12 методів: чим відтерти смолу, плями бітуму, епоксидки, як прибрати розлучення і запах

Хвойна смола часто з’являється на одязі після вдалих вихідних в лісі чи на прогулянці в міському парку. Не варто зневірятися, якщо ця речовина було помічено на одязі, оскільки вивести пляму від будь-якого виду смоли досить просто.

12 методів: чим відтерти смолу, плями бітуму, епоксидки, як прибрати розлучення і запах

Поради та рекомендації

Чистка речей від даної речовини повинна проводитися акуратно, оскільки будь-які необережні рухи здатні зіпсувати якість тканини, а також тільки глибше втерти смолу в волокна матеріалу, дістати її звідки згодом не представиться можливим.

Слід відразу приступити до її видалення з одягу, але не рекомендується хапатися за паперові серветки та рушники, оскільки з їх допомогою вдасться лише втерти забруднення глибше в тканину, а це потрібно уникнути будь-якою ціною.

Головним інструментом, який повинен використовуватися в даному процесі, є ніж, за допомогою якого застигла смола з легкістю забирається з тканини. Але рекомендується допомогти їй у цій нелегкій справі. Для цього потрібно покласти річ у поліетиленовий пакет і прибрати в морозильну камеру до тих пір, поки смола не затвердіє.

Після цього її буде ще простіше зняти, але в більшості випадків смола все одно залишить за собою жирну пляму, від якого доведеться позбавлятися іншими способами. Але після морозильної камери зовсім не обов’язково користуватися складаним ножем, оскільки позбавитися від затверділого речовини можна за допомогою своїх рук. Потрібно лише акуратно розім’яти тканина в цьому місці, особливо не торкаючись самої смолі.

12 методів: чим відтерти смолу, плями бітуму, епоксидки, як прибрати розлучення і запах

Що не можна використовувати

Скам’яніла смола практично не піддається чищенню, а тому не варто запускати речі до такого стану. Рекомендується знати методи, ніж смолу сосни та інших дерев відіпрати від одягу в домашніх умовах не вийде. Це потрібно для того, щоб не робити дурних помилок, після яких речі будуть безповоротно зіпсовані.

Вкрай не бажано закидати речі зі свіжою смолою в пральну машинку, оскільки та здатна впоратися тільки з звичайними забрудненнями, типу бруду, але смола має свій унікальний склад, який не дозволить так просто від нього позбавитися. Без використання розчинників ні замочування, ні прання не допоможуть позбутися від подібного роду забруднень.

Ні в якому разі не можна терти смолу, оскільки в цьому випадку вона лише глибше проникає у волокна тканини й прибрати її буде практично неможливо, а тому не варто так ризикувати. В’їлася в тканину смола ускладнює роботу по її очищенню, а зі світлих тканин таке пляма може зовсім не зникнути після чищення будь-якими з перелічених нижче методів.

Варто розуміти, що якщо немає бажання користуватися більш агресивними засобами для чищення, а хочеться більш щадні способи застосовувати, зразок замочування в маслі і газованій воді, не варто сподіватися на швидке отримання результату, оскільки це неможливо. Швидше за все, на це піде багато годин, якщо дані методи чи взагалі зможуть допомогти.

12 методів: чим відтерти смолу, плями бітуму, епоксидки, як прибрати розлучення і запах

Як правильно підготуватися

Перед застосуванням способів, які допоможуть повністю позбавити виріб від будь-яких слідів, залишених смолою, потрібно ретельно підготувати його до цих процедур. Зробити це можна за допомогою виконання нескладних кроків механічної чистки.

Видалити смолу з одягу або інших поверхонь буде простіше за допомогою механічного впливу, не застосовуючи на перших етапах розчинники. Як це зробити? Використовуючи гострі предмети. У більшості випадків для цього можна використовувати ніж, але якщо його немає під рукою, то можна за допомогою нігтів сколупнути надлишки речовини.

Краще при цьому ділянки поруч зі смоляною складом задобрити, змочити за допомогою води або скористатися тальком. Так вийде захистити сусідні ділянки від поширення на них цієї речовини.

Якщо через смолу все ще не видно структури матеріалу, то потрібно прибрати ще більше. Для цього можна знову ж скористатися морозильною камерою. Якщо виріб досить велика і не вміщається в холодильник, то слід заморожені овочі або інші предмети покласти на смолу зверху. Потерши згодом пляма, смола повинна розсипатися на крихти, завдяки чому прибрати її буде нескладно.

Більш щадний метод чищення – праска. Потрібно розкласти аркуші чистого офісного паперу над і під забрудненням на виробі і проутюжить це місце. Смола почне приймати більш тягуче стан, а тому з речі перекинеться на підготовлену основу.

12 методів: чим відтерти смолу, плями бітуму, епоксидки, як прибрати розлучення і запах

Особливості очищення з різних поверхонь

В залежності від структури матеріалу або поверхні, на яку смола тим чи іншим чином потрапила, будуть різнитися способи позбавлення від неї. Рекомендується ознайомитися з такими рекомендаціями, чим можна відмити смолу з різних поверхонь, оскільки буде простіше скористатися методом, який пристосований під певний матеріал.

Одяг

Видалення смоли з одягу повинно виконуватися будь-яким доступним способом, представленим у статті, але попередньо варто розібратися з тим, з якого матеріалу виконано виріб. У зв’язку з цим підбирається спосіб чищення. Для того, щоб прибрати смолу з одягу з синтетичних тканин потрібно використовувати уайт-спірит, для кольорових речей бажано підбирати спеціальний плямовивідник, щоб не пошкодити забарвлення вироби, для білих матеріалів – можна використовувати будь-відбілюючий речовина. Не варто забувати і про механічному способі чищення.

Шкіра

Шкіра і шкіряні одяг досить делікатний матеріал, з якого потрібно видаляти смолу максимально щадними способами. Адже неможливо використовувати на живій людині розчинники: вони залишать хімічні опіки, тому при роботі з будь-якими розчинниками потрібно користуватися гумовими рукавичками.

12 методів: чим відтерти смолу, плями бітуму, епоксидки, як прибрати розлучення і запах

Але в такому разі вагомий питання: чим відтерти смолу? Досить простий, але досить ефективний спосіб – рослинне масло. Можливо, буде потрібно трохи більше часу на видалення даного речовини, ніж хотілося б, але результат вартий.

Змити з шкіри смолу можна за допомогою гумового клею. Для цього на забруднену ділянку потрібно нанести невелику кількість, витримати кілька секунд і почати його скачувати разом зі смолою, а потім вимити руки.

Також діє дитячий крем, але його не потрібно витримувати деякий час. Циклічно потрібно повторити процес «завдав – стер». Можна використовувати лимонну кислоту: змочити ватний тампон, нанести на нього кристали, відтирати смолу від краю до центру.

Волосся

Так само, як і для шкіри, можна скористатися рослинним маслом. При цьому також знадобиться гребінець з частими зубцями, але при цьому діяти потрібно обережно, щоб не вирвати волосся. Також можна скористатися шматочком льоду, при допомоги якого потрібно заморозити смолу. Згодом її буде простіше прибрати за допомогою рук.

Нанести на всю довжину забруднених волосся майонез або арахісове масло, загорнути ці пасма в поліетилен, почекати півгодини, а потім змити водою.

12 методів: чим відтерти смолу, плями бітуму, епоксидки, як прибрати розлучення і запах

Дерево

Видалення смолянистого складу з дерева найбільш просто здійснити, якщо просто нагріти поверхню. Для цього можна використати звичайний будівельний фен. Найчастіше до такого методу вдаються, якщо потрібно видалити смолу з підлоги, але і інші поверхні не є винятком. При цьому варто стежити за тим, щоб речовина не закипіло, а також врахувати, що досить швидко воно знову затвердіє, а тому слід діяти не тільки досить акуратно, але і швидко.

Машина і лакові поверхні

Тополина смола з машини повинна забиратися максимально обережно, щоб не пошкодити лакове покриття і фарбу автомобіля. Сучасний ринок пропонує великий вибір спеціальних засобів, які допоможуть позбутися від забруднень, але видалити смолу можна і без їхньої допомоги.

Потрібно помити машину простою водою, щоб на ній не було зайвої бруду і пилу, а потім приготувати розчин з господарського мила, розчиненого в гарячій воді. Цим розчином потрібно ретельно помити автомобіль, а потім натерти до блиску сухим матеріалом.

Свіжі плями

Коли плями свіжі, їх набагато простіше прибирати. Це стосується практично будь-якої речовини, а тому смола не є винятком, при цьому абсолютно не важливо ялинова вона, епоксидна або тополина. Існують кілька способів:

12 методів: чим відтерти смолу, плями бітуму, епоксидки, як прибрати розлучення і запах

  1. Свіжа ялинова смола здатна розм’якнути в кока-колі, а тому напоєм потрібно залити пляму і залишити на третину години, а потім випрати речі.
  2. Приготувати суміш з невеликої кількості крохмалю – 2 чайних ложок. У порошок потрібно додати по кілька крапель нашатирю і скипидару. Отриману кашку нанести на смолу і залишити на деякий час.

Видалити їх можна за допомогою звичайного засобу, який використовується для миття посуду, а також допоможе вершкове або рослинне масло. Це найбільш щадні кошти, а тому й потрібно заздалегідь готуватися до чищення речей, якщо на них утворилися подібного роду забруднення.

Забруднення потрібно натерти олією, завдяки чому аморфна речовина стане значно більш м’яким за чверть години. Коли необхідний час пройде, потрібно нанести на забруднення вибраний засіб, залишити в такому стані строком не менше півгодини, а потім змити з використанням води кімнатної температури.

Можна використовувати не тільки рослинна, але і вершкове мало, оскільки вони досить жирні для розчинення смоляних забруднень. На забруднене місце можна також просто налити деяка кількість спирту та запрати через третину години з використанням господарського мила. Даний спосіб підходить як для чищення шкіряних виробів, так і для того, щоб відмити від смоли руки.

12 методів: чим відтерти смолу, плями бітуму, епоксидки, як прибрати розлучення і запах

Старі плями

Виведення старих плям вимагає більш ретельного підходу і осмислення, якими способами краще скористатися в конкретному випадку. Швидше за все, найбільш щадні і прості методи не підійдуть для очищення плям подібного роду, а тому доведеться задуматися над тим, чим відтерти смолу від живиц, сосни та інших дерев.

Очистити штани і інші елементи одягу, виконані з грубого і щільного матеріалу, можна за допомогою наступних речовин:

  • ацетону;
  • скипидару;
  • бензину.

Для цього в обраному розчині потрібно змочити ватний тампон і прикласти до забруднення на півгодини. Потім новий тампон або змочити ватний диск знову в тому ж розчині і почати відтирати смолу від матеріалу. Згодом знадобиться звичайна прання, бажано з використанням кондиціонера, щоб приборкати запах.

Але якщо речі виконані з делікатних тканин, то подібний підхід неможливий, оскільки подібні органічні розчинники можуть запросто пошкодити матеріал, що не потрібно людині, який вирішив врятувати його від забруднення. Тому для таких тканин необхідно використовувати господарського або дитячого мила, яким натирається пляма від смоли.

12 методів: чим відтерти смолу, плями бітуму, епоксидки, як прибрати розлучення і запах

Згодом потрібно змішати в однакових пропорціях бензин і мильну стружку. При цьому варто брати очищений бензин. Отриману суміш потрібно досить щільно розкласти на матеріалі, залишити в такому положенні приблизно на годину, а потім відправити речі в пральну машинку.

Плями бітуму

Бітум, який також часто називається гудроном, достатньо просто очистити за допомогою рослинних або тваринних масел з шкіряних речей, але у випадку, якщо мова йде про більш складному матеріалі, який має чітко виражену структуру переплетення ниток, потрібно докласти чимало зусиль, щоб позбутися від смоли, оскільки виконати це досить складно.

Якщо потрібно очистити вироби з натуральних тканин, то можна скористатися будь-яким органічним розчинником: ацетоном, бензином або гасом, а також скористатися уайт-спиритом. Обраним заливається розчином пляму і залишають на декілька хвилин. Цього часу достатньо, щоб смолянистое речовина стала набагато більш м’яким, а тому згодом можна взяти ватний тампон, змочити у тому ж засобі і продовжити відтирати смолу з одягу.

Синтетичні вироби вимагають делікатного поводження, а тому порятунку підлягають рідше, оскільки неможливо гарантувати ефективність чищення: їдкий розчинник може зашкодити не тільки смолі, але і самим волокнах тканини. Спробувати вивести забруднення можна за допомогою тих же речовин, однак варто заздалегідь перевірити їх на непомітній ділянці тканини, щоб перевірити реакцію матеріалу на дану речовину.

12 методів: чим відтерти смолу, плями бітуму, епоксидки, як прибрати розлучення і запах

Плями епоксидки

Чим можна розчинити і відмити епоксидну смолу? Для неї існує маса спеціальних розчинників, які призначені саме для цього виду смоли. Подібне сталося із-за того, що епоксидна смола часто використовується для створення прикрас, предметів декору і інших винаходів, причому часто застосовується в домашніх умовах.

З-за цього великі випадки, коли даний матеріал виявляється не зовсім у тих місцях, де повинен бути, а тому справлятися з ним у домашніх умовах як-то потрібно, тому виробники заздалегідь про це подбали і підготували лінійку засобів для чищення речей від забруднень такого роду.

Швидше за все, одяг вийде врятувати навіть в домашніх умовах, якщо на неї потрапило це речовина. Потрібно спочатку провести підготовку виробу до чищення за допомогою механічної обробки. Зробити це можна за допомогою шпателя або ножа.

Потім залишився матеріал можна видалити за допомогою ацетону або спиртовмісних продуктів. Будь вибране речовина потрібно налити на забруднення, залишити на чверть години, а потім спробувати відтерти забруднення тампоном, який попередньо змочили в тому ж речовині.

Як прибрати розлучення і запах

Після перерахованих вище способів сама смола могла повністю зникнути з одягу та інших поверхонь, але пляма від неї залишається у більшості випадків, а тому радіти завчасно не вийде.

Перекис водню

Пероксид водню можна використовувати тільки в тому випадку, якщо вироби мають світлі тони, оскільки дана речовина є відбілювачем. Розлучення потрібно змочити речовиною, а потім змочити в содовому розчині. Після прання забруднення повинні пропасти.

12 методів: чим відтерти смолу, плями бітуму, епоксидки, як прибрати розлучення і запах

Сода і сіль

В даному випадку потрібно придбати кальциновану, а не харчову соду. Змішувати інгредієнти рекомендується в рівних пропорціях, а потім втирати отриманий порошок в заздалегідь зволожену тканину на місцях розлучень. Через півгодини старанності потрібно вироби замочити у воді з додаванням невеликої кількості прального порошку.

Гірчиця

Для використання цього методу потрібно застосування не готового соусу, а порошку, який слід розбавити водою високої температури до потрібної консистенції. Повинна вийти паста, яку потрібно нанести на забруднення, як тільки вона охолоне.

У подібному стані вироби повинні знаходитися до чверті години, а потім разом з використовуваним засобом для очищення вирушить у мильний розчин, приготований за допомогою прального порошку. Після годинного замочування потрібно випрати.

Для позбавлення від запаху рекомендується при пранні додати кондиціонер не тільки в потрібний відділ, але і у відділ з порошком, а потім на додатковому етапі полоскання речей потрібно знову додати це засіб.

Застигла смола на сосні повинна залишатися на сосні, а тому як би сильна не була любов до природи, не варто провокувати появи плям подібного роду на одязі, щоб не доводилося згодом докладати велику кількість зусиль по їх видаленню.


Моя довідка - Корисні поради