6 способів: Як почистити газову колонку, чистка газової колонки своїми руками

При регулярній експлуатації газова колонка забруднюється – на внутрішніх елементах утворюється накип, в теплообміннику накопичується кіптяву, а пальник засмічується. Все це негативно позначається на роботі приладу, тому необхідно регулярно проводити чистку газової колонки своїми руками або запрошувати майстра.

6 способів: Як почистити газову колонку, чистка газової колонки своїми руками

Причини утворення накипу і Ознаки забруднення теплообмінника

Принцип роботи пристрою досить простий – ємність з водою нагрівається від газового пальника. Щоб підвищувалася температура води швидко, в колонках рідина над полум’ям розташовується не в великої ємності, а в тонких трубах. Утворюється при кип’ятінні накип ускладнює роботу приладу: товстий шар вапняних відкладень уповільнює рух рідини, а також погіршує теплопровідність труб. Слід своєчасно очищати від забруднення, в іншому випадку колонка може вийти з ладу.

Зрозуміти, що колонка потребує чищення, легко. Про це свідчать:

 • часті збої в роботі (прилад передчасно відключається або не включається);
 • зменшення напору з крану з гарячою водою;
 • недостатнє прогрівання води;
 • плескають звук при підпал пальника;
 • включення УЗО без видимих причин;
 • осипання сажі з корпусу.

Важливо! Перш ніж приступати до чищення приладу, слід обов’язково перекрити подачу газу та води до колонки.

Поради та рекомендації

Перед тим як почистити газову колонку, потрібно уважно вивчити інструкцію до неї. Оскільки прилад підключений до газу, необхідно суворо дотримуватися техніки безпеки, а після чищення переконатися, що пристрій справно працює.

6 способів: Як почистити газову колонку, чистка газової колонки своїми руками

Як часто чистити колонку

Щоб прилад служив довго, періодично – приблизно раз на 2 місяці або трохи рідше – потрібно його візуальний огляд, оцінка стану внутрішніх елементів, видалення кіптяви, пилу і сажі з поверхонь.

Профілактичну чистку від накипу проводять двічі на рік, використовуючи підручні засоби або спеціальні склади. Така процедура допоможе запобігти утворення товстого шару вапняних відкладень, а значить, техніка працюватиме без збоїв.

Чи потрібно знімати і розбирати

Для чищення нагрівача від застарілого нальоту потрібно розібрати колонку. При цьому знадобляться наступні інструменти:

 • набір гайкових ключів;
 • алюмінієва або мідна дріт;
 • викрутки (пласка, хрестова);
 • щітка з металевою щетиною.

Якщо ж проводити профілактичну чистку, то необхідність капітальної виникатиме набагато рідше. Профілактику здійснюють без зняття нагрівача.

Способи очищення

Видалити накип можна декількома методами. Механічним – вручну – зчищають великі відкладення, після чого видаляють залишки спеціальними складами. Якщо шар накипу тонкий, достатньо використовувати лише другий метод.

6 способів: Як почистити газову колонку, чистка газової колонки своїми руками

Механічна чистка

Технологія полягає в знятті основної маси вапняних відкладень за допомогою металевої щітки.

Попередньо на радіатор з допомогою губки наносять гель для миття посуду. Після проходяться по покритий нальотом поверхонь щіткою, намагаючись зняти всі забруднення. Залишки гелю і бруду видаляють водою.

Чистка хімічними реагентами

Вичистити теплообмінник можна спеціальними складами. Для цього потрібно зняти його з колонки. Конструкції приладів різних виробників розрізняються, тому і процес розбору пристрою виконується по-різному. Послідовність дій можна дізнатися, вивчивши інструкцію до власної газової колонки.

Після того як теплообмінник знято, його чистять, використовуючи:

 1. Лимонну кислоту. По містку ємність наливають воду, засипають суху кислоту (із розрахунку 120 г порошку на кожен літр рідини). Опускають туди знятий радіатор. Кип’ятять протягом півгодини. Ретельно промивають водою, видаляючи щіткою залишки відкладень.
 2. Оцет. Метод не підходить для деталей, виконаних з алюмінію. У літрі води розчиняють 300 мл оцту, занурюють в рідину теплообмінник, залишають на півгодини, миють.
 3. Содою з оцтом. Пачку соди засипають у вхідний патрубок, після чого заливають туди ж півсклянки оцту. Чекають чверть години, промивають.

6 способів: Як почистити газову колонку, чистка газової колонки своїми руками

Подібні засоби не завжди справляються з нальотом з першого разу, можливо, буде потрібно кілька застосувань.

Крім народних методів існують і готові хімічні склади, розчиняють накип, наприклад «Антінакіпін». Спосіб застосування кожного складу виробник вказує на етикетці.

Прибрати накип без зняття радіатора

Як почистити газовий котел від накипу, не демонтують нагрівач:

 1. Знімають передню кришку корпусу, від’єднують подводящую воду трубку.
 2. Надягають на вихідний патрубок шланг.
 3. Відкривають кран з гарячою водою, чекають, щоб злилося трохи (приблизно 1 л) води, закривають.
 4. Готують в окремій ємності очищуючий розчин (розмішують у невеликій кількості води засіб проти накипу і іржі).
 5. Вливають в радіатор, використовуючи з’єднані раніше гумову трубку.
 6. Залишають відмокати на пару годин.

Потім розчин зливають, відкривши кран, знову приєднують трубу, подводящую воду, добре промивають всю конструкцію. Якщо все зроблено правильно, прилад знову повинен почати працювати справно.

Видалити кіптява з теплообмінника

Шкідливі викиди, що утворюються при горінні, осідають на нутрощах колонки, з часом засмічуючи деталі. Тому потрібно періодична чистка теплообмінника від нальоту кіптяви. Для цієї процедури потрібно демонтувати зазначений елемент. Якщо різьбові з’єднання встигли проржавіти, відкрутити їх буде складно, і варто придбати спеціальний склад (проникаючу мастило або «рідкий ключ»). Сопла пальника закривають дрантям, щоб захистити їх від попадання сажі.

6 способів: Як почистити газову колонку, чистка газової колонки своїми руками

Метод очищення від газових викидів:

 1. Воду і газ перекривають, відкривають кран гарячої води, щоб злити залишки рідини.
 2. Гайковим ключем відкручують накидні гайки.
 3. Перевіряють, чи можна зняти теплообмінник. Якщо нічого не заважає, демонтують його, в інших випадках відгвинчують залишився кріплення.
 4. Наносять на щітку з довгим ворсом рідина для миття посуду, очищають деталь від кіптяви, ретельно промивають проточною водою.
 5. Встановлюють на місце, закручують гайки.

Зверніть увагу! Після чищення слід перевірити правильність складання, переконатися, що немає течі. Тільки після цього відновлюють подачу газу до приладу.

Прочищення водоприймального вузла

У водоприемном сайті є спеціальний фільтр, що очищає надходить у труби рідина від домішок. Щоб очистити його, потрібно розібрати прилад, зняти вузол. Знайшовши кріплення на корпусі, відгвинчують його, знімають кришку, виймають сітку-фільтр. Промивають вийняту деталь під проточною водою, якщо потрібно, використовую засіб і щітку.

Очищення газового пальника водонагрівача

Почистити пальник від нагару можна і самостійно, проте подібна процедура досить складна, і без відповідного досвіду краще довірити її професіоналам.

6 способів: Як почистити газову колонку, чистка газової колонки своїми руками

Послідовність дій при чищенні газового редуктора:

 1. Відкрутивши болти, знімають передню панель.
 2. Відключають проводи, що з’єднують термодатчик з панеллю управління.
 3. Від’єднують колектор і демонтують пальник. Щіточкою прибирають з них пил, акуратно протирають вологою ганчіркою. Важкодоступні місця обробляють йоржиком.
 4. Оглядають датчики і електроди. Якщо на них є нагар, прибирають його.
 5. Пальник миють мильною губкою, ретельно споліскують.

Після чищення всі деталі встановлюють на місце. Перевірити правильність складання і переконатися у відсутності витоку можна, промазавши кожне з’єднання труб мильною губкою. У місцях, де утворилася текти, розчин почне пузиритися. Необхідно перекрити подачу газу і звернутися в аварійну службу.

Якщо при включенні приладу газ не горить, або слабке полум’я, вогонь нерівномірний, швидше за все, забилися форсунки. Для чищення використовують дріт.

Профілактика забруднень і догляд за колонкою

Щоб газова колонка будь-якої фірми – «Ферроли», Bosch, «Нева» або іншій – безперебійно служила довгі роки, за нею необхідно правильно доглядати.

6 способів: Як почистити газову колонку, чистка газової колонки своїми руками

Накип утворюється при нагріванні води до 80 і вище градусів. Рекомендується встановити менше значення у налаштуваннях приладу. Як правило, для побутових завдань достатньо води температурою не вище 45 °С.

Періодично слід проводити візуальний огляд внутрішніх елементів пристрою, щоб своєчасно прочищати забруднені поверхні. Не рідше 2 разів на рік потрібно проводити профілактичну чистку теплообмінника від накипу.

Чистка газової колонки – досить складний процес. При відсутності досвіду не варто самостійно розбирати пристрій, щоб не створити аварійну ситуацію.Моя довідка - Корисні поради