6 способів: як почистити пральну машину від накипу, плісняви, іржі

В процесі експлуатації пральна машина забруднюється: на її внутрішніх поверхнях утворюється накип, накопичується бруд, фільтр забивається шерстю домашніх тварин і дрібним сміттям. Рекомендується регулярно очищати прилад, в іншому випадку термін його служби істотно скоротиться. Дізнавшись, як почистити пральну машину від накипу, та не допускаючи утворення сильних забруднень, можна не турбуватися, що техніка несподівано дасть збій в роботі.

6 способів: як почистити пральну машину від накипу, плісняви, іржі

Чому утворюється накип

Для прання машина-автомат використовують водопровідну воду, в якій часто підвищений вміст заліза і хлору. Крім того, в будь воді присутні кальцій та інші елементи, всі вони при нагріванні виділяються з води, осідають на внутрішніх поверхнях приладу. З плином часу наліт стає все товщі і твердіше, ускладнюючи роботу машини. Якщо вчасно не видаляти його, він може стати причиною поломки техніки.

Профілактика

Щоб пральна машина працювала без збоїв, необхідно періодично проводити профілактику утворення нальоту.

Попередити появу накипу можна, дотримуючись кількох правил:

 1. Завжди додавати миючі засоби (порошок або гель) тільки у відповідний відсік, а не в барабан.
 2. Скоротити частоту використання режимів, при яких вода нагрівається вище 40 °С, до мінімуму.
 3. Періодично (приблизно двічі на півроку) активувати програму прання з порожнім барабаном і додаванням кислотовмісних коштів.
 4. При використанні гелів і інших густих миючих складів включати додаткове полоскання, щоб повністю вимити їх залишки з бака.

Також можна додавати при кожному пранні 2 ложки кальцинованої соди або іншого складу, що пом’якшує воду. Якщо перуть речі з делікатних тканин, використовувати соду не можна.

Найдієвіший спосіб профілактики нальоту – установка очищає і пом’якшує фільтрів.

6 способів: як почистити пральну машину від накипу, плісняви, іржі

Способи очищення

Накип на внутрішніх деталях машини можна видалити різними способами, із завданням впораються як побутова хімія, так і підручні засоби. Однак використовувати кислотні склади слід з обережністю – кислота при тривалому або занадто частому застосуванні здатна зіпсувати металеві елементи приладу.

Сода

Видалення не тільки накипу, але і неприємного запаху, дбайливе очищення, попередження утворення цвілі – головні переваги використання соди.

Порошок з’єднують з водою в рівних пропорціях, ретельно перемішують. У розчин занурюють губку, злегка віджимають і протирають всі внутрішні поверхні. Залишають на півгодини, після чого змивають і запускають прання, не заповнюючи барабан одягом і вибравши максимальна кількість обертів при віджимі.

Оцет

У відсік для порошку наливають 200-400 мл 9% розчину, після чого вибирають режим, при якому вода нагрівається до 90 °С, активують функцію попереднього замочування (якщо така є) і додаткове полоскання.

6 способів: як почистити пральну машину від накипу, плісняви, іржі

Лимонна кислота

Порошок допомагає позбутися не тільки від нальоту, але і поганого запаху всередині машинки. Щоб почистити машинку лимонною кислотою, потрібно:

 1. Засипати порошок у відсік для порошку. Точна кількість засобу підбирають, орієнтуючись на обсяг барабана – на кожен кг буде потрібно близько 30 р.
 2. Включають режим прання при високій температурі, активують додаткове полоскання.

Дуже часто – більше 1 разу на 3 місяці – використовувати цей метод не можна. Кислота може завдати шкоди гумовим елементам техніки.

Хлорний відбілювач

Ефективний засіб для чищення пральних машин від накипу – відбілювач, у складі якого присутній хлор. Істотний мінус його застосування – різкий запах, який з’явиться у процесі. Щоб він швидше вивітрився, перед тим як приступати, слід влаштувати в квартирі протяг.

Потрібно вилити в барабан склянку відбілювача, запустити режим при нагріванні води вище 60 °С і вибрати подвійне полоскання.

Таблетки для посудомийки

Очистити пральну машину від накипу, поганого запаху і бруду можна, використовуючи таблетки для посудомийки. У барабан або відсік для порошку кладуть 1-2 штуки, встановлюють режим на 60 або вище градусах. Таку процедуру рекомендується проводити двічі на рік. Бак при цьому залишають порожнім.

6 способів: як почистити пральну машину від накипу, плісняви, іржі

Побутова хімія

Швидко і ефективно почистити пралку можна, використовуючи спеціально призначені для цього склади:

 1. Top House дієвий навіть проти самих застарілих нальотів.
 2. «Антінакіпін», що випускається для пральних машин, усуне забруднення в самих важкодоступних місцях.
 3. Luxus Professional прибирає наліт і залишає ненав’язливий аромат лимона.

Частота застосування і дозування вказане на упаковці конкретного продукту.

Важливо! «Калгон» проти вже утворився нальоту безсилий, він тільки пом’якшує воду.

Елементи машинки

Внутрішніх елементів приладу шкодить не тільки накип: на них може утворитися наліт бруду та залишків миючих засобів, іржа або цвіль. Сигналом того, що це сталося, служить поганий запах, що йде з барабана або від випраного одягу.

Перш ніж приступати до роботи, техніку слід від’єднати від мережі.

Чищення барабана і тена

Найбільше забруднення схильні 2 елемента приладу: ТЕН і барабан. На поверхні бака осідає бруд і дрібний сміття з кишень, на нагрівальному елементі наростає накип. Існує кілька способів, як можна почистити барабан пральної машини від бруду:

6 способів: як почистити пральну машину від накипу, плісняви, іржі

 1. Оцтовим розчином, «Білизною» або лимонною кислотою. Обрана речовина наливають всередину бака, запускають прання при високій температурі. Після закінчення включають полоскання. Цей метод допомагає боротися і з накипом на ТЕН.
 2. Харчовою содою. Мокрою ганчіркою протирають барабан, насипають на губку порошок, обробляють нею всі поверхні. Чекають 30-60 хвилин, відтирають розм’якшилася бруд. Включають режим полоскання, щоб змити залишки соди і забруднень.

Так як зняти застарілий наліт з барабана на пральній машині за допомогою підручних засобів виходить не завжди, у складних випадках використовують більш результативне речовина – кальциновану соду. Працювати слід у рукавицях, щоб не пошкодити шкіру. Спосіб її застосування нічим не відрізняється від використання харчової соди.

Чистка манжети і ущільнювальної гумки

На ущільнювальної гуми і манжетах накопичується бруд і залишки миючих засобів. Щоб привести в порядок і позбутися від неприємного запаху, використовують соду або інші миючі склади («Пемолюкс» або, наприклад, «Білизну», якщо забруднення піддаються видаленню слабо).

Засіб наносять на вологу губку, протирають нею забруднені ділянки. Можна використовувати зубну щітку для обробки важкодоступних місць пральної машинки. Після вологою ганчіркою ретельно промивають оброблені поверхні і витирають насухо паперовим рушником.

Чистка лотка, контейнера, ванночки і дозатора

Оскільки порошок і рідкі склади змиваються з відсіку при пранні не повністю, вже через кілька циклів поверхні лотка покриваються слизьких нальотом, починають погано пахнути, на них може з’явитися цвіль. Чищення рекомендується проводити після кожних 5-6 прань.

6 способів: як почистити пральну машину від накипу, плісняви, іржі

Щоб прибрати забруднення, слід:

 1. Вийняти лоток. У більшості моделей його для цього потрібно висунути на всю довжину, потім підняти за край і акуратно натиснути, щоб звільнити задню частину.
 2. Промити проточною водою.
 3. Нанести на губку чистячий засіб, обробити всі поверхні і відсіки для порошку, кондиціонера.
 4. Ретельно промити і висушити, перш ніж вставляти на місце.
 5. Поверхні отвору, в якому розташовується лоток, також протирають.

Якщо звичайна чистка не допомогла, лоток слід замочити: помістити в ємність з гарячою водою, в яку доданий оцет або хлорвмісний відбілювач. Через пару годин проблемні ділянки знову пробують відтерти щіткою або губкою з содою або іншим миючим порошком.

Ще один варіант – розмістити деталь в посудомийну машину. Після чистки в ній залишки забруднень видалити буде набагато простіше.

Чистка фільтра

Щоб прочистити засмітився фільтр, потрібно підготувати ємність, в яку буде зливатися залишилася в ньому вода, викрутку, ганчірку.

6 способів: як почистити пральну машину від накипу, плісняви, іржі

У різних моделях машин фільтр може перебувати на передній або задній стороні корпусу. Зазвичай він розташовується за декоративною панеллю, яку легко зняти, підчепивши викруткою. Після цього відкручують фільтр, підставивши під нього таз. Промивають деталь проточною водою, видаливши весь накопичився всередині сміття, ставлять на місце.

Чистка зливного насоса

Сміття, що ускладнює роботу насоса, накопичується на крильчатці, тому чистити потрібно саме її. Сам зливний насос в приладах різних виробників розташовується всередині корпусу, тому потрібно зняти верхню або нижню панель.

Щоб розібрати насос і дістатися до крильчатки, з допомогою викрутки відкручують 2 саморізи, якими він закріплений. Знявши верхню деталь, протирають відкрилася крильчатку вологою губкою, видаляють забруднення. Після встановлюють всі зняті елементи на місце.

Чищення корпусу і дверцята

На зовнішніх поверхнях машинки накопичується пил, можуть залишитися плями від миючих засобів і утворитися інші забруднення. Як правило, їх легко видалити змоченою водою ганчіркою. Якщо очистити поверхні не виходить, використовують губку, вимочену в мильному розчині.

6 способів: як почистити пральну машину від накипу, плісняви, іржі

Важливо! При чищенні приладу губку або ганчірку слід добре віджати, в іншому випадку рідина може потрапити всередину корпусу і вивести техніку з ладу. Всі роботи проводять, попередньо від’єднавши машинку від електромережі.

Типи забруднень

Іржа

Корозія найчастіше утворюється на задній стінці барабана. Якщо пошкодження невеликі, то впоратися з ними підручними або спеціальними засобами можна. Якщо ж іржа вразила велика ділянка бака або іншого елемента, може знадобитися повна заміна деталі.

Для боротьби з корозією використовують лимонну кислоту, соду, оцет. Один із засобів наносять на проблемну область і залишають на кілька годин, а потім видаляють і зачищають залишки іржі металевою мочалкою. Якщо з першого разу очистити поверхню не вдалося, процедуру проводять заново.

Цвіль і грибок

Найбільш часто цвіль виникає в лотку для порошку, зливному шлангу, всередині ущільнювальної гуми. Якщо наліт невеликий, досить буде промити ці елементи мильним розчином. У більш серйозних випадках потрібно використання хлорного відбілювача і оцту.

1 л «Білизни» вливають у лоток для миючих засобів. Вибравши прання при максимальному нагріві води, включають машину. Через чверть години після початку циклу тиснуть на паузу. Через пару годин додають у відсік для кондиціонера склянку оцту. Відновлюють роботу приладу. Після закінчення циклу прання активують полоскання.

6 способів: як почистити пральну машину від накипу, плісняви, іржі

Дезінфекція зсередини

Всередині машинки створюються сприятливі для розвитку бактерій умови, тому періодично може виникати необхідність дезінфекції. Здійснити її можна підручними засобами: з’єднати 2 частини прального порошку з частиною «Білизни», вилити половину розчину в лоток, решту – у бак. Після включити машинку на прання при 60 або 90 °С.

Вичистити шерсть тварин

Якщо в будинку є тварини, то їх шерсть потрапляє на одяг і інші речі, а при пранні накопичується всередині машинки, забиваючи пресостат. Неполадки в роботі цього елемента призводять до збоїв приладу при віджиманні або неповного заповнення бака водою.

Алгоритм чищення техніки від вовни:

 1. Від’єднати гумову трубку від пресостату (у різних моделей деталь може перебувати в різних місцях, знайти її допоможе інструкція до конкретного приладу).
 2. Прочистити довгим вузьким предметом, наприклад в’язальної спицею.
 3. Перевірити зливний шланг: від’єднати його від задньої стінки приладу, продути або прочистити спицею.

Щоб шерсть не забивала машинку, слід очищати речі щіткою або спеціальним роликом перед тим, як покласти їх у бак.

Правила догляду за машинкою

Щоб прилад справно працював довгий час, за ним потрібно доглядати:

 1. Регулярно очищати всередині і зовні, не допускаючи застарілих забруднень.
 2. Після прання залишати дверцята відчиненими, щоб залишки води могли випаруватися.
 3. Не перевантажувати машинку, класти не більше зазначеного виробником кількості білизни.
 4. Використовувати пом’якшувальні воду склади або встановити очисні фільтри.

Накип та інші забруднення ускладнюють роботу машинки, ведуть до зносу або поломки деталей. Важливо стежити за станом елементів приладу і своєчасно очищати їх, використовуючи безпечні засоби.Моя довідка - Корисні поради