22 способи: як позбутися від цвілі на стінах, як прибрати цвіль зі стіни в квартирі

Цвіль на стінах служить не тільки джерелом затхлого запаху в приміщенні, руйнує оздоблювальні матеріали, але і негативно впливає на здоров’я проживаючих у квартирі людей. Саме тому необхідно відразу ж, як тільки були помічені чорні крапки або плями, приступити до виведення грибка.

22 способи: як позбутися від цвілі на стінах, як прибрати цвіль зі стіни в квартирі

Причини появи

Перш ніж вирішувати, що робити, виявивши цвіль на стіні в квартирі, слід виявити причину її появи. Без цього всі дії з видалення грибка будуть марні – згодом він знову покриє оброблені поверхні.

Пліснявий наліт на стінах виникає переважно через порушення мікроклімату в приміщенні:

 1. Погана вентиляція. Часто грибок утворюється після заміни дерев’яних рам на пластикові вікна. Останні мають відчутно кращою герметичністю, не пропускають повітря з вулиці, і в приміщенні підвищується вологість. Осідає на стінах конденсат сприяє розвитку грибкових спор, і незабаром стіни покриваються чорним або зеленуватим нальотом.
 2. Помилки при зовнішній обробці стін. Неутеплені або погано утеплені бетонні, дерев’яні та цегляні стіни промерзають, з-за чого поступово відволожуються.
 3. Нерегулярне або рідкісне провітрювання, немає вентиляції. Відсутність притоку свіжого повітря веде до збільшення вологості в приміщенні.
 4. Погана робота опалювальної системи або її відсутність. Гарячі батареї сушать повітря, створюючи несприятливі для грибка умови.
 5. Протікання в покрівлі. У приватних будинках і квартирах на останньому поверсі стіни відволожуються з-за неякісного покриття даху.

Виявивши причину утворення грибка, необхідно усунути її: організувати якісну вентиляцію в приміщенні, провести опалення, якісно утеплити промерзающую стіну або відремонтувати дах. Тільки після цього можна приступати до боротьби з цвіллю.

22 способи: як позбутися від цвілі на стінах, як прибрати цвіль зі стіни в квартирі

Шкоду і небезпеку

Грибкові спори присутні в повітрі практично постійно, проте в кімнаті зі стінами, покритими цвіллю, їх концентрація значно перевищує норму. Підвищений вміст суперечка призводить до розвитку різних захворювань у людей з ослабленим імунітетом, наприклад аспергиллезу. Також спори здатні викликати микогенную алергію.

Від цвілі на стінах руйнуються оздоблювальні та будівельні матеріали: шпалери, штукатурка, бетон, цегла і – найбільше – деревина. Якщо не боротися з існуючою нальотом, незабаром буде потрібно косметичний або навіть капітальний ремонт.

Народні способи

Варіантів, ніж прибрати цвіль зі стін в квартирі, існує безліч. Можна скористатися як спеціальними препаратами, так і домашніми засобами. У першому випадку слід діяти з обережністю – до складу їх входять різні агресивні речовини, які можуть завдати шкоди здоров’ю.

Антисептична грунтовка

Антисептичні ґрунтовки розрізняються по складу вони можуть бути олійними, водорозчинними, на основі органічних розчинників. Для обробки житлових приміщень краще користуватися тими, що на водній основі – вони безпечні, не виділяють їдких запахів, швидко висихають. Їх можна застосовувати і в приміщеннях з підвищеною вологістю.

22 способи: як позбутися від цвілі на стінах, як прибрати цвіль зі стіни в квартирі

Перед застосуванням антисептика для стін від цвілі уражені поверхні необхідно очистити механічним способом. Для цього:

 • одягнувши захисні окуляри, рукавички і респіратор, з допомогою мокрої ганчірки або з пульверизатора водою обробляють вкриті нальотом ділянки – це потрібно, щоб при чищенні суперечки не розліталися по всіх приміщеннях;
 • кельмою зчищають штукатурку до неушкодженої шару (якщо стіни покриті шпалерами, і утворилася цвіль на або під ними, то знімають їх);
 • шліфують наждачним папером;
 • валиком або пензлем наносять перший шар грунтовки;
 • після висихання складу наносять наступний.

При сильних ураженнях і при обробці бетонних поверхонь знадобиться до 5 шарів. Якщо ж плям мало, допоможе і менше – 2-3.

Оцет

Грибок на стінах можна вивести 9-процентним оцтовим розчином. Його наливають в пульверизатор і розпилюють по всіх проблемних ділянок. Залишають висихати, після чого зчищають залишки нальоту щіткою. При необхідності процедуру повторюють до повного зникнення плям і розлучень.

22 способи: як позбутися від цвілі на стінах, як прибрати цвіль зі стіни в квартирі

Перекис водню

Для знищення цвілі на непористих (пластикових, кахельних) поверхнях можна взяти перекис. Важливо пам’ятати, що рідина може відбілити оброблені ділянки, тому її бажано застосовувати тільки на світлих стінах.

Чисте дрантя просочують 3 % розчином перекису, протирають нею місця зі слідами грибка. Великі ділянки зручніше обробляти з пульверизатора. Чекають чверть години, після чого видаляють залишки рідини сухою ганчіркою. Мити стіну не потрібно – склад не токсичний.

Відбілювач

«Білизна» допомагає від цвілі будь-якого типу на стінах. Міститься в ній хлор вбиває патогенні мікроорганізми.

Порядок застосування:

 • прибрати від ураженої грибком стіни меблі;
 • організувати приплив свіжого повітря в приміщення (відкрити кватирку, включити вентиляційну установку);
 • розчинити 100 мл «Білизни» у літрі води, перелити в пульверизатор;
 • надівши рукавички, респіратор і захисні окуляри, обробити вкриті нальотом поверхні і ділянки в радіусі 30 см навколо;
 • через 10 хвилин зачистити стіну, з допомогою шпателя або вологої ганчірки знімаючи цвіль і зруйнований нею обробний матеріал;
 • чистою вологою ганчіркою протерти оброблені місця, залишити висихати.

Після цього чекають, поки стіна повністю просохне. Як правило, на це може знадобитися від 1 до 2 днів. Оглядають поверхні, і якщо грибок не зник, проводять повторну обробку.

22 способи: як позбутися від цвілі на стінах, як прибрати цвіль зі стіни в квартирі

Нашатирний спирт

Щоб вивести грибок на стіні за допомогою аміаку, необхідно розвести його навпіл з водою, після чого розпорошити і залишити на пару годин. Потім змити залишки розчину вологою ганчіркою. Такий склад можна використовувати тільки на твердих поверхнях: плитці, склі, пластику. Вглиб пористих матеріалів нашатирний спирт проникнути не може, а значить, повністю вбити грибок на дереві або штукатурці з його допомогою не вийде.

Слід враховувати, що рідина має різкий запах, тому необхідно працювати в приміщенні з відкритою кватиркою і в респіраторі.

Бура

Усунути пліснявий наліт на плитці, дереві або камені можна, використовуючи буру. Спочатку готують розчин – розчиняють у літрі води чверть склянки порошку. За допомогою щітки з жорсткою щетиною, змоченою в розчині, зчищають грибок зі стіни. Дрантям витирають оброблені ділянки насухо. Змивати розчин не потрібно – компоненти його не шкодять здоров’ю, зате оберігають стіну від повторного розвитку грибка.

22 способи: як позбутися від цвілі на стінах, як прибрати цвіль зі стіни в квартирі

Фурацилін

Прибрати цвіль зі стін в квартирі можна, скориставшись фурациліном – використовується в медичних цілях антисептику. Для цього 10 подрібнених таблеток розчиняють у склянці води, очищають запліснявілі поверхні від нальоту, пензлем наносять отриману рідину на сухі стіни. Розчин не змивають.

В якості профілактики рекомендується повторно обробити поверхні через 3 місяці.

Олія чайного дерева

Повністю натуральний і безпечний антисептичний засіб – саморобний спрей, що складається з 500 мл води і 2 чайних ложок ефірного масла чайного дерева. Цю рідину переливають в пульверизатор і рясно наносять на запліснявілі ділянки. Змивати розчин не потрібно.

Харчова сода

Обробка стін від грибка содовим розчином також не завдає шкоди здоров’ю, однаково ефективна як на твердих, так і на пористих матеріалах.

Столову ложку соди розмішують у літрі води, переливають цю рідину в пульверизатор, обробляють проблемні ділянки. Щіткою зчищають зволожений наліт, після чого протирають вологою ганчіркою, видаляючи залишки спір. Після знову розпорошують рідина, не змивають.

22 способи: як позбутися від цвілі на стінах, як прибрати цвіль зі стіни в квартирі

Канцелярський клей

Позбутися від чорної цвілі на стіні, якщо її небагато, можна і з допомогою ПВА. Для цього його розводять навпіл з водою і протирають ганчіркою змоченою розчином уражені ділянки. Змивати складу не потрібно.

Марганцівка

Ще один народний метод – обробка поверхонь протигрибковим розчином. Потрібно розчин, зроблений з 1 л води і половини чайної ложки порошку. Їм обприскують покриті цвіллю поверхні, після чого чекають кілька хвилин, а потім протирають вологою ганчіркою.

Мідний купорос

В якості засобу проти цвілі і грибка на стінах використовують мідний купорос. Приблизно 100 г порошку розчиняють у відрі теплої води. Ретельно перемішавши, щоб кристали повністю розчинилися, наливають у обприскувач, зволожують запліснявілі ділянки. Чекають близько 5 годин, щоб поверхня просохла, знову обприскують. При слабкому ураженні достатньо 2 нанесень, в більш серйозних випадках повторюють до 5 разів.

Важливо! В обробленому приміщенні не можна перебувати близько 3 доби – розчин при висиханні виділяє шкідливі для здоров’я речовини.

22 способи: як позбутися від цвілі на стінах, як прибрати цвіль зі стіни в квартирі

Екстракт кісточок грейпфрутовых

Безпечно для здоров’я очистити стіну від грибка можна за допомогою розчину, приготованого з 500 мл води і 20 крапель екстракту кісточок грейпфрута. Він також має знищують спори властивостями. Рідиною обприскують проблемні місця, залишають, не змиваючи.

Лавандова і розмаринове масло

Задумуючись, чим обробити стіну від цвілі так, щоб це було безпечно, можна звернути увагу на ефірні масла розмарину і лаванди. Вони володіють антисептичними властивостями, а значить, знищать і грибок. 2 ст. л. будь-якого з речовин розчиняють в 500 мл води, цю рідину губкою або за допомогою розпилювача наносять на проблемні ділянки. Змивати складу не потрібно – він нешкідливий, а крім того буде захищати стіни від вторинного появи пліснявого нальоту.

Йод і камфарные кульки

Якщо можливості відразу ж обробити сліди грибка немає, можна скористатися тимчасовим рішенням. Слід розуміти, що воно ефективно тільки проти одиничних слідів тільки почала розвиватися цвілі, при цьому виступає в якості стримуючого фактора. Згодом вкриті нальотом стіни все одно доведеться обробити більш дієвими засобами.

22 способи: як позбутися від цвілі на стінах, як прибрати цвіль зі стіни в квартирі

У неглибокі і широкі ємності (наприклад, блюдця) наливають йод, ставлять як можна ближче до проблемних ділянок. Замість них можна скористатися нафталіновими кульками.

Лимонна кислота

Боротьба з цвіллю може бути проведена і за допомогою лимонної кислоти – в 200 мл води насипають чайну ложку порошку, переливають в пульверизатор, обробляють стіну. Після зчищають залишки нальоту, при необхідності обробку повторюють. Особливо ефективний такий метод для виведення грибка зі стіни, покритої плиткою.

Борна кислота

Для очищення дерев’яних поверхонь готують розчин з 1 л окропу, 200 г солі і 10 г борної кислоти. Одержаний розчин наносять на запліснявілі ділянки, по закінченні декількох хвилин зчищають залишки кошти і наліт, протирають вологою ганчіркою і ретельно просушують.

22 способи: як позбутися від цвілі на стінах, як прибрати цвіль зі стіни в квартирі

Спеціальні засоби

Не завжди вдається позбутися від грибка на стіні народними засобами, і в серйозних випадках надійніше скористатися спеціальними складами. Вони здатні проникнути глибоко всередину матеріалу, знищивши грибницю.

Найбільш популярні і дієві склади:

 1. Biotol. Концентрований засіб, що підходить для обробки бетонних, дерев’яних, кам’яних, пофарбованих або обштукатурених поверхонь від грибка. Може застосовуватися всередині приміщень. Не має різкого запаху, до складу не входять сильно токсичні речовини.
 2. Токсична рідина, справляється з усіма типами цвілі. Можна застосовувати на більшості поверхонь, в тому числі і пористих. Використовується як для знищення грибка, так і в якості профілактичного засобу. Не впливає на колір оброблюваної поверхні, не руйнує глянсове покриття.
 3. «Стоп-цвіль». Призначений для очищення всіх типів грибка бетонних, дерев’яних, гіпсокартонних, оштукатурених, цегляних і оброблених плиткою поверхонь. Може використовуватися в приміщеннях з підвищеною вологістю. Не змінює колір і структуру матеріалу.
 4. Neomid Bio. Спрей на водній основі російського виробництва усуває всі види грибка, захищає від повторного появи.
 5. Dali. Не містить хлор рідина глибокого проникнення може бути використана як для видалення цвілі, так і захисту поверхонь від її появи. Підходить для більшості матеріалів, в тому числі і пофарбованих стін.

22 способи: як позбутися від цвілі на стінах, як прибрати цвіль зі стіни в квартирі

Перед тим як використовувати складу, слід уважно вивчити інструкцію по застосуванню. Деякі засоби наносяться прямо на покриті грибкових нальотом поверхні, інші вимагають попереднього зачищення.

Прибрати запах цвілі

Затхлий запах – перший ознака утворення цвілі. Як правило, він зникає після обробки уражених грибком поверхонь. Однак якщо в квартирі продовжує неприємно пахнути навіть після повторної обробки, можна спробувати усунути її, ретельно провітривши приміщення і розсунувши штори. Сонячне світло знищить залишилися в повітрі спори, а провітрювання наповнить будинок свіжим повітрям. Також можна приготувати розчин, додавши у воду кілька крапель ефірного масла з приємним запахом. Вибрати можна будь-які, але більш ефективно впораються з проблемою ті, що володіють антисептичними властивостями: герані, лимона, розмарину, чайного або сандалового дерева, ромашки, сосни, чебрецю, евкаліпта і багатьох інших.

22 способи: як позбутися від цвілі на стінах, як прибрати цвіль зі стіни в квартирі

Запобігти появі

Щоб не стикатися з проблемою знову, слід дотримуватися профілактичних заходів. Потрібно:

 1. Покрити зачищені від грибка стіни антисептичним розчином.
 2. Стежити за рівнем вологості в приміщенні. При його підвищенні – з’ясовувати причину й усувати.
 3. Регулярно провітрювати кімнату.
 4. Підтримувати опалювальну систему в робочому стані.

Цвіль з’являється в квартирах з підвищеною вологістю; вона псує оздоблювальні матеріали, шкодить здоров’ю. Впоратися з грибком, поки він не проник глибоко всередину стіни, набагато простіше, тому слід приступати до боротьби з ним як можна раніше.


Моя довідка - Корисні поради