12 коштів для чищення міді: як почистити мідь в домашніх умовах, чистка виробів з міді

Раніше мідь прирівнювалася до золота, і була такою ж дорогою. На даний момент її собівартість значно впала, а тому виготовлятися з неї стали не тільки прикраси, але і предмети інтер’єру, посуд. У зв’язку з цим почала вставати питання, як в домашніх умовах почистити мідь?

12 коштів для чищення міді: як почистити мідь в домашніх умовах, чистка виробів з міді

Навіщо чистити

Регулярна чистка міді в домашніх умовах потрібно, так як мідь досить швидко окислюється й темніє. За рахунок цього вона втрачає свій початковий привабливий вигляд, з-за чого користуватися такими речами не доставляє особливого задоволення.

Найчастіше мідні речі починають тьмяніти в тому випадку, якщо їх постійно нагрівають або вони використовуються на відкритому повітрі. Багато мідні прикраси можуть спочатку потемніти, а потім знову повернутися в колишній стан. Подібне явище багато забобонні люди пояснюють станом здоров’я тієї людини, яка їх носить. У нетрадиційній медицині з-за цього часто рекомендують людям з серцево-судинними захворюваннями носити мідний браслет.

Насправді це зовсім не магічні властивості міді, а мінливе стан погоди, з-за чого мідь може темніти і приймати свій колишній вигляд самостійно. Впливає на стан міді не тільки вологість, а також температура і тиск.

Посуд з міді дуже люблять за те, що вона швидко і рівномірно прогріває страви, що знаходяться в ній. Це забезпечується за рахунок такої властивості, як теплопровідність. Але при цьому при постійному нагріванні така посуд починає швидко окислюватися, тьмяніти і темніти. Чистка міді від оксидів потрібно через те, що забруднений посуд починає виділяти токсини, тому користуватися нею за прямим призначенням стає небезпечно для здоров’я.

12 коштів для чищення міді: як почистити мідь в домашніх умовах, чистка виробів з міді

Запобіжні заходи

Більшість способів очищення міді являють собою загрозу здоров’ю людини, а тому вимогою безпеки є наявність спеціального одягу, гумових рукавичок, респіратора і по можливості очок. Не рекомендується залишати відкриті ділянки шкіри. Потрібно забезпечити хорошу вентиляцію, так як пари того ж оцту можуть пошкодити дихальні шляхи.

Не можна схилятися над реагентом, особливо якщо йде яскрава реакція, оскільки можуть летіти бризки, які зашкодять шкірний покрив, а також їдкі випари шкодять органам дихання. Щоб не подряпати виріб, яке вимагає очищення, рекомендується використовувати м’які матеріали без високих абразивних властивостей.

Не рекомендується перетримувати в розчині предмет більше необхідного для очищення часу, оскільки в цьому випадку розчинений буде не тільки оксид, але і сам предмет. Не варто наражати на небезпеку стародавні монети і статуетки, оскільки пошкодити ці предмети простіше всього. Рекомендується перевірити метод чистки на невеликій ділянці, або вже зіпсованої речі, щоб оцінити засіб. Тільки у випадку, якщо з предметом не сталося нічого поганого, варто використовувати його на всьому предметі.

12 коштів для чищення міді: як почистити мідь в домашніх умовах, чистка виробів з міді

Способи

Засоби для чищення міді існують не тільки професійні, народ придумав достатньо методів, які в домашніх умовах дозволять повернути мідним виробів колишній вигляд. Найкраще з окислом та іншими забрудненнями впорається електроліз, але це досить небезпечний процес, який вимагає наявності відповідного обладнання, а тому простіше використовувати підручні засоби.

Оцет

Щоб очистити виріб з міді і додати йому блиску рекомендується використовувати так зване оцтове тісто, що готується з оцтової кислоти 9%-ной і пшеничного борошна. Ці інгредієнти потрібно змішати в рівних пропорціях, а отримана суміш наноситься на мідну виріб, повністю повторюючи його форму. Після цього потрібно почекати, поки маса застигне. У цей момент можна буде спробувати її зняти, а потім можна буде натерти поверхню предмета м’яким шматочком тканини.

Оцет із сіллю

Чищення мідних виробів можна довірити і плиті. Необхідно налити головне діюча речовина в каструлю і додати до неї невелику кількість солі. В даний розчин потрібно помістити мідна виріб, яке потрібно видалити, а потім почати підігрівати. Після закипання розчину слід дати йому час на охолодження, а потім витягти предмет і промити його теплою водою.

12 коштів для чищення міді: як почистити мідь в домашніх умовах, чистка виробів з міді

Даний спосіб слід застосовувати в тому випадку, якщо інші не допомогли прибрати наліт і окис з виробу.

Цитрусові

Почистити мідний таз і інші об’ємні предмети найпростіше соком цитрусових. Для цього підійдуть будь-які фрукти, але найкраще із завданням справляються лимон і лайм. Цитрус слід розрізати навпіл і натирати поверхню предмета соком. Для поліпшення ефекту можна скористатися щіткою, яка прискорить процес очищення.

Лимонний сік і сіль

Обидва інгредієнти змішуються в рівних пропорціях до отримання кашки, яку потрібно потерти мідна виріб. Здійснити це можна за допомогою невеликого шматочка м’якої тканини. Після цього слід змити масу з виробу і натерти предмет до блиску.

12 коштів для чищення міді: як почистити мідь в домашніх умовах, чистка виробів з міді

Мильний розчин

Мильний розчин можна приготувати за допомогою господарського або дитячого мила, а також звичайного засобу для миття посуду. Подібний спосіб очищення призначений для видалення слабких забруднень. Змити миючий засіб потім необхідно теплою водою.

Кетчуп

Томатний кетчуп потрібно вибирати грунтовно. Не підійдуть ті варіанти, які у своєму складі мають велику кількість барвників, а також на утримання овочів не потрібно звертати увагу. Для очищення мідних прикрас підійдуть ті його варіанти, які можуть похвалитися натуральністю свого походження.

Для чищення виробів з міді потрібно видавити невелику кількість засобу на забруднення і розподілити тонким шаром. В такому стані варто залишити виріб на пару хвилин, а потім змити теплою водою.

Виварювання

Почистити свічник, турку, люльку, хрест, браслет та інші мідні предмети в домашніх умовах можна за допомогою їх виварювання у якому-небудь олії. Для монет найчастіше використовується вазелінове, але в домашніх умовах простіше взяти оливкова або рослинне. Бруд і наліт у цьому процесу досить швидко злазять з виробів, а після охолодження масла досить акуратно почистити предмети щіткою, щоб повернути їм первісний вигляд.

12 коштів для чищення міді: як почистити мідь в домашніх умовах, чистка виробів з міді

Кефір

В кефірі містяться молочні кислоти, які з легкістю пом’якшать і видалять оксиди з мідних виробів. Для цього потрібно залити вироби кефіром на кілька годин, а потім за допомогою м’якої щітки видалити сліди потемнінь та інші забруднення.

Трилон б

Дана речовина обіцяє зберегти в цілості вироби з міді, оскільки абсолютно не вступає в реакцію з металом. Вимагається згідно інструкції розвести порошок в теплій воді, а потім опустити на 10-15 хвилин у розчин вимагають чищення виробу. За цей час вода забарвиться в жовтий відтінок, а окис зникне з предметів. Їх потрібно почистити за допомогою губки або м’якої щітки.

Рослинна олія

Рослинна або оливкова олія можна використовувати для чищення монет та інших виробів з міді, які не знадобляться незабаром. Подібний процес може з легкістю зайняти кілька днів, оскільки процеси очищення відбувається дуже повільно. Це нагадує більше консервацію, а не чистку.

12 коштів для чищення міді: як почистити мідь в домашніх умовах, чистка виробів з міді

Повернути блиск

У більшості випадків потрібно не тільки очистити мідні вироби – турку, монети, прикраси, але і додати їм блиск, оскільки перелічені методи самі не в змозі цього зробити. Мідь вимагає витрачати більше зусиль на свою чистку, ніж інші метали.

Відмити мідна виріб можна будь-яким із запропонованих способів, щоб потім спробувати повернути їй первозданний блиск. Подібного ефекту можна домогтися декількома способами, головне-вибрати той, який підійде в конкретному випадку. Для початку можна спробувати приготувати спеціальну суміш, за допомогою якої буде просто добитися потрібного ефекту.

При приготуванні цієї суміші знадобляться речовини, які є в кожному будинку. Серед них:

  • оцтова есенція;
  • пшеничне борошно;
  • поварена сіль.

При змішуванні даних інгредієнтів в пропорції 1:1:1 повинна вийти однорідна маса, якої за допомогою м’якої тканини потрібно натерти необхідні поверхні. Очищені предмети потрібно відмити під проточною водою, а потім насухо витерти. Але подібний метод підійде не у всіх випадках.

12 коштів для чищення міді: як почистити мідь в домашніх умовах, чистка виробів з міді

Якщо потрібно домогтися блиску на оклад ікони, то можна скористатися іншим способом. Для нього буде потрібно лише наявність чорно-білої газети. Необхідно відірвати невеликі шматочки і згорнути їх у невеликі кульки, за допомогою яких і потрібно полірувати необхідно вироби. Цей спосіб набагато зручніше попереднього, оскільки не вимагає докладання великих зусиль, а також немає потреби зайвий раз вдихати запах оцту.

Відновлення патини

Чим почистити мідні тази, посуд і прикраси в домашніх умовах, стало ясно, але на багато предмети потрібно нанести патину, щоб вони виглядали природніше. Чи вийде це зробити вдома?

Існує кілька спосіб для цього. Перший з них – використання сірчаної мазі. Для відновлення патини потрібно нанести невелику кількість мазі на предмет і почекати деякий час. На очах на виробі буде з’являтися насичений чорний колір. Залишки патини слід ретельно змити мильною водою. Недолік цього способу – патина стирається, якщо трохи потерти предмет повстю.

Другий метод – використовувати пари нашатирю. Для виконання потрібно помістити предмет в одну ємність з нашатирним спиртом, не допускаючи при цьому попадання самого розчину на предмет. Для цього потрібно контейнер, сумірні з розмірами того виробу, на яку потрібно нанести патину.

12 коштів для чищення міді: як почистити мідь в домашніх умовах, чистка виробів з міді

На дно контейнера набирається невелика кількість нашатирю, а виріб або підвішується на кришку ємності, або укладається не певне піднесення в центрі. При цьому для рівномірного нанесення патини потрібно, щоб предмет розташовувався на ватяному диску. Даний метод зручний для невеликих предметів, на зразок мідних монет.

Патинувати виріб можна в розчині мідного купоросу в поєднанні з марганцівкою. У цьому випадку патина має приємний коричневий відтінок. При цьому час витримки залежить від того, наскільки темний відтінок патини в підсумку хочеться отримати. По закінченню 10 хвилин виріб придбає практично чорний вид.

На стакан дистильованої води потрібно додати по 1 граму необхідних компонентів і ретельно перемішати. Робити це бажано в тому посуді, яку не шкода, оскільки відмити її згодом швидше за все не вдасться. Під час патинування потрібно розчин нагрівати на плиті.

Моя довідка - Корисні поради