9 методів: мельхіорові столові прилади, як почистити мельхіорові ложки в домашніх умовах

Мельхіорові ложки є в більшості будинків Росії і країн СНД. Найчастіше вони використовувалися в радянський час, так як були самим доступним і хорошим матеріалом для столових приладів, а тому в бабусиних скринях і батьківських сервантах досі можна знайти коробочку, оббиту оксамитом і містить ложки та виделки з мельхіору.

9 методів: мельхіорові столові прилади, як почистити мельхіорові ложки в домашніх умовах

Історія сплаву та його переваги

Мельхіор не відразу мав це назва, причому його історія була досить довгою. Над його створенням почали працювати ще в давній час. Металурги шукали сплав, який буде походити на дорогоцінний, але його вартість буде досить низькою, оскільки мало хто міг собі дозволити столове срібло.

Прабатьківщиною цього сплаву вважається Китай, де ще до нашої ери металурги навчилися виготовляти речовини, що нагадують срібло. Але тоді сплав носив ім’я пакфонг. Його використовували при карбуванні монет, виготовлення прикрас і столових приладів.

Коли сплав вперше опинився в Європі, його продавали дорожче, ніж срібло, так як помилково припускали, що цей дорогоцінний метал. Виготовляти сплав почали в Німеччині, де він отримав нове ім’я «нойзильбер», що в перекладі з німецької означає «нове срібло».

В ході війни з Наполеоном розробки опинилися у Франції, де за справу взялися французькі металурги Майо і Шорье, які перейменували сплав майшор. Але ця назва не зміг закріпитися за сумішшю металів. По закінченні війни майшор перетворився в мельхіор в честь волхва, що приніс дари Ісусові.

Німецька номенклатура в металургії завжди переважала, а тому за сплавом закріпилося найменування «мельхіор». До його складу входить мідь, нікель, а також незначні домішки марганцю, цинку і заліза.

9 методів: мельхіорові столові прилади, як почистити мельхіорові ложки в домашніх умовах

У столових приладів з цього сплаву дуже багато достоїнств:

 1. Завдяки тому, що в міді менша теплопровідність, ніж у срібла, мельхіорові ложки нагріваються значно повільніше, ніж столові прибори та інших сплавів.
 2. Ціна на них також значно нижче, оскільки виконані з дешевих матеріалів. При цьому за своїми характеристиками вони практично не поступаються срібним.
 3. Незважаючи на низьку вартість, прилади з мельхіору гідно виглядають у порівнянні з побратимами з нержавіючої сталі.
 4. Мельхіор не іржавіє, а тому прилади з нього вважаються досить міцними, менше за інших схильних до корозії.
 5. Прилади з цього сплаву безпечні для людини, незважаючи на докази у зворотному – вони безпідставні. У складі мельхіору присутні компоненти, які є в організмі людини і необхідні для забезпечення нормальної життєдіяльності. Навіть при попаданні незначних частинок в організм, вони не можуть завдати шкоди здоров’ю.
 6. Вироби з цього матеріалу дуже міцні в порівнянні з тими, що виготовлені з нержавіючої сталі і срібла. Їх практично неможливо зігнути навіть при застосуванні механічних зусиль.
 7. Прилади довговічні, якщо їх правильно зберігати. Так як вони стійкі від корозії, час їх щадить: вони можуть лише потемніти, але якщо знати, як почистити мельхіорові ложки в домашніх умовах, це не буде великою проблемою для людини, яка їх використовує.
Читайте також:
7 засобів: як почистити в домашніх умовах овчину - білий кожух з овчини, шкуру, чохли

Єдиним мінусом є те, що вироби з мельхіору темніють, але з цим можна впоратися, приклавши невелике кількість зусиль.

Чистка в домашніх умовах

Зараз можна практично в будь-якому магазині купити спеціалізований засіб для очищення виробів із цього сплаву або срібла. Форма випуску може бути будь-який: гелі, пасти, рідини або серветки, просочені спеціальним складом. Крім кошти потрібно буде тільки придбати гумові рукавички, оскільки оксид може залишитися на руках, якщо їх не використовувати.

9 методів: мельхіорові столові прилади, як почистити мельхіорові ложки в домашніх умовах

Боротися з окисленням можна і за допомогою домашніх засобів, які не поступаються магазинним.

Цікавий факт: сплав окислюється виключно з-за великого вмісту міді, нікель у складі не може цього запобігти, а решта компоненти не впливають на цей процес ніякого впливу.

Мельхіорові ложки та виделки не рекомендується мити засобами, у складі яких присутній хлор, оскільки він руйнує складу сплаву, вступаючи в хімічну реакцію з деякими компонентами.

Можна спробувати відмити почорніння за допомогою звичайного миючого порошку, що не містить хлор, але варто бути обережними, оскільки великі абразивні частинки здатні пошкодити цілісність покриття.

Але звичайний засіб для миття посуду не спроможне відмити мельхіорові столові прилади. Тому для боротьби з нальотом потрібно застосовувати важку артилерію – содовий розчин. У ньому рекомендується полоскати вилки і ложки після кожного миття посуду, щоб запобігти появі нальоту.

Для приготування розчину знадобиться близько 50 грамів соди на літр води. За допомогою звичайної губки, змоченої в цьому складі, слід промити всі кухонні прилади з сплаву.

Оксид частіше з’являється на ложках з наявністю рельєфів. Спочатку він набуває світло-коричневий відтінок, але з плином часу перетворюється в синяво-чорний.

Порошкоподібні засоби

Чистити від нальоту мельхіорові ложки і виделки також можна за допомогою зубного порошку. Для цього необхідно трохи діючої речовини нанести на змочений у воді ватний диск і механічними рухами відтирати забруднення на приладах.

Для подібних цілей підійде і зубна паста, яка проста у використанні, але, враховуючи консистенцію, в цьому випадку доведеться докласти більше зусиль для того, щоб швидко відмити столові прибори від нальоту.

9 методів: мельхіорові столові прилади, як почистити мельхіорові ложки в домашніх умовах

Тіосульфат натрію можна придбати в порошкоподібному стані в аптеці. Необхідно приготувати розчин, залив речовину водою, протерти отриманим засобом столові прилади, сполоснути теплою водою і насолодитися їх блиском.

Читайте також:
Посадка щавлю в червні 2020 посів, коли сіяти в грунт насіння, садити щавель, місячний календар

Сода

Патину можна прибрати за допомогою соди. Застосовується по тому ж типу, що і зубний порошок. Можна використовувати сіль, але в цьому випадку слід стежити за тим, щоб на приладах з мельхіору не з’являлися подряпини. І діяти необхідно в рукавичках, щоб на руках господині не з’явилося роздратування.

Розчини

Механічна чистка забирає багато сил і часу, а тому при такому способі чищення столових приладів можна швидше стомитися, так і радості використання мельхіорових приладдя сильно впаде. Тому можна використовувати «ліниві» способи очищення виробів з цього сплаву.

Найчастіше використовуються розчини, які на деякий кількість часу прибираєш столові прилади, а потім промиваєш їх теплою водою, а вони як нові. Найбільш популярною є чистка за допомогою від шкаралупи курячих яєць і соди.

Шкаралупа

Харчова сода використовується для чищення не тільки мельхіору, але і багатьох інших сплавів, а тому мати її в хаті завжди необхідно в достатніх обсягах. Для проведення процедури потрібно залишити рідина після варіння яєць в алюмінієвій каструлі і курячу шкаралупу. Засипати у воду пару столових ложок соди, поставити на вогонь.

9 методів: мельхіорові столові прилади, як почистити мельхіорові ложки в домашніх умовах

Коли вода закипить, покласти в каструлю столові прибори і «варити на повільному вогні протягом 10 хвилин. Потім промити ложки в холодній воді і насухо витерти рушником. Можна використовувати і свіжі курячі яйця. Для цього необхідно буде подрібнити шкаралупу, залити водою і додати 10 грамів солі. Потім повторити ту ж процедуру.

Макаронний відвар

Можна по тому ж принципу використовувати макаронний або картопляний відвар, але при цьому збільшити час витримки в 2 або в 3 рази, щоб ефект був той самий.

Більш ефектним способом є наступний:

 1. На дно глибокої каструлі необхідно вистелити харчову фольгу, або додати її, зім’явши в кульки.
 2. Насипати 60 грамів соди і 40 грамів солі.
 3. Покласти столові прилади в каструлю і залити гарячою водою, щоб вони були повністю в розчині.
 4. Розпочнеться хімічна реакція, в процесі якої наліт з мельхіору почне відходити і прикріплятися до фользі.
 5. Після того, як мельхіор стане світлим, необхідно буде дістати столові прилади з розчину, почистити їх з допомогою жорсткої боку губки для миття посуду і витерти рушником.

Газовані напої

Газована вода може впоратися не лише з іржею в унітазі, але і з нальотом на столових приборах з мельхіору. Для цього потрібно замочити вилки і ложки на пару годин в колі або фанте. Рекомендується використовувати прозорі газовані напої: спрайт, 7UP або просто газовану воду. Потім їх буде необхідно протерти губкою і висушити.

Читайте також:
Бежевий манікюр 2022 нігті в бежевих тонах, кольори на короткі, модний чорний, золотий, з білим

9 методів: мельхіорові столові прилади, як почистити мельхіорові ложки в домашніх умовах

Спирт

Злегка тьмяні столові прилади можна протерти ватним диском, змоченим в спиртовому розчині. Замість спиртовмісних розчинів можна скористатися розведеною оцтовою кислотою або нашатирем.

Оцет або нашатирний спирт

Чайну ложку оцту розводять у склянці води. Замочують у ньому або в нашатирному спирті 10 хвилин, потім промивають у чистій воді з використанням губки для миття посуду, насухо витирають.

Часник

Часник також допоможе домогтися блиску мельхіорових приладів, так як в його складі присутній аліцин, який здатний розчинити патину без особливої праці. Для приготування відвару потрібно ложка лушпиння часнику в розрахунку на 0,5 літра води. Розчин повинен закипіти, а потім до нього додаються вироби з мельхіору. Тут діє такий принцип: чистота предметів залежить від часу, який вони проведуть у розчині.

Крейда

Крейду також може бути відповіддю на питання, чим чистити столові прибори з мельхіору. Варто розтовкти його в порошок, який не містить великих частинок, які можуть пошкодити цілісність покриття ложок. Невелику кількість засобу нанести на картату тканину і натерти прилади. Потім промити їх водою.

Прилади з позолотою не можна мити перерахованими вище методами, так як покриття швидко зітреться. Для таких виробів потрібен особливий догляд, який можна забезпечити шляхом протирання приладів серветками, змоченими у винному оцті, скипидарі. Або за допомогою яєчного білка, нанесеного на серветку.

Профілактика

Як правильно почистити мельхіорові ложки і виделки, необхідно знати господині, яка ними користується. Але краще не допускати їх забруднення зовсім, а тому існують особливі профілактичні заходи, які не допускають утворення нальоту на столових приборах з мельхіору.

Раз на тиждень рекомендується промивати вироби з цього сплаву в розчині нашатирю: чайна ложка розбавляється в літрі води. У цьому випадку столові прилади почнуть блищати і радувати око як домашніх, так і гостей, перед якими не соромно буде їх дістати.

Щоб не допускати окислення мельхіорових приладдя, потрібно особливу увагу приділяти навіть не їх миття, а сушінню. Не можна залишати сушитися прилади самостійно. Потрібно насухо витирати їх після кожного миття, а тільки після цього прибирати.

Також не варто використовувати звичайні засоби для миття посуду. Мельхіор краще відмивається в звичайному мильному розчині. Не рекомендується мити їх і в посудомийній машині. Потрібно зберігати їх у спеціальному футлярі, який всередині оббитий оксамитом або замшею. У вологому приміщенні вони будуть швидше окислюватися.

Очищені від чорноти прилади завжди радують око, тому щоб вони не темніли, потрібно не забувати про заходи профілактики. Адже в цьому випадку роботи на кухні буде набагато менше, а будь-яка господиня захоче провести свій час з користю.


Моя довідка - Корисні поради