчіркою.

Чищення кондиціонера по кроках: як почистити кондиціонер вдома самостійно

У випадках, коли кондиціонер тривалий час не мили, пилосос може не впоратися. Тоді потрібно обробка пароочищувачем або професійна чистка з використанням спеціальної хімії.

Чистка вентилятора

Забилися пилом лопаті не можуть рухатися, що призводить до поломки пристрою. Для чищення вентилятора потрібно пульверизатор, наповнений теплим мильним розчином, зубна щітка і ганчірка. Також рекомендується придбати спеціальний чохол, який буде затримувати розлітаються бризки. Якщо його немає, можна обернути корпус плівкою.

Розчин розпилюють на забруднені лопаті, залишають на кілька хвилин, щоб забруднення розм’якшилися. Обережно включають вентилятор, вибравши найменшу швидкість. При цьому залишки рідини і бруд будуть розлітатися, однак чохол захистить стіни і підлогу від бризок. Через кілька хвилин пристрій вимикають, обробляють лопаті і навколишні поверхні зубною щіткою. Протирають вологою ганчіркою.

Чищення кондиціонера по кроках: як почистити кондиціонер вдома самостійно

Очищення дренажної системи

Проводити чищення дренажної системи кондиціонера своїми руками потрібно за допомогою спеціальних очищувачів – тільки так можна гарантовано знищити бактерії і цвіль. Однак для профілактичної поверхневої обробки можна скористатися розчиненої у теплій воді рідиною для миття посуду.

Щіткою, змоченої розчином, прочищають ємність для конденсату, дренажну трубку від’єднують і продувають пилососом і промивають проточною водою. Якщо використовують спеціальну очисну рідина, розпорошують її на забруднені елементи, відтирають забруднення губкою, змивають залишки вологою ганчіркою.

Автоматична система очищення кондиціонера

Деякі кондиціонери оснащені системою самоочищення. Функція автоматичного чищення може бути реалізована по-різному:

Чищення кондиціонера по кроках: як почистити кондиціонер вдома самостійно

 1. Суха. Вогкість, бруд видаляється теплими повітряними потоками, що циркулюють всередині корпусу приладу.
 2. Іонна. Струменя іонізованого повітря видаляють пил з деталей кондиціонера, вона збирається в пылеуловителе.
 3. Багатоступенева. Для усунення забруднень використовується відразу кілька методів: іонізація, фільтрація та інші. Така чистка вважається найефективнішою, дозволяючи позбавитися не тільки від пилу, але і неприємних запахів усередині пристрою.

У сучасних моделях кондиціонерів функція самоочищення включається автоматично. У приладі встановлено спеціальний датчик, який оцінює ступінь забруднення і при досягненні певного рівня активує режим самоочищення.

Очищення зовнішнього блоку

Чищення зовнішнього блоку кондиціонера проводять по мірі забруднення, однак бажано робити це мінімум двічі на рік. Для роботи знадобиться потужний пилосос і щітка з м’якою щетиною.

Кришку приладу знімають, з допомогою щітки усувають великі пластівці пилу та іншого сміття. Пилососять всі поверхні. Демонтують фільтр, промивають його, просушують і встановлюють назад.

Коли варто вдаватися до допомоги професіоналів

Не завжди чистку домашнього кондиціонера можна здійснити самостійно. Проти сильних забруднень внутрішнього блоку звичайні миючі засоби безсилі. Без допомоги фахівців не обійтися, коли потрібно очистити зовнішній блок, встановлений на зовнішній стороні будівлі, особливо якщо квартира знаходиться на верхніх поверхах. У цьому випадку будуть потрібні послуги промислових альпіністів.

Чищення кондиціонера по кроках: як почистити кондиціонер вдома самостійно

Обслуговування кондиціонерів полягає не тільки в митті та дезінфекції деталей пристрою. Фахівці оцінюють стан контактів і при необхідності приводять їх до ладу, а також доливають фреон, коли це потрібно.

Чистка автомобільного кондиціонера

Автокондиціонер також потребу в регулярному очищенні. Ознакою його забруднення служить поява в салоні неприємного запаху.

Для чищення використовують:

 • аерозолі – тільки для нових автомобілів і слабо забруднених кондиціонерів;
 • кошти у вигляді піни – для сильних забруднень.

Чищення кондиціонера можна виконати за допомогою хлоргексидину. Рідина володіє антибактеріальними властивостями, знищує грибок. Хлоргексидин змішують зі спиртом в рівних пропорціях, переливають в ємність з розпилювачем. З кондиціонера демонтують повітряний фільтр. Всі дверцята і вікна в салоні закривають, а кондиціонер включають в повну силу. Розчин розпилюють в отвір, що відкрився після зняття фільтра. Виходять з машини. Через 10 хвилин вимикають кондиціонер і ретельно провітрюють салон.

Чищення кондиціонера по кроках: як почистити кондиціонер вдома самостійно

Профілактика та догляд за кондиціонером

Щоб прилад служив справно довгі роки, потрібно:

 1. Запросити для проведення першої чистки спеціаліста і запам’ятати, як він діяв. Це допоможе безпечно і ефективно провести всі роботи в подальшому своїми силами, вбереже від поломки приладу.
 2. Проводити профілактичну чистку 2 рази на рік: навесні, до того, як прилад буде регулярно використовуватися, і восени.
 3. Використовувати для видалення бруду і знезараження внутрішніх поверхонь спеціальні спреї або піну – мильний розчин застосовують тільки для профілактичного чищення.
 4. Включати прилад після миття, тільки коли вся волога з деталей випарується.
 5. Не користуватися кондиціонером, якщо він почав видавати нехарактерні звуки або неприємний запах.

Чищення кондиціонера необхідна не тільки для його нормальної роботи, але і для здоров’я людей. Якщо вирішено провести всі роботи самостійно, слід уважно ознайомитися з інструкцією та дотримуватися техніки безпеки.


Моя довідка - Корисні поради