5 принципів: Марі Кондо Магічна прибирання, японське мистецтво наведення порядку в будинку і в житті

Не багато знайомі з таким поняттям, як магічна прибирання за Марі Кондо. Ця жінка – фахівець з прибирання будинку. Книгу «Магічна прибирання» Марі Кондо вперше опублікувала в 2011 році, тоді ж вона стала бестселером, і донині популярна у багатьох жінок, оскільки вчить боротися з безладом в будинку.

Багато вважають, що японська система не може працювати в інших країнах з-за різниці менталітету. В Японії цінується мінімалізм, а в інших країнах не всі до нього звикли, тому не збираються повністю міняти свої принципи для наведення порядку. Але про це ніхто і не просить – досить почерпнути основні положення і дотримуватися їх.

5 принципів: Марі Кондо Магічна прибирання, японське мистецтво наведення порядку в будинку і в житті

Вертикальне зберігання

Цей метод зберігання одягу, на думку Кондо, є найбільш зручним з усіх. Але для його використання потрібна наявність в будинку комода з висувними ящиками. Багато господинь не раз помічали, як зручно користуватися полицями в шафі. Всі речі складаються в акуратні стопки, і кожен елемент гардеробу добре проглядається.

Але це зручно тільки у разі, коли в шафі є вертикальні полиці. А ось в комоді подібний метод зберігання речей зовсім не повинен зберігатися.

Принцип вертикального зберігання речей полягає в тому, що кожен предмет гардероба складається в акуратний прямокутник, який можна «поставити» на дно ящика. Основне правило в даному випадку – висота прямокутника не повинна перевищувати глибини ящика комода.

Цей метод зібрав велику кількість шанувальників по всьому світу, так як дозволяє економити місце. Автор запевняє, що так можна позбавитися від речей, які не приносять радість. А для Марі Кондо це головне в предметах гардеробу.

Крім іншого, вертикальне зберігання дозволяє швидко виявити речі, які не користуються попитом. Це буде відмінний привід від них позбутися. При цьому не обов’язково їх викидати, є можливість віддати знайомим і родичам.

5 принципів: Марі Кондо Магічна прибирання, японське мистецтво наведення порядку в будинку і в житті

Але в даному випадку не варто захаращувати їх будинку: необхідно адресно віддавати ті речі, за які нові власники заплатили б. В такому випадку подарунок буде корисним. Інакше гарні речі можуть піти на благодійність.

Це способи втішити себе, якщо річ дорога як пам’ять, або шкода витрачених на неї коштів. Комусь вона може принести радість, якщо не змогла порадувати свого власника час.

Ще один плюс того, що всі речі знаходяться на увазі, — немає можливості забути про якийсь предмет гардероба, як якщо б він лежав на дні скриньки. Комод з горизонтальним методом зберігання являє собою чорну діру, в якій якщо не зникають речі, то вже точно знаходяться в забуття.

Вертикальне зберігання дозволяє вирішити проблему з порядком у ящиках: речі зручно діставати, не приводячи в хаос все інше вміст. Марія Кондо при цьому вкрай проти покупки спеціальних органайзерах. Вона не бачить в них сенсу – у разі необхідності можна скористатися коробкою з-під взуття.

Позбавлення від непотрібного

Марі Кондо з дитинства звикла забиратися будинку. Ще в п’ятирічному віці вона наводила порядок у своїй кімнаті, потім переходила в кімнату брата, а потім намагалася прибрати весь будинок. Вона розуміла, що не досягла того максимуму, якого хотіла. Так було до того, як вона почала читати книги з прибирання.

Тоді заснувалося її головне правило – потрібно позбавлятися від мотлоху. Подібний теза вона ввела в своє життя і намагалася привчити до нього оточуючих. Щоб не було хаосу в будинку, необхідно викинути ті речі, які його створюють.

5 принципів: Марі Кондо Магічна прибирання, японське мистецтво наведення порядку в будинку і в житті

Для цього вона придумала свою методику. Необхідно зібрати речі за категоріями перед собою. Взявши до рук кожний предмет, необхідно поставити стосовно нього наступні питання:

  1. Радісно мені від його використання?
  2. Подобається він мені?
  3. Турбуватимуся я, втративши його?

У разі, коли на всі питання відповідь позитивний, варто залишити цю річ у використанні. Інакше варто позбутися від цих предметів, оскільки вони не будуть використовуватися. Перекладати їх з місця на місце задоволення не принесе, а вони будуть лише джерелом безладу.

Щодо документів і паперів завжди йде війна. Адже часто інформація по експлуатації приладу може стати в нагоді, але за методом збирання КонМари потрібно позбавитися від непотрібного. Автор вважає, що в разі необхідності, можна знайти потрібну інформацію в інтернеті.

Зберігання одягу

Японська прибирання має свої правила і в цьому пункті. Крім вертикального зберігання, потрібно усвідомити й інші нюанси. У гардеробі кожної людини можна знайти речі, які він не носить, але до яких психологічно прив’язаний. Від подібних потрібно позбавлятися.

Буде корисно розкласти всю свою одежу перед собою на підлозі. Причому там повинні бути як літні, так і зимові речі. Всі предмети гардероба необхідно зберігати в одному місці, щоб не було можливості про щось забути.

Так як непотріб є породженням хаосу, необхідно поставити ті ж запитання до кожної речі окремо. Може бути, цей светр подарунок мами. Навіть якщо він не подобається, викидати його соромно і непристойно. Незважаючи на це, варто викинути або віддати речі, які більше не будуть в експлуатації за будь-яких причин.

5 принципів: Марі Кондо Магічна прибирання, японське мистецтво наведення порядку в будинку і в житті

Потім можна приступати до зберігання. Для цього потрібно застосувати вивчений раніше вертикальний спосіб складання речей, якщо справа стосується комода. У разі платтяної шафи, необхідно приділити увагу саме полицях, так як в цьому випадку місця для зберігання буде більше.

Плічка займають багато місця, тому краще складати стопками, але це у випадку, якщо немає місткою вбиральні. Також Марі Кондо рекомендує сортувати речі за кольором, сезонності або призначенням. Сама вона воліє впорядковувати гардероб по легкості тканин. Тому ліворуч у неї розташовані пальто, светри і куртки, а праворуч блузи, топи і блейзери.

Спідня білизна і шкарпетки вимагають особливої уваги. Для цього можна використовувати як окремий ящик комода, так і звичайну коробку з-під взуття. Шкарпетки потрібно згорнути навпіл, а потім реверсивно повертатися до цього процесу, поки елемент не перетвориться в прямокутник. Ставити його необхідно на одну з бічних граней, а не на зріз.

Бюстгальтери також вимагають особливого зберігання. Автор книги «чари прибирання» радить зберігати їх в застебнутому вигляді, склавши в чашечки бретельки. При цьому чашечки не потрібно вкладати один в одного, так як це може пошкодити формі ліфа.

Труси слід покласти перед собою, подумки розділити на 3 частини і бічні грані скласти в центр. Потім вузьку частину прямокутника почати складати те число раз, яке знадобиться, щоб його висота не перевищувала глибини скриньки або коробки для зберігання.

Складаючи в коробку, теж потрібно зберігати певну систему: шкарпетки лежать поруч з шкарпетками, бюстгальтери вкладені один в одного, а потім розташовується ряд з трусами.

Кожен предмет гардероба необхідно складати однаково, щоб вони не були покладені в різнобій. Марі Кондо радить вивчити японський метод складання одягу.

5 принципів: Марі Кондо Магічна прибирання, японське мистецтво наведення порядку в будинку і в житті

Японська прання також намагається привчити господинь до порядку, оскільки вимагає своєчасно її проводити. Не варто приділяти цьому вихідний день. По мірі накопичення речей, їх потрібно прати. А одразу після висихання гладити і прибирати на свої місця.

Місце для кожного предмета

У багатьох книгах радиться знайти кожному предмету своє місце, але це не завжди можливо, якщо в будинку знаходиться велика кількість речей. Тому попередньо позбавляємося від непотрібного.

Слід почати з предметів гардероба, потім переходити до книг, а потім до документів. Необхідно подумки уявити той будинок, в якому буде затишно перебувати його мешканцям, в якому у кожного предмета буде певне місце.

Відкривши очі, можна почати до цього прагнути. При цьому потрібно не сповіщати рідних про те, що ви вирішили позбутися від певних речей, інакше вони постараються знайти цього призначення.

У кожному будинку є маса електроприладів, подовжувачів, трійників, перехідників і іншого. Необхідно перевірити, чи всі вони знаходяться у використанні. Вийшли з терміну експлуатації і відповідають вимогам безпеки варто утилізувати.

Речами потрібно користуватися осмислено. Тому під рукою завжди повинні бути часто використовувані предмети. Всі інші, якщо вони потрібні, потрібно прибрати на свої місця. При цьому не рекомендується завантажувати ящики і шафи більш ніж на 90%.

5 принципів: Марі Кондо Магічна прибирання, японське мистецтво наведення порядку в будинку і в житті

Якщо ящики будуть забиті до відмови, то можна і не говорити про порядок у домі, так як частина речей у цій шафі не будуть використані. Про їх існування або забудуть, або до них буде неможливо дістатися через велику кількість інших предметів.

Прибирання в кілька етапів – не бійтеся робити все і відразу

Прибирання по-японськи вимагає відмовитися від стереотипу, що можна прибирати в кілька етапів. Бажання навести порядок у життя повинно супроводжуватися одноразовим заняттям прибирання у всьому будинку. При цьому Марі Кондо рекомендує братися за все відразу.

На прибирання необхідно налаштуватися. Кому-то в цьому ділі допомагає музика або бурмотіння телевізора на задньому плані. Але автор книги, що розповідає про магії прибирання, радить творити чудеса в повній тиші, щоб ніщо не відволікало думки.

Прибирання в домі завжди повинна бути генеральної, адже якщо прибирати кімнату по частинах, то хаос буде моментально повертатися, а цього хочеться уникнути. Так, якщо не забратися одноразово у всьому будинку, не прийде відчуття задоволення собою, не з’явиться бажання дотримуватися завжди чистоту, оскільки не буде видно, що господаркам встигла за цей час зробити.

5 принципів: Марі Кондо Магічна прибирання, японське мистецтво наведення порядку в будинку і в житті

Не варто боятися витратити на прибирання багато часу. Прибираючи частинами протягом тижня, піде більше часу сумарно, ніж якщо зібратися і розібрати все в один день.

Порядок в будинку можна прирівняти до порядку в життя. Оскільки перед важливими справами, які не хочеться починати робити, людина завжди відтягує цей момент, займаючись чим завгодно, але тільки не тим, чим треба. Прибирання в домі часто входить у цей критерій.

Вся справа в тому, що поки погляду є за що чіплятися, людина не може зосередитися на важливих справах. Наведення порядку в будинку дарує почуття задоволення, завдяки чому можна зі спокійною душею братися за досягнення інших цілей.

«Звичайне диво або прибирання, яка змінить ваше життя» — слоган цієї книги. Її рекомендується прочитати для загального ознайомлення і щоб навести порядок у своєму житті.


Моя довідка - Корисні поради