9 способів: як і чим почистити монети в домашніх умовах, чищення монет в домашніх умовах

Чищення монет в домашніх умовах захоплююче заняття. Цікаво спостерігати, як з’являються символи і гравірування на виробах. Чим більше їх вік, тим наліт товщі, але якщо привести в порядок, вартість набагато підвищиться. Спеціальні препарати для чищення досить дорогі, але колекціонери використовують домашні засоби, якими і проводять облагороджування самостійно. Познайомимося ближче з доступними складами, і навчився правильно проводити очищення.

9 способів: як і чим почистити монети в домашніх умовах, чищення монет в домашніх умовах

Особливості очищення різних видів

Як і слід було очікувати, вироби з різних видів матеріалів мають свої нюанси.

Мідна монета

Мідь метал примхливий. І без знань правил очищення втратиться неповторний блиск. Монетка стане тьмяною і нудною. При домашньому догляді застосовують лимонну кислоту, кефір та інші засоби. Важливо запам’ятати, що пісок, сода, зубний порошок не годяться для очищення міді. Поверхню можна подряпати так, що позбавитися від пошкоджень вже не вдасться.

Якщо мідь руйнується або покривається іржею, колекціонери застосовують Трилон Б, реактив уповільненої дії, сприяє відшаруванню нальоту.

Часом після обробки монетки приймають неприродний світлий відтінок. Нумізмати справляються з проблемою соняшниковою олією, куди на тиждень занурюють вироби, час від часу перевертаючи їх. Ну а при появі «бронзової хвороби» допоможе тільки фахівець.

9 способів: як і чим почистити монети в домашніх умовах, чищення монет в домашніх умовах

Срібна монета

Очищення проводять стандартними засобами, тобто лимонкою, нашатирем, милом. Іноді для більшого світіння приєднують масло оливи.

Обробити срібло до блиску можна приготовленої кашкою. Сіль розводять з водою у відношенні 1 до 2, отриманий склад розподіляють на фользі. Загортають у неї срібні зразки і витримують вісім годин.

Потемніння знімають соком лимона, але срібло не занурюють у напій, а протирають ватним диском. Якщо забруднення не сильне, замочують у миючому засобі, через 0,5 години споліскують і сушать ганчіркою. Срібло чистити важко, знадобиться м’яка зубна щітка і замша для шліфування.

Мельхиоровая

Мельхіорові монети чистять мильним розчином. У теплій воді розпускаю мильну стружку, та отриманим складом відмивають поверхню. Для більш серйозних забруднень використовують густий склад. Мідно-нікелеві вироби відчищають спеціальним засобом асидол. Але так як в його склад входять абразивні речовини, терти мельхіорові гроші їм не рекомендують, щоб уникнути появи подряпин.

9 способів: як і чим почистити монети в домашніх умовах, чищення монет в домашніх умовах

Біметалічна монета

З цього композиту випущений ювілейний екземпляр в 10 рублів, і практично кожен колекціонер його має. Будинки для обробки раритету знадобиться 9% оцет, зубна паста з відбілювачем і зубна щітка (серветка). Його на кілька хвилин опускають в оцет, потім натирають пастою. А бруд видаляють серветкою. При незадовільному результаті процедуру повторюють. Не тримайте в оцті більше двох хвилин.

Цинкова монета

Доглядати за раритетом з цього металу складно, так як після впливу на нього реактивами, вироби темніють і втрачають первинний вигляд. Дехто чистить цинкові грошові знаки соляною кислотою, але це великий ризик, бо за кілька хвилин можна позбутися зразка назавжди. Він просто розчиниться.

І все-таки, існує універсальна рідина Leuchtturm, яка без проблем почистить цинкові гроші. Маючи нешкідливий склад, рідина не зіпсує цінність. Поміщайте спокійно в неї дрібниця на 15 хвилин. Потім обмийте їх холодною рідиною.

9 способів: як і чим почистити монети в домашніх умовах, чищення монет в домашніх умовах

Радянські монети СРСР

Багато нумізмати зберігають цінності СРСР, які ще зовсім недавно були в обігу і несуть частинку історії радянського союзу. Як і будь-які інші раритети, вони потребують дбайливого догляду і своєчасної чищенні.

Дрібні гроші виготовляли з сплаву, куди входили нікель і мідь і додавався цинк, бронза, алюміній, латунь. Це ще більше ускладнює видалення забруднень. Часто колекціонери використовують електроліз, Трилоном Б. Був придуманий дивний, але досить дієвий метод. Монетку змочують, насипає на неї сигаретний попіл, і вичікують 20 хвилин. Потім з’явилася рідину втирають в експонат. Пізніше змивають холодним струменем.

Користуючись стандартними методами, керуються наступними застереженнями:

 • Мильний розчин нездатний впоратися з оксидами, а тільки видаляє забруднення;
 • оцет знижує чіткість, чому падає цінність речі;
 • кислота соляна порушує серебрено-білий колір;
 • пастою ГОІ стираються рельєфи і патину.

Але ось суміш з харчової соди, аміаку і зубної пасти не має жодних протипоказань і видалить забруднення з радянських виробів без праці.

9 способів: як і чим почистити монети в домашніх умовах, чищення монет в домашніх умовах

Універсальні народні методи

Ці методики розроблялися роками, шляхом проб і втрат. Але сучасні знавці старовини можуть без остраху чистити монети з різних металів, з урахуванням тих чи інших вимог.

Лимонна кислота

Прибирати зелень і іржавий наліт:

 • покладіть предмет в глиняний посуд;
 • залийте в неї 1 ст. л. кислоти;
 • додайте 0,5 склянки води;
 • монету постійно перевертайте;
 • промийте струменем;
 • висушіть чистою ганчіркою.

Замість лимонки підійде 9% столовий оцет. Склад готують так само.

Мило

Для процедури беруть мило господарське або дитяче. З допомогою терки перетворюють його в стружку, якою мажуть обидві сторони предмета. Час від часу його миють під струменем і знову обмазують. Слід зазначити, що кінцевий підсумок проявиться через 14-30 днів.

9 способів: як і чим почистити монети в домашніх умовах, чищення монет в домашніх умовах

Сода й мило

При обмеженому часі до мила приєднують соду. Після обробки обтирають спиртом і змащують вазеліновою олією, щоб чорнота не з’явилася заново.

Кока кола

Міститься в питному напої ортофосфорна кислота, здатна очищати металеві поверхні від забруднень. Її використовують і для реставрації раритету. У посуд наливають напій, розміщують в ньому цінності і ставлять в тепло. Це, може бути, сонце, батарея, камін.

Метод електролізу

Для виконання очищення грошових знаків цим методом знадобляться такі пристосування:

 • зарядка (1 шт.);
 • затискачі (2 шт.);
 • мідний (латунний) предмет;
 • посуд (скло, кераміка);
 • розчин соди (1 ст. л.) і води (1 л).

9 способів: як і чим почистити монети в домашніх умовах, чищення монет в домашніх умовах

Мінусовий затискач під’єднують до монеті, «+» до предмета. Обидва електроліту опускають в розчин і включають електричний струм. Через деякий час буде видно результат.

Перш ніж брати цінну монету, протестуйте негідний примірник. І дотримуйте техніку безпеки при роботі з електрикою.

Масло

Спосіб простий, але є обмеження. Його не використовують для реставрації рідкісних екземплярів.

Грошові знаки поміщають у посуд з вазеліновим маслом і кип’ятять, поки монетки повністю не отчистятся від сірководню та окису. Після нагрівання промивають в етиловому спирті.

Засіб для миття посуду

Щоб відтерти дрібні гроші, можна скористатися миючим посудним засобом. В 1 л води розчинити 1 ст. л. будь-якого препарату і покласти в рідину дрібниця на 60 хвилин. Потім її відшліфувати шматочком фланельки. Зникнуть жирові плями, покращиться колір.

9 способів: як і чим почистити монети в домашніх умовах, чищення монет в домашніх умовах

Хімічні засоби

Як і чим почистити монети в домашніх умовах, якщо наявні препарати не впоралися із завданням.

 1. Їдкий натрій. Спосіб миттєвий, але для деяких металів не годиться. Один пакет гранул розчиняють в 0,5 л очищеної води. Монетку чіпляють пінцетом (корнцангом) і занурюють у склад на 8-10 хвилин. Потім виріб змивають рідиною. Окис розм’якшилася в розчині, тепер її можна зчищати щіткою. Процедура не затягнеться надовго, так як очищення йде швидко. Якщо монетка стала зеленою або блакитною, слід відразу припинити процедуру.
 2. Для зняття червоного нальоту з міді підійде 5% розчин аміаку або вуглекислий амоній. Грошовий знак опускають у препарат всього на 1-2 хвилини. Після вилучення зелений наліт прибирають кислотою: оцтової або лимонної. Якщо ж жовтий наліт, то береться 10% оцтова кислота.

Після обробки будь-яким способом цінність неодноразово кип’ятять в очищеній рідини. Щоб визначити, очистилася чи монетка до кінця, до складу капають розчин азотнокислого срібла. При збереженні прозорості води очищення закінчують.

Примірник для сушіння поміщають в сушильну шафу або ацетон, потім занурюють у спирт на 60 хвилин.

9 способів: як і чим почистити монети в домашніх умовах, чищення монет в домашніх умовах

Поради і застереження

Перед чищенням старовинної монети, яка тільки що вилучено з землі, її миють проточною водою. Потім очищають м’якою щіткою. При окисленні, виріб очищають яким із способів, попередньо перевіреним на простому примірнику.

Монети слід правильно зберігати, особливо цінні колекційні зразки:

 1. Зберігати в темряві, сухості і чистоті.
 2. Після огляду ручним способом, експонати необхідно мити і сушити.
 3. Зберігати краще в альбомах з відділеннями, скляних пеналах, картонних коробках.
 4. Чистити акуратно, бажано домашніми заготовками.

Від дбайливого ставлення виконання правил зберігання і знання, як почистити старі монети, експонати проживуть довге життя і порадують дітей і онуків.

Які монети не можна чистити самостійно

Є ціла група експонатів, які не слід чистити самостійно. Це стосується дорогоцінних і напівдорогоцінних примірників.

Крім того, при відсутності глибоких подряпин, сколів, вибоїн, цілком обходяться струменем води, промиваючи раритет, а потім просушуючи і поміщаючи в свою колекцію.

9 способів: як і чим почистити монети в домашніх умовах, чищення монет в домашніх умовах

Професійна чистка, куди звернутися

Правильна чистка грошових знаків — запорука цінності та вартості колекції. Непрофесіонал може знищити той чи інший скарб. І якщо це цінний екземпляр, краще звернутися до професійних майстрам. Такі фахівці засідають у Національному нумізматичному реєстрі. В коло їх обов’язків входять консультації по реставрації золотих, мідних, срібних та інших дрібних грошей. Крім того, вони беруться за чищення виробів із застосуванням сучасних технологій, які дають можливість зберегти цінність грошових знаків. Їхні послуги коштують дорого, але, можливо, реставрація того варто.

Сушіння після чищення

Наявними засобами для чищення монет можна непогано виконати роботу, але якщо знехтувати правилами сушіння, всі зусилля будуть марними. Тому по закінченні процесу дрібниця розкладають на паперовій серветці (рушник), попередньо протерши її з усіх сторін дрантям з натуральної тканини. Або витримати в сушильній шафі при температурі 100°.
Якщо прийнято рішення зайнятися колекціонуванням, слід більш детально ознайомитися з методами очистки та зберігання грошових знаків. Нумізмат – це непросто збирач і хранитель реліквій. Це людина, яка вивчає історію карбування, грошового обігу, а значить історію розвитку суспільства.Моя довідка - Корисні поради