8 способів: як боротися з морквяною мухою на грядці, морквяна муха та боротьба з нею

Морквяна муха дуже схожа на звичайну, але при цьому несе велику шкоду коренеплодів, а тому потрібно знати способи боротьби з нею, щоб споживати восени і взимку свіжі і смачні плоди моркви, редьки та інших культур.

8 способів: як боротися з морквяною мухою на грядці, морквяна муха та боротьба з нею

Що це за комаха

Морквяна муха не дарма отримала таку назву: навесні вона злітається на запах свежепосаженой моркви, бадилля якої виділяє сильний запах. Якщо листя даного типу коренеплоду почервоніла або набула фіолетовий відтінок, а згодом ще й засохла, то варто запідозрити наявність цього виду комах на своїй грядці.

Опис, як виглядає

Доросла особина є досить маленькою, а тому побачити її випадково досить складно. Вона досягає в розмірах 7 мм, а у всьому іншому схожа на звичайну муху, яка мешкає в кімнаті. Найчастіше забарвлення вона має чорний з зеленуватим відливом, при цьому у морквяної мухи жовті лапки, а голова коричневого відтінку.

Личинки морквяної мухи схожі на білястих черв’ячків, які мають мікроскопічні розміри, а тому не помітити їх досить просто, хоча саме вони, а не дорослі особини і представляють значної шкоди культурі.

8 способів: як боротися з морквяною мухою на грядці, морквяна муха та боротьба з нею

Причини появи

Найчастіше основною причиною є велика кількість лялечок мухи на грядці. Подібне відбувається у разі, якщо щорічно місце грядки залишалося незмінним. Часто різкого збільшення виведення морквяних мух на ділянці стає попередня неправильна обробка інсектицидами, які винищили не тільки шкідливі, але й корисних комах, які споживають мух в їжу.

Цикл життя

Личинки активізуються з приходом весни, коли земля прогрівається. Найчастіше температура повітря в цей період коливається близько 15 градусів. Морквяна муха воліє вологий клімат, а тому вибирає грядки з великим вмістом вологи. У сухий і спекотний період популяція скорочується через непридатних умов проживання.

Зимувати комахи залишаються або у землі, або в коренеплодах. Яйцекладка знаходиться в безпосередній близькості від плоду, при цьому за сезон вона налічує близько 120 яєць. Через тиждень після відкладання, личинки вилуплюються і починають нападати на рослини, пошкоджуючи стебла і зелень, із-за чого згодом та стає фіолетовою і починає сохнути.

Через 3 тижні личинки починають йти в грунт для окукливания, а друге покоління мух з’являється відразу після цього, продовжуючи споживати сік рослин. Нові особини також починають відкладати яйця.

Шкоду

Морквяна муха живиться нектаром зонтичних рослин, а тому на сам коренеплід безпосереднього впливу вона не має. За неї це роблять личинки, які проробляють у моркви ходи, на зразок черв’яків. У ці отвори плід потрапляють бактерії, з-за чого морква починає гнити.

8 способів: як боротися з морквяною мухою на грядці, морквяна муха та боротьба з нею

При цьому вона набуває гнильний запах і неприємний вигляд, покриваючись горбистими утвореннями. В розрізаному вигляді можна виявити ходи бурого кольору. Сам плід стає або смаку, або набуває неприємний смак, а крім цього стає більш жорсткою.

Як позбутися

Якщо даний вид комах з’явився на ділянці, то варто приготуватися до тривалої боротьби з ними, оскільки позбавитися від морквяної мухи на грядці досить складно, як не намагайся. Але існує декілька дієвих методів, виконання яких допоможе в наступному сезоні отримати гідний урожай моркви.

Агротехнічні методи

Найбільш ефективним засобом від морквяної мухи є агротехнічний метод. Цей вид комах досить погано літає, а тому йому складно подолати великі відстані. Також варто знати про морквяної мухи те, що зимує вона на тій же грядці, де була раніше посаджена моркву, а тому варто лише в наступному сезоні перемістити грядку з морквою на 500-1000 метрів від попереднього місця, як муха не зможе до неї дістатися, а лялечки, що знаходяться в землі загинуть від нестачі їжі.

8 способів: як боротися з морквяною мухою на грядці, морквяна муха та боротьба з нею

Один із способів, як боротися з появою морквяної мухи на грядках, полягає в правильному виборі місця для посадки. Так як ці комахи люблять вологість, то їх улюбленими місцями стають затінені ділянки з великим вмістом вологи. Саме тому не варто вибирати для посадки коренеплодів місця в низині або тіні, вони повинні добре прогріватися і провітрюватися, тоді комахи не потурбують.

Ще один улюблений прийом у агротехніків: садити насіння рідко. Зазвичай морква сіється густо, а згодом просто проріджується, але при наявності морквяної мухи на грядках, подібний прийом не є ефективним. Садити можна дражоване або наклеєні на стрічку насіння, щоб морква не зростала великими скупченнями.

Інсектициди

Хімікати, які можна використовувати для того, щоб боротися з морквяною мухою, потрібно застосовувати суворо за прикладеної інструкції, оскільки цей метод боротьби з нею досить шкідливий. При цьому варто вибрати, як саме хочеться боротися зі шкідником, оскільки існує кілька варіантів використання інсектицидів:

8 способів: як боротися з морквяною мухою на грядці, морквяна муха та боротьба з нею

  1. Обробка насіння. Даний спосіб використовується навесні перед безпосередньою посадкою в землю. Хімікати сприяють запобіганню зараження коренеплоду комахами. Найкраще в цьому плані проявив себе «Престиж».
  2. Щоб відлякати дорослі особини з грядок, слід застосовувати препарати на зразок «Карате» і «Арріво». Вони досить токсичні, не вивітрюються протягом місяця. Використання подібних засобів ефективно у разі, якщо мухи не встигли відкласти яйця в кладку, а потім їх застосування не дасть належного результату. При цьому варто усвідомлювати, що зірвана протягом місяця морква непридатна до вживання, оскільки може викликати отруєння.
  3. Гранули для знищення личинок. Зазвичай потрібно закопувати в грунт, щоб личинки і лялечки при контакті з хімічною речовиною гинули. Існує чимало засобів, які можна закопувати в грунт при збиранні врожаю. Найбільш ефективні «Базудин», «Мухоїд», «Провотокс».

Методи можуть застосовуватися будь-які, якщо використовуються в правильні строки і з дотриманням усіх інструкцій по застосуванню. Якщо упущена можливість, то потрібно переходити на інший етап боротьби з шкідником.

Народні засоби

Боротьба народними засобами з морквяною мухою менш ефективна, ніж застосування інсектицидів, але більш безпечна для грунту і коренеплодів. Найбільш популярним є висаджування між рядів моркви сильно пахучих рослин. Такими можуть виступати цибулю і часник, але при бажанні можна при цьому ще і прикрасити ділянку, висадивши поруч з грядкою моркви чорнобривці.

8 способів: як боротися з морквяною мухою на грядці, морквяна муха та боротьба з нею

  1. Цибулю можна застосовувати від морквяної мухи і іншими способами: цибульне лушпиння залити водою в пропорції 1:2, а потім поливати отриманим розчином грядки. Саму лушпиння можна і просто так розкидати, що також допоможе позбутися від комах.
  2. Можна виготовити пастки для дорослих особин: варто розрізати пластикову пляшку і залити в неї заграв, хлібний квас. Мухи злетяться на частування і не зможуть відлетіти. Але даний метод має і мінуси: у пастку можуть потрапити і корисні комахи.
  3. Для поливу можна використовувати й інші засоби, якщо бажання, щоб город пропах цибулею, немає. Варто приготувати розчин на основі води з чорного і червоного меленого перцю. На відро води достатньо 1 столової ложки приправ. Невелика кількість гасу також допоможе позбавитися від докучливого шкідника.
  4. Суміш з 1 л піску і столової ложки тютюнової пилу також допоможе позбутися від комах, яким буде ніде відкладати яйця, з-за чого вони знайдуть інше місце для продовження роду. Сумішшю потрібно просто посипати грядки. А можна для отримання того ж ефекту придбати агроволокно. Їм потрібно вкрити грядки після поливу.

Подібні заходи боротьби ефективні тільки для позбавлення від дорослих особин, оскільки личинкам пошкодити нездатні. Тому використовувати народні засоби від морквяної мухи потрібно тільки до моменту відкладання яєць.

8 способів: як боротися з морквяною мухою на грядці, морквяна муха та боротьба з нею

Боротьба з личинками

Боротьба з личинками найбільш ефективно протікає з використанням механічного впливу. Щоб знищити шкідників, потрібно своєчасно висмикувати з коренем всі пожовкле рослини і знищувати. Ще один не менш менш важливий пункт – перекопати землю восени.

Пізньої осені слід позбавлятися від личинок, які залишилися в землі на зимівлю. Варто перевернути великі грудки грунту, щоб комахи не змогли вибратися навесні назовні. Не варто садити одні і ті ж коренеплоди на одному місці кілька років поспіль, при цьому бажано видаляти грядки на значні відстані один від одного, щоб комахи, які залишилися без їжі, гинули самостійно.

Якщо агротехнічні заходи не підходять для позбавлення від комахи у зв’язку з малою ділянкою, варто спробувати щастя з використанням інсектицидів для боротьби саме з личинками. Найбільш ефективні «Мухоїд», «Провотокс», «Базудин». Їх головною діючою речовиною виступає діазинон, а тому вони мають приблизно однаковий спектр дії.

Випускаються ці речовини в гранульованій формі випуску. Дані гранули потрібно закопувати поблизу від коренеплодів. Коли личинки стосуються цих гранул, вони гинуть, а тому засіб є досить ефективним саме на даному етапі вегетативного розвитку морквяної мухи.

8 способів: як боротися з морквяною мухою на грядці, морквяна муха та боротьба з нею

Сорти моркви, стійкі до шкідників

Якщо не виходить позбутися від морквяної мухи на городі, то варто спробувати посадити ті сорти коренеплодів, які вона не любить. Немає стовідсоткової ймовірності, що вони не будуть з’їдені личинками, але шанс виростити моркву все ж більше.

Справа в тому, що морквяних мух приваблює запах хлорогенової кислоти, яка міститься в бадиллі моркви, а тому сорти, у яких рівень цієї речовини знижений, знайти вредителю буде набагато складніше, ніж звичайні.

Найчастіше мова йде про таких сортах моркви, як «Флайвей», «Нантик Резистафлай», «Маестро», «Кардинал». Більшість з цих сортів складно знайти в Росії на ринку, оскільки вони виведені за кордоном, але з плином часу все більше цих насіння з’являється на російському ринку.

Існує ще одна група гібридів, які є улюбленими сортами городників. Саме ними і складений список, оскільки помічено знижений цікавість морквяної мухи цими сортами. Але стійкість цих сортів до вредителю не доведена. На власному досвіді городники вивели, що варто садити: «Ібіцу», «Healthmaster», «Калгарі», «Олімпус», «Монанту», «Перфекція», «Витаминнаю 6», «Форто», «Нантскую Семко», «Кораля», «Хрустяшку», «Незрівнянний» і «Кардаме».

8 способів: як боротися з морквяною мухою на грядці, морквяна муха та боротьба з нею

Захист врожаю

Захистити уражену коренеплід вже не вдасться. Якщо личинки атакували овоч, то від нього варто позбутися, оскільки навіть при низьких температурах личинки морквяної мухи здатні окуклиться. Будь-які умови зберігання стають неможливими, якщо умова ставиться збереження цілого коренеплоду.

Зберігати моркву в разі її поразки личинками можливо тільки у випадку, якщо вона буде перероблена тим чи іншим видом. Це може бути заморожування в натертому вигляді, консервація, а також висушування.

На момент зростання можна спробувати захистити врожай від личинок морквяної мухи допомогою застосування біологічних засобів захисту. Таким є препарат Актофіт, який потрібно в невеликій кількості на 5 літрів води. Цей розчин потрібно розбризкати на грядку.

8 способів: як боротися з морквяною мухою на грядці, морквяна муха та боротьба з нею

Біологічний вплив – найбільш безпечне для коренеплодів, але при цьому взагалі не щадить комах, а тому варто використовувати його при бажанні зберегти врожай фізичної цілісності. У засобі не містяться токсичні речовини, за рахунок чого знищення личинок і лялечок відбувається повільніше, але при цьому овочі не представлятимуть ніякої шкоди здоров’ю людини.

Щоб позбутися від морквяної мухи рекомендується застосовувати комплекс заходів: народні засоби, профілактичні заходи, агротехнічні методи. Якщо все це не завадило мусі з’явитися, то варто пускати в хід важку артилерію: інсектициди та біологічні засоби.


Моя довідка - Корисні поради